Medalowa końcówka sezonu biegaczy na orientację. UMKS Kwidzyn podsumował 2019 rok

Arkadiusz Kosiński
W fantastycznym stylu kończą sezon 2019 w biegu na orientację w Polsce młodzi zawodnicy UMKS Kwidzyn. W rozegranych w dniach 27-29 września w Nowym Warpnie koło Polic Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, kwidzyńscy zawodnicy w 6 konkurencjach wywalczyli 5 złotych i jeden brązowy, deklasując w tej klasyfikacji swoich rywali.

W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików naszego makroregionu brali udział zawodnicy z kategorii wiekowych do 14 lat z województw: zachodniopomorskie-go, pomorskiego, kujawsko - pomorskiego i warmińsko - mazurskiego.

Zawody rozpoczął bieg sprinterski po malowniczych uliczkach i skwerach Nowego Warpna. Na tej bardzo szybkiej trasie zdecydowanie najlepiej poradzili sobie nasi liderzy w tych kategoriach wiekowych - Iga Müller w kategorii K14 i Władysław Cepurdej w kategorii M14 (oboje SP4), którzy z przewagą około 2 minut wygrali z kolejnymi zawodnikami na swoich trasach. Więcej medali w tym biegu dla UMKS już nie było ale z bardzo dobrej strony pokazali się też Alicja Kędzior (K14 - II LO), która zajęła 4 miejsce oraz Wiktor Rygielski (M14 - SP6) i Adam Zaremba (M14 - Społ. SP), którzy wywalczyli odpowiednio 5. i 6. miejsce.

Tego samego dnia po południu rozegrany został bieg sztafetowy. Zdecydowanie najlepiej na obrzeżach Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszczy Bukowej wśród chłopców spisała się sztafeta UMKS w składzie: Adam Zaremba, Wiktor Droń (SP6) i Władysław Cepurdej, którzy wygrali z przewagą dokładnie 12 minut nad rywalami. Na ogromne słowa uznania zasługują jednak również kwidzyńskie sztafety dziewcząt i chłopców w składach: Klaudia Marciniak, Katarzyna Szafarewicz (obie SP4) i Diana Wejtko oraz Jakub Jędras (SP4), Paweł Pękal (SP6) i Jakub Grajewski (SP4), które mimo iż w części składały się z zawodników występujących jeszcze w kategoriach 10-latków to po rewelacyjnych biegach wywalczyły bardzo wysokie 4. miejsca. Wynik naszych sztafet mógł być jeszcze lepszy jednak na jednej ze zmian naszej srebrnej sztafety tegorocznego Pucharu Najmłodszych w bno, zawodniczka popełniła błąd nie potwierdzając jednego z punktów kontrolnych i sztafeta została nieklasyfikowana pozbawiając się pewnego medalu.

Na zakończenie zawodów, w niedzielny poranek w tym samym lesie rozegrano bieg na dystansie klasycznym. Klasą dla siebie okazał się po raz kolejny Władysław Cepurdej, który wygrał swoją kategorię z przewagą prawie 4 minut nad kolejnym z rywali. Doskonale w tym biegu zaprezentował się też Paweł Perfikowski (Społ. SP), który wywalczył 3 miejsce i brązowy medal. W kategorii dziewcząt swoją dominację w północnej Polsce potwierdziła też Iga Müller, która tym razem po walce do ostatnich metrów wygrała bieg wśród dziewcząt. Bardzo dobrze pobiegła również Alicja Kędzior, która ukończyła zawody na 5 miejscu.

- 5 złotych medali na 6 konkurencji to fantastyczny wynik, choć nie ukrywam, że liczyłem bardzo również na ten brakujący szósty. Ciężką pracą zawodników i trenerów udało nam się stworzyć zespół, który jest w stanie walczyć z najlepszymi w kraju. Jestem dumny z wszystkich naszych zawodników, którzy zdominowali te zawody. Klasą dla siebie byli nasi liderzy w tych kategoriach, Iga i Władek wygrywając swoje oby dwa biegi indywidualne, ale absolutnym „men of the weekend” został Władysław Cepurdej, który oprócz biegów indywidualnych bardzo przyczynił się również do sukcesu naszej sztafety - mówi prezes UMKS Kwidzyn Tomasz Müller.

Teraz przed zawodnikami już tylko ostatni weekend startowy, w którym zawodnicy większość zawodników wystartuje w ostatnich dwóch rundach Pucharu Pomorza 2019 w Osieku i Gdyni. Większość, ponieważ dwie nasze zawodniczki - Hanna Perfikowska i Katarzyna Cepurdej, w tym samym czasie jako reprezentantki Polski rywalizować będą w międzynarodowych zawodach Baltic Junior Cup na Łotwie.

- Dla Hani będzie to już kolejny start w barwach narodowych ale Kasia po raz pierwszy otrzymała powołanie do startu w barwach narodowych Polski i jest to uznanie dla jej bardzo dobrych wyników w całym sezonie 2019 - podsumowuje Tomasz Müller.

Kwidzyn gospodarzem finału Maratonów Rowerowych Lang Team. Setki zawodników na starcie [ZDJĘCIA]

Kwidzyn gospodarzem finału Maratonów Rowerowych Lang Team. S...