Medalowy start sumitów Judo Zielińscy Kwidzyn w zawodach Pucharu Polski w Sobótce. Złoto i brąz Jana Pipczyńskiego z Gardei

Kwidzyński zespół sumitów z trenerami Jarosławem Kowalskim (po lewej) i Tomaszem Wiśniewskim Fot. materiały nadesłane
Sześć medali wywalczyli zawodnicy Judo Zielińscy Kwidzyn w zawodach Pucharu Polski młodzików i kadetów w sumo. Złoto wywalczyli Klaudia Kaczor, Jan Pipczyński oraz Filip Fedirko.

Listopadowe zawody Pucharu Polski młodzików i kadetów w sumo rozgrywane były w Sobótce koło Wrocławia. Do rywalizacji przystąpiło 275 osób, w tym siódemka reprezentantów Judo Zielińscy Kwidzyn: Jakub Nowicki, Klaudia Kaczor, Wiktoria Młyńczak, Patryk Polech, Filip Fedirko, Karol Fedirko oraz Jan Pipczyński.

Zawodnicy Judo Zielińscy Kwidzyn zdobyli 6 medali w zawodach Pucharu Polski młodzików i kadetów w sumo

W zmaganiach młodzików, w kategorii wagowej 52 kg, brązowy medal wywalczył Jan Pipczyński, który stanął na najniższym stopniu podium razem z Kacprem Langiem z Szubinianki Szubin. Zawodnik Judo Zielińscy Kwidzyn wygrał swoją walkę eliminacyjną, po czym przegrał w 1/8 finału z późniejszym srebrnym medalistą Aleksem Osakiem z Iron Bulls Bielawa. Trafił wiec do repasaży, gdzie po serii trzech zwycięstw zajął ostatecznie III miejsce. Warto dodać, że w walce o miejsca III-V Jan Pipczyński pokonał swego klubowego kolegę Karola Fedirko, który ostatecznie kończył rywalizację na V miejscu.
Karol z kolei rozpoczął rywalizację od wygranej walki w 1/8 finału, o czym wygrał także starcie ćwierćfinałowe. Niestety w półfinale przegrał z późniejszym triumfatorem tej kategorii czyli Kacprem Woźniakiem z Juvenii Wrocław. W efekcie stanął do walki o miejsca III-V, gdzie uległ swojemu klubowemu koledze.

Zawodnicy kwidzyńskiego klubu znakomicie poradzili sobie natomiast w cięższej kategorii 60 kg. Jan Pipczyński oraz Filip Fedirko z kompletami zwycięstw doszli bowiem do finału, gdzie stoczyli walkę o złoto. W finale Filip niejako zrewanżował się za porażkę brata i wywalczył złoty medal. Drugie miejsce i srebro trafiło natomiast do Jana Pipczyńskiego.
Warto również dodać, że Filip Fedirko wystartował również w kategorii 67 kg. Odniósł jednak tylko jedno zwycięstwo w ćwierćfinale, po czym dwukrotnie musiał uznać wyższość rywala i ostatecznie sklasyfikowany został na V miejscu.

Filip Fedirko zdobył srebrny medal w kat. 55 kg kadetów doszedł do finału, zdobywając ostatecznie srebro

Kwidzyńscy sumici na podium zawodów Pucharu Polski kadetów i...

Złoto wywalczyła natomiast Klaudia Kaczor, która wygrała zmagania kadetek w kategorii wagowej 50 kg. Kwidzynianka odniosła 6 zwycięstw, wyprzedzając o 2 lata młodszą Antoninę Wilczyńską z Juvenii Wrocław oraz o 3-lata młodsze Agatę Kucharską z UKS Masters Łódź i Hannę Wiśniewską z Juvenii Wrocław.
W cięższej kategorii 55 kg Klaudia również wywalczyła medal, tym razem brązowy (razem z Liwią Czupkowską z Juvenii Wrocław). Kwidzynianka rozpoczęła wówczas od wygranych eliminacji, po czym w ćwierćfinale uległa wspomnianej Liwii Czupkowskiej. Dwa zwycięstwa odniesione w repasażach pozwoliły Klaudii zająć jednak ostatecznie III miejsce. Zwyciężyła Aleksandra Jędruszczak z UKSJ Nippon Olsztyn, przed Aleksand Sznajder-Wituś z Juvenii Wrocław.
W kategorii 60 kg rywalizowała z kolei Wiktoria Młyńczak, która po dwóch porażkach została sklasyfikowana na IX miejscu. W cięższej kategorii 65 kg kwidzynianka zajęła natomiast XII miejsce.

Pozytywnym zaskoczeniem była natomiast znakomita postawa młodzika Jana Pipczyńskiego w turnieju kadetów. Przy 4 zwycięstwach i jednej porażce gardejanin wygrał rywalizację w kategorii wagowej 55 kg. W tej samej kategorii, po 3 porażkach i jednej wygranej, na VII miejscu sklasyfikowany został natomiast Karol Fedirko. Warto w tymi miejscu podkreślić, że obaj mieszkańcy Gardei byli najmłodszymi zawodnikami w tej grupie.
W kategorii wagowej 60 kg wystartował natomiast Filip Fedirko, który przy dwóch wygranych i dwóch porażkach, zajął finalnie V miejsce.
Wielkie nadzieje kwidzynianie wiązali także ze startem Patryka Polecha, który przystąpił do zmagań kadetów w kategoriach 80 kg, 90 kg oraz rywalizacji open.

-W pierwszych dwóch walkach Patryk pokonał najlepszych zawodników Juvenii Wrocław. Po tak efektownym starcie szykowaliśmy się więc na kolejne 3 medale. Niestety wówczas Patrykowi odnowiła się kontuzja barku, z którą boryka się od dłuższego czasu i zdecydowaliśmy się wycofać go z udziału w zawodach – mówi Tomasz Wiśniewski, trener Judo Zielińscy Kwidzyn.

Ostatecznie kwidzynianin był piąty w kat. 80 kg, w kategorii 90 kg zajął XIII pozycję, a w rywalizacji open sklasyfikowano go na miejscach IX-XI. Inny zawodnik Judo Zielińscy Kwidzyn - Jakub Nowicki w kat. 80 kg zajął miejsca XIII-XVI, a w kat. 90 był trzynasty.

-Jestem bardzo zadowolony z występów naszych zawodników. Tym bardziej, że w klasyfikacji drużynowej zajęliśmy ostatecznie V miejsce. Oczywiście bez kontuzji Patryka to miejsce byłoby na pewno wyższe, ale i tak jestem zadowolony z postępu jaki zrobili nasi reprezentanci. Warto też dodać, że naszych zawodników do udziału w tej imprezie przygotował Jarosław Kowalski, który w dużej mierze przyczynił się do odniesionych sukcesów – podkreśla T. Wiśniewski.