Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto zachęca do likwidacji pieców węglowych i oferuje dofinansowanie. To nawet 5 tys. złotych!

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
Urząd Miasta zachęca mieszkańców Kwidzyna do likwidacji pieców węglowych i oferuje finansowe wsparcie. W tym roku wnioski o dofinansowanie złożyło 37 osób.

- Wnioski o wymianę pieców można składać przez cały rok w Urzędzie Miejskim. W tym roku wnioski takie złożyło do tej pory 37 osób. Władze miasta zachęcają do takich działań, zapewniając, że dla nikogo z zainteresowanych mieszkańców nie powinno zabraknąć środków - informuje Urząd Miejski w Kwidzynie.

Na wymianę pieca węglowego, np. na gazowy, każdy mieszkaniec może otrzymać z budżetu miasta około 2 tys. zł. Jeśli zamierza przyłączyć swoje mieszkanie czy dom do miejskiej sieci ciepłowniczej, dotacja ta jest wyższa o około trzy tysiące złotych w zależności od warunków lokalizacyjnych i technicznych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy budynek do wspomnianej sieci będzie mógł zostać przyłączony, bo wiele zależy od wyżej wspomnianych czynników.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat z budżetu miasta wydano na ten cel ponad 4,5 miliona złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkańcy Prabut mogą sprawdzć jakość powietrza w swoim mieście. Na budynku urzędu zainstalowano czujnik

W sprawie wniosków o dofinansowanie można się kontaktować z Zespołem ds. Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim, pok. 301, tel. (55) 646 47 59, a w kwestii warunków przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, tel. (55) 279 38 47.

Wnioski dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej (KLIKNIJ)

Akcję dofinansowywania zmiany ogrzewania z węglowego na bardziej ekologiczne, w mieście rozpoczęto już w 1998 roku. Najczęściej było to ogrzewanie gazowe lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. W pierwszym roku z takiej dotacji skorzystało 95 osób i trzy firmy, dzięki czemu zużyto w mieście ponad 550 ton węgla mniej niż w latach poprzednich. Najwięcej pieców węglowych zlikwidowano w 2016 roku, bo aż 193. Znaczna ich część znajdowała się w budynkach wielorodzinnych.

- Do końca ubiegłego roku łącznie zlikwidowano w Kwidzynie 1645 pieców opalanych węglem, co oznacza, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat likwidowano rocznie średnio 82 piece węglowe. Nie spalono w nich zatem kilku tysięcy ton węgla, co widać zresztą i czuć. Znaczna część użytkowników została przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej, która swoją energię czerpie z tzw. ciepła odpadowego z International Paper - czytamy w komunacike kwidzyńskiego magistratu.

Urzędnicy podkreślają, że w parze z tymi działaniami idzie także systematyczna modernizacja sieci ciepłowniczej. W tym roku na ten cel przeznaczonych będzie ponad 10 milionów złotych, dzięki czemu poprawić ma się efektywność energetyczna miejskiej sieci, jej oddziaływanie na środowisko, a także zmniejszą się koszty podgrzania ciepłej wody.

"Staramy się dbać o środowisko poprzez wiele programów". Sejm nie poparł wniosku o odwołanie ministra środowiska

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto