Narodowy Program Szczepień - podsumowanie roku na Pomorzu

Akcja specjalna Pomorze Się Szczepi
fot. Przemek Świderski
Trwająca od blisko dwóch lat pandemia znacząco zmieniła nasze życie, na wielu polach musieliśmy ograniczyć aktywność. Na szczęście w walce z wirusem pomagają szczepienia, a uruchomiony w Polsce Narodowy Program Szczepień służy planowaniu zakupu odpowiedniej liczby preparatów, ale także monituje przebieg i efektywność działań w tym zakresie oraz nasze bezpieczeństwo. Pojawiły się statystki dotyczące poziomu wykonanych szczepień za poprzedni rok w naszym regionie. Odnieśliśmy sukces.

Narodowy Program Szczepień promuje przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Jest bezpieczna i ratuje życie. W naszym regionie - przy wojewodzie pomorskim - działa specjalny Zespół ds. Monitorowania Zagrożeń związanych z koronawirusem. To sztab powołany w 2020 roku, składający się z przedstawicieli wielu placówek w regionie - nie tylko medycznych. W skład wchodzą również strażacy, żołnierze, aptekarze i wielu innych profesjonalistów, którzy na różne sposoby przyczyniają się wspierania osób zakażonych. Co jednak najważniejsze - tak dobrana grupa specjalistów na bieżąco podejmuje decyzje dotyczące województwa, aby zapewnić mieszkańcom jak największe bezpieczeństwo. To właśnie przedstawiciele tych zawodów tłumaczyli, jak trudna stała się ich praca w dobie pandemii. Wniosek jest jeden - aby odciążyć te grupy zawodowe i nie doprowadzić do kryzysu, musimy się szczepić.

Jak wynika z oficjalnego raportu szczepień przeciwko COVID-19, województwo pomorskie jest na 2. miejscu w Polsce w rankingu szczepień na 10 tys. osób!

Szczepienia na Pomorzu

  • W ubiegłym roku na Pomorzu zaszczepiło się 3 046 105 mieszkańców.
  • Dawkę przypominającą przyjęło 416 784 osoby.
  • Powstało 397 punktów szczepień + 102 w aptekach, a dodatkowo 243 punkty deklarowały przyjazd do pacjenta.

Procentowy udział zaszczepionych przynajmniej 1 dawką w przedziale wiekowym, to:

  • 0-11 lat: 5,4 proc.
  • 12-19 lat: 50,8 proc.
  • 20-39 lat: 59,8 proc.
  • 40-59 lat: 69,5 proc.
  • 60-69 lat: 76 proc.
  • 70 + lat: 86 proc.

Kiedy tylko pojawiła się możliwość szczepień, wykonaliśmy ich najwięcej - mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich. - Jesteśmy na wysokim miejscu w odniesieniu do średniej krajowej. Placówki są też gotowe na szczepienia dawką przypominającą i zachęcają do tego.

W przeciwieństwie do dawki początkowej, przypominająca zwiększa odporność bardzo szybko - już po około tygodniu możliwość zachorowania na wariant Omikron zdecydowanie spada. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje, by po szczepionce wektorowej (AstraZeneca, Johnson & Johnson) przyjąć szczepionkę mRNA (Pfizer, Moderna). W tej sytuacji możemy liczyć na jeszcze lepszą odpowiedź immunologiczną.

Choć ogólny poziom szczepień na Pomorzu można uznać za zadowalający - to jeden z wyższych w kraju - eksperci nie pozostawiają wątpliwości: im więcej osób zaszczepionych, tym większe prawdopodobieństwo pożegnania wirusa na dobre.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Narodowy Program Szczepień - podsumowanie roku na Pomorzu - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto