Leszno. Po raz pierwszy startowali w Mistrzostwach Polski w biegu narciarskim na orientację

Andrzej Bartkowiak
UKS Dąb Leszno
W miniony weekend w dniach 15-16.02.2020r. w czeskim Harrachovie, odbyły się Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację oraz Puchar Najmłodszych – będący odpowiednikiem Mistrzostw Polski dzieci do lat. 14.

Sport ten jest połączeniem narciarskiego biegu z orientacją w terenie. Zawodnicy wyposażeni w mapy, narty oraz kompas, mają za zadanie w jak najkrótszym czasie odnaleźć zaznaczone na mapie punkty i potwierdzić na nich swoją obecność za pomocą tzw. chipów (małe urządzenia rejestrujące sygnał z punktu kontrolnego, zamieszczone na palcu biegacza). Zawody rozgrywane były w dwóch konkurencjach. Sobota – dystans średni, w niedzielę odbył się dystans klasyczny.

Do Harrachova pojechała reprezentacja UKS Dąb Leszno. Podopieczni tego właśnie klubu od lat jeżdżą na nartach biegowych oraz trenują orientację sportową, zatem wystarczyło to połączyć, by w niedzielę przywieźć do Leszna aż pięć medali Mistrzostw Polski.

Na dystansie średnim w kategorii dziewcząt bezapelacyjnie wygrała Julia Prais. Tuż za nią uplasowała się Iga Mikołaczak, czwarte miejsce zajęła Antonina Stróżycka, a piąte Zuzanna Andrzejak. W dystansie klasycznym tuż za podium stanęła Julia Prais, piąta była Iga Mikołajczak, a szósta Zuzanna Andrzejak.

W kategorii chłopców na dystansie średnim srebro wywalczył Tymon Mikołajczak, który następnego dnia był czwarty, a podwójnym brązowym medalistą Mistrzostw Polski został Maksymilian Łukaszyk. Udział w Mistrzostwach Polski w Narciarskim Biegu na Orientację był pierwszym w historii klubu. Udział klubu ws zawodach został dofinansowany ze środków Miasta Leszna.