Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Czy na Pomorzu jest za głośno?

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Czy na Pomorzu jest za głośno?
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Czy na Pomorzu jest za głośno? Przemyslaw Swiderski
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem obchodzimy 25 kwietnia. Hałas stanowi problem dla milionów ludzi na całym świecie. Negatywnie wpływa na zdrowie i jakość życia. - To doskonała okazja do zwrócenia uwagi na ten problem. Hałas, czyli nadmierna emisja energii akustycznej, jest jednym z najbardziej szkodliwych i uciążliwych rodzajów zanieczyszczeń środowiska - mówi Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Zagrożenie dla zdrowia i życia

Co stanowi największe zagrożenie? Głównymi źródłami hałasu są obiekty przemysłowe, ruch drogowy, kolejowy i lotniczy.

- Może negatywnie wpływać na ludzi, np. powodując utratę słuchu, wywołując problemy sercowo – naczyniowe, a nawet zaburzenia psychiczne - tłumaczy Radosław Rzepecki, zastępca PWIOŚ w Gdańsku. - W niekorzystny sposób oddziałuje również na przyrodę powodując np. problemy behawioralne u zwierząt.

Jak informuje Pomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, z uwagi na ważność problemu dzień 25 kwietnia ogłoszono Międzynarodowym Dniem Świadomości Zagrożenia Hałasem. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem odbyły się w 1995 r. z inicjatywy Ligii Niedosłyszących, z kolei w Polsce, zapoczątkowało je w 2000 r. Towarzystwo Higieny Akustycznej.

- Przy tej okazji zachęcamy do podejmowania działań mających na celu zmniejszenie hałasu w swoim najbliższym otoczeniu - dodaje Radosław Rzepecki.

Hałas pod kontrolą

Czy przedsiębiorcy muszą uważać na to, jaki hałas emitują? Co w sytuacji, gdy normy zostaną przekroczone?

- Przedsiębiorca, który emituje hałas, mając świadomość jego negatywnych skutków na środowisko, ma obowiązek wykonywać pomiary wielkości emisji hałasu do środowiska - dopowiada Radosław Rzepecki. - Nad wykonywaniem powierzonych przedsiębiorcy obowiązków czuwa Inspekcja Ochrony Środowiska.

W 2022 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku przeprowadził 41 kontroli dotyczących przestrzegania przepisów ochrony środowiska w zakresie emisji hałasu do środowiska. Dla części tych kontroli inspektorzy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dokonali pomiarów hałasu. W 5 sprawach stwierdzono przekroczenia dopuszczalnego hałasu, za które nałożono administracyjne kary pieniężne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Czy na Pomorzu jest za głośno? - Dziennik Bałtycki

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto