Nad jeziorem Kamień w Gardei ponownie będzie można się kąpać. Tym razem miejsce czynne będzie od 31 lipca do 29 sierpnia

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli nad gardejskim jeziorem Kamień czynne będzie od 31 lipca do 29 sierpnia 2021 r. Fot. Mirosław Wiśniewski
Decyzją rady gminy Gardeja nad jeziorem Kamień powstanie miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Jego organizatorem będzie Gminny Ośrodek Kultury w Gardei, a sezon kąpielowy dla tego miejsca trwać będzie od 31 lipca od 29 sierpnia 2021 r.

Jak wyjaśniano kompetencje w sprawie wyrażania zgody na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli wynikają z Prawa Wodnego. W przypadku gdy utworzenie kąpieliska nie jest uzasadnione rada gminy może wyrazić, w drodze uchwały, zgodę na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, funkcjonującego nie dłużej niż przez 30 dni roku kalendarzowego (sezon kąpielowy dla miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli).

Wniosek o utworzenie takiego miejsca złożył Gminny Ośrodek Kultury w Gardei, który będzie organizatorem tego miejsca. Zgodnie z prawem projekt uchwały został wcześniej przekazany do zaopiniowania stosownym organom. Uzyskał on pozytywną opinię Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kwidzynie.
Podczas obrad odczytano również sprawozdanie z działalności gardejskiego miejsca wykorzystywanego do kąpieli w roku ubiegłym. Przypomniano, że ze względu na pandemię udostępnione było od 15 lipca do 16 sierpnia 2020 r. Dyżur na obiekcie codziennie pełniło dwóch ratowników. Obszar do pływania oraz strefa do plażowania zostały natomiast dokładnie oznaczone odpowiednimi tablicami informacyjnymi.

- Kąpielisko funkcjonuje już od 6 lat i jak dotąd nie odnotowano żadnego utonięcia. Ratownicy sprawują opiekę nad kąpiącymi się, jak również nad plażowiczami. Udzielają wszystkim pomocy doraźnej w ramach swoich przepisów. Najczęstszymi interwencjami były skręcenia, otarcia, zranienia oraz pogryzienia przez osy – podkreślano w podsumowaniu.

Dodawano również, że miejsce nad jeziorem Kamień z roku na rok przyciąga coraz więcej osób nie tylko z terenu gminy Gardeja czy powiatu kwidzyńskiego, ale także powiatów ościennych.

- Rodzice chwalą sobie nasze jezioro pod względem zapewnionego bezpieczeństwa, nie boją się przyjeżdżać tutaj całymi rodzinami, chwalą sobie miejsce wyznaczone do kąpieli dla dzieci – podkreślono.

Nad jeziorem Kamień w Gardei powstanie miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli

Przypomniano także, że rok temu w porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie nad jeziorem Kamień odbyły się dwa pokazy dotyczące profilaktyki przebywania i zachowania nad wodą oraz szkolenie pierwszej pomocy dla ludzi wypoczywających na plaży.

- W tym roku chcemy ponownie przeprowadzić wspólnie tego rodzaju akcję, zwiększając świadomość wypoczywających nad wodą, na zagrożenia które mogą spotkać nad wodą. Ponadto w tym roku osoby chcące uzyskać kartę pływacką będą miały taką możliwość. Egzamin przeprowadzą ratownicy, a koszt takiej karty to ok. 25-30 zł – informowano w przygotowanym sprawozdaniu.

Radny Roman Chmielowski zwrócił uwagę, że ratownikom pracującym nad jeziorem Kamień brakuje łódki. Wnosił także o organizację nauki pływania, która jego zdaniem powinna odbywać się na akwenach otwartych.

- Proszę, abyśmy uruchomili takie środki (na przyszły rok), aby nad jeziorem Kamienień można było utworzyć podstawową naukę pływania dla wszystkich mieszkańców gminy Gardeja. Jest to najbezpieczniejsza, najzdrowsza i najbardziej ekonomiczna nauka pływania. Tak jak nauczono nas pisać, czytać czy rachować, każdy mieszkaniec powinien również umieć pływać, a zwłaszcza w takiej gminie – mówił R. Chmielowski, który podkreślał, że w gminie Gardeja znajduje się najwięcej jezior w całym powiecie kwidzyńskim.

Przewodniczący rady pytał natomiast wójta w imieniu mieszkańców Jaromierza i okolicznych wsi, a także mieszkańców Kwidzyna, czy podobne miejsce wykorzystywane do kąpieli oraz ratownicy mogliby pojawić się również na jednej z plaż w Jaromierzu.

Wójt Kazimierz Kwiatkowski wyjaśniał, że w przypadku nauki pływania gmina od 8 lat współpracuje z WOPR w Słupsku. Uczniowie byli dowożeni na zajęcia na pływalnię w Kwidzynie, gdzie uczą się pływać. Będzie to również kontynuowane, bo złożony został stosowny wniosek w tej sprawie.

- Nie uważam, że jeśli ktoś nie ma jeziora to nie będzie umiał pływać – mówił wójt K. Kwiatkowski. - Przecież mistrzowie świata, mistrzowie olimpijscy, przede wszystkim uczą się pływać i zdobywają laury, na pływalniach.

Wójt gminy Gardeja przypomniał również, że stworzenie następnego kąpieliska w Wandowie, Jaromierzu czy Czarnym może być dość trudne, ponieważ gmina nie jest właścicielem tych jezior. Należą one albo do Marszałka Województwa Pomorskiego, do Polskiego Związku Wędkarskiego lub też innych właścicieli.

- Trzeba nad tym przysiąść, sprawdzić i rozważyć czy jest to możliwe technicznie. W Jaromierzu na przykład, wspólnie z panem sołtysem zrobiliśmy porządek na plaży. Później okazało się, że Nadleśnictwo zażądało od nas zapłaty za dzierżawę części tego miejsca do plażowania. Mieliśmy też zdarzenie w Wandowie, po którym musimy uiszczać duże pieniądze dla chłopaka, który uległ tam wypadkowi. Tam zawsze będzie wisiała tablica mówiąca, że jest to miejsce do plażowania – mówił K. Kwiatkowski.

Podkreślił, że jeśli takie miejsce powstałoby w Jaromierzu to odezwałyby się Czarne Dolne, Wandowo i inne miejscowości.

- Zaplanowaliśmy, że zrobimy to w Gardei, na bezpiecznym i płytkim jeziorku – mówił wójt K. Kwiatkowski.

Robert Chmielowski cieszył się z funkcjonującego dotychczas kąpieliska. Przyznał jednak, że trzeba wychodzić naprzeciw mieszkańcom, w nowe miejsca.

- To nie musi być kąpielisko czynne codziennie, ale może choćby weekendowo, gdy ilość odwiedzających jest największa – mówił.

Ostatecznie radni jednomyślnie poparli złożony projekt i z miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli nad jeziorem Kamień w Gardei, będzie można korzystać w terminie od 31 lipca od 29 sierpnia 2021 r.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie