Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kwidzynie wiceburmistrz Piotr Widz poinformował, że z dniem 1 września 2022 r. naukę w szkołach, dla których miasto Kwidzyn jest organem prowadzącym, rozpocznie 3372 dzieci. Warto przy tym dodać, że w tej grupie znajduje się również 119 dzieci uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście. Wszyscy wymienieni pobierać będą nauki w 139 oddziałach. W efekcie przeciętnie w jednym oddziale miejskim uczyć się będzie 24 uczniów.
1 września 2022 r. naukę w placówkach prowadzonych przez samorząd Kwidzyna rozpocznie 3372 uczniów
- Pieczę nad tą grupą dzieci pełnić będzie 345 nauczycieli, zatrudnionych w pięciu szkołach. Są to nauczyciele dyplomowani – 233 osób, mianowani – 38 osób, kontraktowi – 60 osób i nauczyciele stażyści – 11 osób – stwierdził Piotr Widz.
Jak podkreślił zgodnie ze zmianami w Karcie Nauczyciela od 1 września, niezależnie od przepracowanych lat, nauczyciele stażyści oraz nauczyciele kontraktowi staną się jednak nauczycielami początkującymi. Dodał również, że z początkiem nowego roku szkolnego w placówkach oświatowych pojawi się również nowe stanowisko jakim jest pedagog specjalny.
Radna Jolanta Ważna (Kwidzyniacy) dociekała czy miasto nie miało problemów z obsadzeniem tego stanowiska w kwidzyńskich placówkach.
-W okresie przejściowym nieco złagodzono wymagania dotyczące pedagoga specjalnego, m.in. do ukończenia ukończenia resocjalizacji i szeregu innych pokrewnych specjalności. W szkołach trwa aktualnie nabór specjalistów, jednak zgodnie z tym złagodzonym przez ministerstwo wykazem nie powinniśmy mieć kłopotów – stwierdził P. Widz.
Radny Marek Strociak (PiS) dopytywał natomiast czy za dodatkowym wsparciem dla uczniów kryją się również środki przesłane przez ministerstwo. Wiceburmistrz wyjaśniał, że informacja o przyznaniu takich środków wpłynęła do kwidzyńskiego urzędu. Jak poinformował jest to 514 500 zł.
Nowy rok szkolny to również zakończenie remontów w kwidzyńskich placówkach oświatowych. Jak podkreślono pochłonęły one 3 048 046,83 zł.
-Jednymi z poważniejszych inwestycji oświatowych były: budowa instalacji przeciwpożarowej w Przedszkolu Integracyjnym, remont dachów na budynkach Szkoły Podstawowej nr 2, remont tynków wewnętrznych w pomieszczeniach budynku przy ul. Hallera oraz remont sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 – wymieniał wiceburmistrz Kwidzyna
Radny Jacek Strociak (PiS) dopytywał jednak czy do 1 września uda się zrealizować wszystkie inwestycje i remonty, czy też trzeba będzie liczyć się z pewnymi utrudnieniami.
-Jeśli chodzi o poważniejsze remonty i inwestycje to odbywają się one zgodnie z harmonogramem, poza remontem dachówki ceramicznej na dużej szkole w SP 2. Tam wykonawca miał trudności, jednak według deklaracji remont zostanie wykonany do końca tego tygodnia. Dotyczy on jednak obszarów, które w niewielkim stopniu będą uciążliwe dla szkoły. Mowa tutaj bowiem o froncie samego budynku. Dachówka od strony boiska została już wymieniona, a sprzęt zostanie usunięty. Nie przewidujemy więc, że dojdzie do większych opóźnień – mówił P. Widz.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kwidzynie radna Justyna Kozłowska (PiS) pytała z kolei o charakter i sposób działania internatu, które Kwidzyńskie Centrum Kultury miałoby prowadzić dla uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego. Wiceburmistrz Piotr Widz stwierdził jednak, że taki internat nie powstanie.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?