Marcin Świetlicki i Świetliki zagrają w Piwnicy Kulturalnej w Kwidzynie. Zespół świętuję jubileusz 25-lecia!

Redakcja
fot. Andrzej Pilichowski-Ragno/materiał organizatora
Udostępnij:
Marcin Świetlicki oraz Świetliki, 2 marca o godz. 21, wystąpią w kwidzyńskiej Piwnicy Kulturalnej. Bilety na koncert kosztują 30 zł (przedsprzedaż) i 40 zł (w dniu koncertu).

Świetliki zawitają do Kwidzyna w ramach 25-lecia zespołu oraz z okazji wydania książki Rafała Księżyka „Nieprzysiadalność”, poświęconej liderowi grupy Marcinowi Świetlickiemu, która swoją premierę miała w październiku 2017 roku.

Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował w grudniu tegoż roku na spotkaniu poetów Na Głos, za pierwszych słuchaczy mając m.in. Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. Swój pierwszy album zatytułowany „Ogród Koncentracyjny” wydali w 1995 roku. Płyta odniosła sukces i już w 1996 zespół miał okazję pokazać się w Opolu. Drugi album „Cacy Cacy Fleischmaschine” nominowany był do Fryderyka (1996) w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Po drodze (1999 r.) był jeszcze krążek „Perły przed wieprze”. Rok 2001 to data powstania kolejnej płyty pt. „Złe Misie”, w której nagraniu gościnnie wzięli udział Kasia Nosowska oraz Lech Janerka.

W roku 2005 zespół wydał kolejną płytę Las Putas Melancó-litas, na której jako pełnoprawny członek zespołu wystąpił Bogusław Linda. „Sromota” to szósty album zespołu, wydany został po ośmiu latach przerwy.

„Nieprzysiadalność”, czyli autobiografia Świetlickiego
„Nieprzysiadalność”, to obszerna autobiografia Marcina Świetlickiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, który z sukcesem łączy dwa pola działań: literaturę i muzykę, przygotowana w formie długiej i niezwykle szczerej rozmowy z dziennikarzem, krytykiem muzycznym i mistrzem wywiadu rzeki - Rafałem Księżykiem. Książka ukazała się w październiku 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Z reguły nieskory do zwierzeń i pilnie strzegący granicy prywatności, w tej książce Marcin Świetlicki opowiada zaskakująco otwarcie o swoim życiu, nie pomijając epizodów bolesnych, trudnych, a nawet dramatycznych, nie popada jednak nigdy w tani sentymentalizm ani celebrycki ekshibicjonizm. - Mogłem uczes-tniczyć w panelach, jeździć na stypendia, w radiu i telewizji czytać z kartki swoje wiersze, które nie byłyby takie, jakie są, tylko byłyby takie, żeby się wszystkim podobały. Mogłem tak zrobić, być może byłbym spokojniejszy, byłbym szczęśliwszy. Mogłem tak wybrać, ale tak nie wybrałem.

W opowieściach Świetlickiego pojawiają się między innymi najważniejsi twórcy pokolenia „brulionu”, muzycy zespołu Świetliki, dziennikarze i redaktorzy „Tygodnika Powszechnego”, malarze Gru-py Ładnie, legendarne postaci sceny muzycznej, artyści z którymi na przestrzeni lat przyjaźnił się, wadził, współpracował. Niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickie-mu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Wyłania się z tego odmalowany z odrębnej perspektywy zapis przemian Polski ostatnich czterdziestu lat.

„Nieprzysiadalność” to prawdziwie fascynujący, wielowymiarowy autoportret wybitnego artysty, człowieka dojrzałego i doświadczonego. Wątki biograficzne przeplatają się tu z refleksjami dotyczącymi nie tylko sztuki, ale także przyjaźni, miłości, rodzicielstwa, lojalności, wiary, pokusy autodestrukcji i woli przetrwania.

Białystok, Zmiana Klimatu. Koncert Marcin Świetlicki, Julia Kamińska i Nieprzyjemni

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Hans o nowej płycie, polskiej scenie rapowej i inspiracjach

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie