Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Spotkanie samorządowców z 4 powiatów z inicjatywy Jerzego Kozdronia i Leszka Czarnobaja

Jacek Skrobisz
Samorządowcy z czterech "powiatów zawiślańskich" spotkali się w Malborku, by dowiedzieć się o korzyściach z pozyskiwania gazu łupkowego, o strategii województwa pomorskiego i perspektywach pozyskiwania unijnych pieniędzy w latach 2014-2020. Spotkanie zorganizowali poseł Jerzy Kozdroń i senator Leszek Czarnobaj, a wiedzę samorządowcom przekazywali m.in. prezes Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Poniedziałkowe (18 marca) spotkanie wójtów, burmistrzów i starostów z powiatów malborskiego, sztumskiego, kwidzyńskiego i nowodworskiego było kolejnym zorganizowanym przez Leszka Czarnobaja i Jerzego Kozdronia. Obaj parlamentarzyści co kilka miesięcy zapraszają na spotkania z samorządowcami gości, którzy przybliżają im aktualną wiedzę na różne tematy związane z funkcjonowaniem samorządów. Tym razem spotkanie poświęcone było korzyściom związanym z wydobywania gazu łupkowego (na zdjęciach prezentacja Marcina Dudy, prezesa Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią), a także analizie Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 i perspektyw wykorzystania środków unijnych w latach 2014-2020.

Samorządowcy dowiedzieli się m.in. o prognozowanych wpływach z tytułu pozyskiwania gazu łupkowego na terenie danego samorządu. Na dochody składać się będą podatki PIT i CIT, podatek od nieruchomości czy wpływy z opłaty eksploatacyjnej (na razie szacuje się, że wpływ z opłaty będzie dzielony między samorządy - gminę (15 proc.), powiat (15 proc.) i województwo (10 proc.).

Małgorzata Klawiter, pełnomocnik marszałka ds. gazu łupkowego, zaprezentowała też wyniki badania przeprowadzonego wśród mieszkańców Pomorza, dotyczącego postrzegania tego typu inwestycji. Choć 76 proc. mieszkańców popiera wydobywanie gazu łupkowego, to 30 proc. Pomorzan uważa, że będzie to miało negatywny wpływ na krajobraz, a 43 proc. uważa, że wydobywanie gazu będzie negatywnie wpływało na środowisko naturalne. Jak wyjaśniała Małgorzata Klawiter, ciągle potrzebna jest edukacja dotycząca tego typu przedsięwzięć. Pomóc ma w tym m.in. uruchomiony portal internetowy pn. "Razem o łupkach" - TUTAJ

Niewiele mniej czasu poświęcono zagadnieniom dotyczącym strategii województwa pomorskiego i związanego z nią programowania unijnego na lata 2014-2020.Wicemarszałek Wiesław Byczkowski przedstawił główne założenia strategii i razem z organizatorami spotkania przekonywał do większej współpracy samorządowców, bo tylko przedstawiając wspólne pomysły będą mieli szanse na pozyskanie unijnego wsparcia. Urząd Marszałkowski, który będzie wdrażał programy unijne, będzie odchodził od udzielania dotacji w drodze konkursów na rzecz negocjacji z beneficjentami. Ma to sprawić, że o przyznaniu dofinansowania nie będzie decydował dobrze napisany wniosek, a dobrze skonstruowany i przede wszystkim mający ponadlokalny charakter projekt.

Ma to też wpłynąć na to, że samorządy ze wschodniej części województwa nie wylądują na końcu listy jednostek, które pozyskiwały najmniej pieniędzy unijnych, jak miało to miejsce w latach 2007-2013. O tym przeczytasz tutaj: Samorządy z powiatu malborskiego pozyskały najmniej pieniędzy unijnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto