Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Brzeziński przestrzega przed popołudniowymi burzami w powiecie kwidzyńskim. Możliwy grad oraz trąba powietrzna

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
- Biorąc pod uwagę najnowszą nocną porcję danych synoptycznych burze powinny rozkręcić się w godzinach popołudniowych - prognozuje Marek Brzeziński, lokalny łowca burz
- Biorąc pod uwagę najnowszą nocną porcję danych synoptycznych burze powinny rozkręcić się w godzinach popołudniowych - prognozuje Marek Brzeziński, lokalny łowca burz Fot. archiwum M. Brzezińskiego
Marek Brzeziński, lokalny łowca burz i pasjonat prognozowania pogody, przestrzega przez wystąpieniem groźnych zjawisk pogodowych, lokalnie nawet w stopniu ekstremalnym. Mowa tutaj o burzach, gradobiciu czy możliwości pojawienia się trąby powietrznej. -Pierwsze burze zaczną tworzyć się w okolicach południa, kulminacja najgroźniejszych zjawisk może nastąpić między godziną 15 a 20 wtorkowego popołudnia – podkreśla M. Brzeziński.

Jak informuje Marek Brzeziński, lokalny łowca burz i pasjonat prognozowania pogody warunki do rozwoju burz we wtorek będą bardzo dobre w linii od Kaszub, przez Żuławy, po Mazury, aż do centralnych regionów kraju.

Marek Brzeziński, lokalny łowca burz i pasjonat prognozowania pogody, zapowiada możliwość tworzenia się burz gradobiciem

- Burze powstałe zaraz po godzinie 12-13 mogą tworzyć się bardzo szybko przynosząc lokalnie ulewny deszcz z gradobiciem, powodując zalania i podtopienia. Wstępnie burze maja prawo mieć charakter odizolowany, omijając przykładowo waszą lokalizację (lecz to nie wyklucza możliwości pojawienia się kolejnej). W miarę upływu dnia w strefie zbieżności wiatru jakiej się znajdujemy burze będą miały możliwość łączenia się w większe struktury czyli kilki mniejszych połączy się w większą, itd. Nie sadzę, by powstał tzw. MCS czyli mezoskalowy system konwekcyjny, aczkolwiek wykluczyć takiego scenariusza póki co nie można - wyjaśnia M. Brzeziński.

Przy aktualnych warunkach termodynamicznych i kinetycznych wtorkowym popołudniem, gdy pojedyncze burze zorganizują się w większe struktury, znacznie zwiększy się również ryzyko zejścia mocnych wiatrów prostoliniowych typu downburst (tak jak w czerwcu 2019 w Rakowcu i Mikołajkach Pomorskich).

- Osobiście mam pewne przeczucia w kwestii pojawienia się trąby powietrznej gdzieś na pograniczu powiatu kwidzyńskiego i iławskiego, ale to będzie zależne od wykształcenia się superkomórki, którą będzie trzeba wypatrywać na skanach radiowych – przyznaje.

Marek Brzeziński przestrzega także, aby ze względu na możliwe gwałtowne ulewy, włącznie z gradobiciem, nie parkować aut pod drzewami czy w zagłębieniach terenu.

- Wiatrołomy spowodowane silnym wiatrem podczas przechodzenia burz także są realne, więc lokalizacje wrażliwe na przerwy w dostawie energii elektrycznej powinny od tej strony także być gotowe – informuje lokalny łowca burz.

Przypomnijmy, że Marek Brzeziński pogodą zajmuje się już od ponad 18 lat. Jak mówi, prognoza pogody to nie plan, ale analiza kilku wariantów możliwych wydarzeń tak, by przygotować jeden konkretny. Aktualni pracuje nad zrealizowaniem jednego ze swoich marzeń czyli utworzenia sieci posterunków synoptycznych pod nazwą „Meteo Powiśle”.

- Utworzenie sieci MP ma na celu zagęszczenie tak zwanej siatki danych z obszaru Powiślańskiego, pozwalającej poprawić jakość prognoz lokalnych publikowanych od lat na mojej stronie, a także usprawnić system ostrzegania w czasie rzeczywistym – tłumaczy Marek Brzeziński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto