Medalowy start zawodników UMKS Kwidzyn w zawodach „Wawel Cup 2021” w biegach na orientację. Złoto dla Katarzyny Szafarewicz i Jakuba Jędrasa

Dwa złote medale, srebro oraz brąz - to dorobek UMKS Kwidzyn w 40., jubileuszowych, międzynarodowych zawodach w biegu na orientację „Wawel Cup 2021” Fot. UMKS Kwidzyn
Cztery medale zdobyli zawodnicy UMKS Kwidzyn na 40., jubileuszowych, międzynarodowych zawodach w biegu na orientację „Wawel Cup 2021”. Złoto zdobyli: Katarzyna Szafarewicz (K12) oraz Jakub Jędras (M10), srebro stało się udziałem trenera Przemysława Jędrasa (M40), a brąz wywalczył Paweł Pękal (M12).

W miniony weekend w Żelazku koło Ogrodzieńca (Jura Krakowsko – Częstochowska) rozegrane zostały 40., jubileuszowe, międzynarodowe zawody w biegu na orientację „Wawel Cup 2021”. Pięciodniowe zawody są najstarszymi, wielodniowymi zawodami w biegu na orientację w Polsce i rokrocznie gromadziły na starcie ponad 1000 zawodników orienteeringu z kilkudziesięciu państw. Tym razem, mimo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, wystartowało w nich ponad 800 zawodników 14 krajów europejskich oraz z Izraela. Jak się okazało po raz kolejny w najmłodszych kategoriach wiekowych brylowali młodzi zawodnicy UMKS Kwidzyn, którzy przed miesiącem wywalczyli pierwszy w historii klubu tytuł klubowych mistrzów Pucharu Najmłodszych, czyli Mistrzostw Polski dzieci i młodzików w biegu na orientację.

- Zawody rozpoczęły się od wyczerpującego etapu po Pustyni Błędowskiej, gdzie zawodnicy biegali najpierw w 35 stopniowym upale, a wielu z nich kończyło bieg w czasie potwornej ulewy. Później trasy biegu wytyczane były już w typowo jurajskim krajobrazie, z dużą ilością stromych podbiegów i wapiennych skał – wyjaśnia Tomasz Müller, prezes UMKS Kwidzyn.

W tych wyjątkowo trudnych warunkach doskonale poradzili sobie kwidzyńscy medaliści Pucharu Najmłodszych. Na najwyższym stopniu Wawel Cup 2021 stanęli bowiem: Katarzyna Szafarewicz w kategorii K12 i Jakub Jędras w M10 (oboje SP4), którzy ze sporą przewagą zwyciężyli w swoich kategoriach wiekowych. Doskonale zaprezentował się również Paweł Pękal (SP6) w kategorii M12, który po doskonałym biegu na ostatnim etapie zawodów, z szóstej pozycji awansował na najniższy stopień podium, kończąc zawody na III miejscu. Przypomnijmy, że cała trójka zawodników wywalczyła miesiąc temu medale Pucharu Najmłodszych, co potwierdza jedynie, że należą do wąskiego grona najlepszych młodych zawodników orientacji sportowej w Polsce.

Do doskonałych wyników swoich wychowanków świetnie dopasował się również szkoleniowiec zawodników UMKS Kwidzyn. Trener Przemysław Jędras, w bardzo silnie obsadzonej kategorii M40, wywalczył ostatecznie II miejsce. Świetnie pobiegła także kadrowiczka UMKS Hanna Perfkowska (SLO Kwidzyn), która zajęła IV miejsce w kategorii juniorek (K18). Na V miejscu w kat. M35 sklasyfikowano natomiast Piotra Froma, a siódmą lokatę zajęli: Maja Roszak - w kat. 45 oraz Paweł Perfikowski - w kat. M14.

- Choć zawodnicy UMKS są w tej chwili w krótkim okresie odpoczynku po pierwszej części sezonu i dopiero od początku sierpnia wracają do bardziej intensywnego trening, wyniki kwidzyńskiej ekipy mogą być zapowiedzią skutecznej walki o medale podczas wrześniowych indywidualnych i klubowych Mistrzostw Polski. Za to trzymajmy kciuki – podkreśla prezes UMKS Kwidzyn.