Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli nowy lek. To najmocniejszy środek przeciwbólowy na świecie

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
naszemiasto.pl/archwium
Badacze z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego dokonali historycznego odkrycia. Jego przedmiotem jest związek chemiczny o właściwościach przeciwbólowych, którego oddziaływanie jest 5 tysięcy razy silniejsze od dostępnych obecnie środków. W odróżnieniu od znanych nam leków, ten odkryty przez naukowców z Warszawy jest wolny od substancji uzależniających oraz nie powoduje dotkliwych skutków ubocznych. W ocenie dyrektora Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW - odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny.

Naukowcy z Wydziału Chemii UW odkryli związek chemiczny, który wykazuje właściwości przeciwbólowe 5000 razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych - poinformował Uniwersytet Warszawski. Jak wyjaśnia uczelnia - jeśli kolejne etapy testów klinicznych zakończą się pomyślnie, na rynek trafi lek, który będzie mógł uśmierzać ból np. o podłożu neuropatycznym czy w ostrych stanach urazowych.

Nowy lek odkryty przez naukowców ze stolicy skonstruowany został tak, by jedna częśc cząsteczki gasiła ból, zaś kolejna oddziaływała na jego źródło. W języku fachowym oznacza to, że związek chemiczny ma charakter bifunkcjonalny.

Jest to ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ wszystkie one działają albo w jeden albo w drugi sposób, ale żaden z nich nie wykorzystuje naraz obu sposobów – podkreśla dr Rafał Wieczorek, członek zespołu prowadzącego badania nad nową substancją.

Nie uzależnia i nie powoduje skutków ubocznych

Najistotniejszym faktem jest, że w odróżnieniu od znanych nam silnych środków przeciwbólowych, ten opracowany przez naukowców z Warszawy nie należy do rodziny opioidów (np. morfina, kodeina, metadon). Te substancje wykazują wysokie właściwości uzależniające i niebezpieczne skutki uboczne.

Lek opracowany przez przedstawicieli UW bazuje wyłącznie na peptydomimetyku, co pozwala na całkowite i długotrwałe ukojenie bólu. Szacuje się, że jest ok. 5 tys. razy skuteczniejszy od leków obecnie dostępnych w aptekach. Dzięki temu już mała dawka leku powinna wywołać pożądany efekt.

Nim produkt trafi na sklepowe półki będzie musiał przejść szereg zaawansowanych testów klinicznych. Ponadto odkrywcy będą wnioskować o ochronę patentową w Polsce oraz innych krajach świata.

Odkrycie ma ogromny potencjał komercjalizacyjny. Pomyślne przejście kolejnych faz testów klinicznych pozwoliłoby wyprodukować uniwersalny, niezwykle skuteczny lek, jakiego dotychczas nie było na rynku. W praktyce byłby to ratunek dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku – ocenia dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW.

POLECAMY TEŻ:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto