Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczymy na ewolucję, a nie rewolucję – Usar Kwidzyn krytycznie o wprowadzanej przez ZPRP reformie I ligi piłki ręcznej

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Usar Kwidzyn oraz SMS ZPRP Kwidzyn nie wystąpią w lidze centralnej - po reorganizacji zespoły będą walczyć w jednej z czterech grup regionalnych
Usar Kwidzyn oraz SMS ZPRP Kwidzyn nie wystąpią w lidze centralnej - po reorganizacji zespoły będą walczyć w jednej z czterech grup regionalnych Fot. Mirosław Wiśniewski
Szczypiornistom Usara Kwidzyn nie udało się awansować do nowej 14-zespołowej Ligi Centralnej, która ma ruszyć już od najbliższego sezonu. Władze klubu poznały jednak plany Związku Piłki Ręcznej w Polsce związane z reorganizacją rozgrywek na tym poziomie. - To co zobaczyliśmy wywołało dużo zaniepokojenia zarówno w naszym klubie, jak i innych klubach pierwszoligowych. Po dyskusji przeprowadzonej pomiędzy klubami, wspólnie wystosowaliśmy prośbę do Związku o wprowadzenie poprawek, o zmianę koncepcji (...). Liczymy na ewolucję rozgrywek pierwszoligowych, a nie na rewolucję – informuje Usar Kwidzyn.

W piśmie wystosowanym do prezesa ZPRP Henryka Szczepańskiego doceniano dążenia związku do podniesienia poziomu sportowego i organizacyjnego klubów piłki ręcznej. Podkreślano jednak, że wybrano niewłaściwy czas i niewłaściwe metody.

- Zdecydowana większość klubów odczuwa skutki panującej pandemii. Wiele samorządów znacznie zmniejszyło dotacje na sport. Dotychczasowi sponsorzy mają również swoje problemy, a pozyskiwanie nowych wymaga czasu – wyjaśnia Karol Gryń, prezes Usara Kwidzyn.

Usar Kwidzyn ogrywa SMS ZPRP Kwidzyn 32:27. Przełożone derby...

Kwidzyński klub obawia się, że udział w rozgrywkach ligi centralnej dla zespołów, które awansowały, będzie stanowił problem ze względu na wzrost kosztów udziału (zasięg terytorialny). Podkreślano, że konieczność założenia spółki w rozumieniu prawa handlowego również jest ciężkim warunkiem do spełnienia dla wielu klubów, które awansują obecnie lub będą aspirowały do ligi centralnej w przyszłości. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nadal nie są wyjaśnione aspekty finansowania spółek przez samorządy czy uczelnie.

- Zwiększenie kosztów związanych z uczestnictwem w lidze centralnej, idących w parze ze zmniejszonymi możliwościami marketingowymi (zabranie powierzchni reklamowej na hali, koszulce czy podczas transmisji spotkań domowych w Internecie) nie zostaje w żaden sposób rekompensowane, a wszystko to kluby mają oddać obligatoryjnie, w wierze o lepszym dniu jutrzejszym i bez względu na to czy dany klub przetrwa etap pozyskiwania sponsorów dla ligi - podkreśla Usar Kwidzyn w piśmie skierowanym do władz ZPRP.

Zauważono, że dla zespołów pozostających w I lidze będzie to właściwie degradacja o jeden poziom rozgrywkowy. W efekcie spowodować to może ograniczenie dotacji samorządowych i utrudni rozmowy z potencjalnymi sponsorami. Usar podnosił także brak regulaminu dotyczącego ligi centralnej oraz lig regionalnych, co stawia pod dużym znakiem zapytania działania klubów na polu pozyskiwania sponsorów, ze względu na brak podstawowej wiedzy o potrzebach i ograniczeniach jakie na kluby czekają.

- Jesteśmy za stopniowym przeprowadzeniem tak istotnych zmian, pozwalającym zarówno Związkowi jak i klubom na właściwe przygotowanie się. Proponujemy więc przejściowo na okres roku lub 2 lat utworzenie dwóch lig centralnych (12-14 zespołowych). Do obecnie awansujących dołączyć zespoły z miejsc 4-6 z czterech pierwszych lig. Takie rozwiązanie pozwoli zespołom na pozyskanie dodatkowych środków oraz zmniejszy koszt udziału w rozgrywkach (wydatki na dojazdy) – dodaje K. Gryń.

Jak podkreślono niezmierne istotne jest również uregulowanie wszystkich spraw związanych z reorganizacją rozgrywek, jak np. pozyskanie sponsora tytularnego ligi, patrona medialnego, ustalenie spraw finansowych czy też uregulowanie kwestii przekształcenia w spółki prawa handlowego.

- Potrzebnym jest również sensownie ustalić kształt rozgrywek poniżej ligi centralnej. Już sama nazwa sugeruje, że będą to rozgrywki regionalne, czyli znacznie niższej rangi, a wymagania (w tym finansowe) pozostają na poziomie centralnym. Sugerowany system rozgrywek (4 grupy po 8 zespołów grające 4 rundy „każdy z każdym”) zwiększy liczbę meczów do 28. To są dwa miesiące kosztów więcej w porównaniu do poprzednich sezonów. Taki system może się okazać zabójczy dla klubów o słabszej kondycji finansowej - podkreśla Karol Gryń, prezes Usara Kwidzyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto