Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myśliwi z powiatu pleszewskiego podsumowali sezon łowiecki

red
Starostwo Powiatowe w Pleszewie
Przedstawiciele samorządu powiatowego i myśliwi z kół łowieckich spotkali się na podsumowaniu roku gospodarczego 2018/2019 w realizacji ,,Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej na terenie Powiatu Pleszewskiego”.

Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej na terenie Powiatu Pleszewskiego” został przyjęty w ubiegłym roku i stanowi kontynuację wcześniejszych działań, polegających na redukcji drapieżników, które dziesiątkują populacje zajęcy, bażantów i kuropatw.

- Podstawowym założeniem programu jest stworzenie dla zwierzyny drobnej dogodnych warunków do rozwoju i wspomaganie ich liczebności. Cele te są realizowane poprzez polowania na lisy oraz wypuszczanie na wolność pochodzącej z hodowli zwierzyny drobnej. W roku 2018 roku zakupiono i wsiedlono do środowiska naturalnego 1.156 sztuk kuropatw. Zadanie to było realizowane przez Powiat Pleszewski przy wsparciu organizacyjnym i finansowym kół łowieckich oraz dotacji z WFOŚiGW w Poznaniu. Warto też przypomnieć, że pleszewscy myśliwi już od wielu lat nie prowadzą polowań na kuropatwy - podkreśla Tomasz Wojtala, rzecznik Starostwa Powiatowego w Pleszewie.

Powiatowy Wydział Ochrony Środowiska posiada analizy i dane na temat stanu drapieżników i zwierzyny drobnej w powiecie pleszewskim. Populacja lisów wciąż utrzymuje się na stabilnym i kontrolowanym poziomie. Mimo odstrzałów ich liczba nieznacznie wzrosła w ostatnim roku z 329 do 382 osobników. Obecność lisów przekłada się na liczebność zwierzyny drobnej. W ostatnim roku liczba zajęcy spadła z 2.750 do 2.255 osobników, a bażantów z 3.050 do 2.332 sztuk. Pozytywną zmianą jest zahamowanie postępującego od 10 lat spadku liczby kuropatw. Jej liczebność wzrosła w ostatnim roku z 674 sztuk do 793 sztuk, ale poziom ten jest nadal niezadowalający. Z danych wynika, że duża cześć kuropatw ze sprowadzonego w 2018 roku stada hodowlanego nie przeżyła do wiosny; wiele ptaków padło ofiarami drapieżników, stada przetrzebiła surowa zima albo kuropatwy zmieniły dotychczasowe siedliska. - Aby odwrócić trendy spadkowe w populacji zwierzyny drobnej konieczne jest kontynuowanie zasiedleń zwierzyną z hodowli oraz dalsze zwalczanie lisów - tłumaczy naczelnik powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska Piotr Fabisz.

Podczas spotkania w Zawadach myśliwi, którzy w sezonie łowieckim 2018/2019 upolowali najwięcej drapieżników otrzymali puchary, upominki w postaci scyzoryków surwiwalowych oraz dyplomy.

Czołówka myśliwych:
I miejsce - Damian Gałczyński / Koło Łowieckie Nr 19 „Żubr” z Gołuchowa - 54 szt. lisów
II miejsce - Mirosław Mikołajczyk / Koło Łowieckie Nr 22 „Bażant” z Dobrzycy - 40 szt.
III miejsce - Marek Lisowski / Koło Łowieckie Nr 23 „Darz Bór” z Pleszewa - 38 szt.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto