18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne wydało kolejny numer kwartalnika ''Schody Kawowe''

Arkadiusz Kosiński
Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne wydało kolejny numer "Schodów Kawowych". Historyczny kwartalnik można bezpłatnie nabyć m.in. w Kwidzyńskim Centrum Kultury, Tabularium, Pracowni Regionalnej oraz Empiku.

Pierwszy tegoroczny numer czasopisma otwiera artykuł Łukasza Cieślakowskiego o antycznych naleciałościach kwidzyńskiej architektury. Cieślakowski prezentuje w telegraficznym skrócie architektoniczne stylizacje jakie możemy znaleźć na wielu kamienicach na terenie miasta. Jako jedne z przykładów podaje m.in. budynek u zbiegu ulic Chopina i Piłsudskiego czy stare kino Tęcza z tzw. pilastrami.

W swoim tekście "Nie umiera ten kto żyje w ludzkiej pamięci", Eugenia Sierawska w rozmowie z żoną Bogusławą, wspomina Edwarda Suczyńskiego, nie żyjącego już nauczyciela matematyki z dawnej Szkoły Podstawowej nr 8. Żona Suczyńskiego, opowiada m.in. o jego pasjach, czyli muzyce, fotografii i filmie.

- Wszystkie wydarzenia rejestrował skrupulatnie, by później z tego materiału montować piękne filmy z podkładem muzycznym - mówi w "Schodach Kawowych" żona, Bogusława.

Suczyński był też zapalonym genealogiem, który bardzo angażował się w tworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

W najnowszym numerze "Schodów Kawowych" przeczytamy również m.in. o fotograficznym sukcesie 12-letniej kwidzynianki, Karoliny Jaworskiej i wspomnieniach Jadwigi Rozpiątkowskiej z niegdysiejszego Liceum Pedagogicznego.

Numer zamyka wywiad Justyny Liguz z kwidzynianinem Romanem Mechlińskim, autorem wielu życiorysów mieszkańców Kwidzyna i okolic. Mechliński pisał m.in. do "Kuriera Kwidzyńskiego", gdzie opublikował artykuły "Z tradycji druku i upowszechniania prasy polskiej w Kwidzynie od XVII w." oraz "Plebiscytowe wspomnienia". Mechliński opowiada także o swojej służbie wojskowej, którą pełnił w Bartoszycach i Olsztynie, o tym jak trafił do Kwidzyna i zainteresował się jego bogatą historią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto