Mistrzostwa Europy U18 w lekkoatletyce. Filip Ostrowski odpadł w eliminacjach, ale trochę pechowo

Archiwum
O sporym pechu może mówić Filip Ostrowski, średniodystansowiec Kwidzyńskiego Klubu Lekkoatletycznego Rodło, który start w Mistrzostwach Europy U18 zakończył na eliminacjach. W swoim biegu był wprawdzie dopiero 9., ale pobiegł szybciej, niż czterej finaliści, którzy kwalifikację wywalczyli we wcześniejszym biegu. Młodzi lekkoatleci o medale rywalizowali w węgierskim Győr.

W każdym z dwóch biegów eliminacyjnych na starcie stanęło po 15 zawodników. Zasady kwalifikacji były takie, że do finału awansowało po 4 najlepszych zawodników z każdego biegu i czterech kolejnych z najlepszymi czasami. W I biegu zawodnicy nie forsowali ostrego tempa i zwycięzca, Bence Apati z Włoch przybiegł na metę w czasie 4:00.82.

W biegu nr 2 tempo było jednak o wiele większe, o czym najlepiej świadczy fakt, że zwycięzca, Turek Tarik Demir, z czasem 3:55.49 ustanowił rekord mistrzostw. Filip Ostrowski też pobiegł nieźle, ale czas 3:57.27 dał mu zaledwie 9. miejsce, pierwsze w tym biegu, które nie dawało kwalifikacji. Do ósmego Rick van Riela kwidzynianin stracił 0.42 sek. Warto jednak pamiętać, że w tym roku zawodnik KKL Rodło biegał już w czasie 3:53.83, a taki wynik dałby mu nie tylko zwycięstwo w eliminacjach, ale i w finale, bo mistrz Kenny Elliott z Wielkiej Brytanii zwyciężył z czasem 3:55.26. Srebro wywalczył Apati, a brąz Andrej Pauliny ze Słowacji.

Natomiast jeśli chodzi o polską reprezentację, to biało-czerwoni wrócili z Győr z sześcioma medalami, jednym złotym, jednym srebrnym i czterema brązowymi. Marek Mucha został mistrzem Europy w rzucie oszczepem, srebrny medal zdobyła sztafeta chłopców (100/200/300/400m), a brązowe Klaudia Kazimierska w biegu na 1500 m, Gracjan Kozak w rzucie dyskiem, Piotr Goździewicz w pchnięciu kulą oraz Tomasz Ratajczyk w rzucie młotem.