Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyński szpital „Zdrowie” przyłącza się do akcji Movember - bezpłatne konsultacje urologiczne odbędą się 21 listopada

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Bezpłatne konsultacje w kwidzyńskim szpitalu „Zdrowie” odbywać się będą w poniedziałek, 21 listopada 2022 r., w godzinach: 8.30-13.30.
Bezpłatne konsultacje w kwidzyńskim szpitalu „Zdrowie” odbywać się będą w poniedziałek, 21 listopada 2022 r., w godzinach: 8.30-13.30. Fot. archiwum naszemiasto.pl
Listopad od wielu lat jest miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami prostaty oraz jąder. Z tej okazji w kwidzyńskim Szpitalu „Zdrowie", należącym do Grupy EMC Szpitale, przy wsparciu Fundacji Pomorskie Centrum Urologii, zaplanowano akcję bezpłatnych konsultacji profilaktycznych dla mężczyzn.

Akcja społeczna Movember ma swoje początki w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia oraz zwrócenie szczególnej uwagi na problematykę nowotworów męskich - prostaty (inaczej określaną sterczem) oraz jąder. Termin Movemeber (tzw. Wąsopad), powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich wyrazów - moustache – wąsy, oraz Novemeber – listopad.

Na świecie Movember, a w Polsce akcja Mosznowładcy

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Walki z Męskim Rakiem w Polsce organizowana jest kampania Mosznowładcy. Jej celem jest, poza podnoszeniem świadomości w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty, także zapewnianie dostępu do bezpłatnych badań przesiewowych.

Tylko w ubiegłym roku podczas akcji przeprowadzono ponad 2 tys. badań USG, z czego u 9 mężczyzn wykryto nowotwór. Wykonano także prawie 1000 testów PSA, po których do dalszej diagnostyki skierowano 18 mężczyzn. Gdyby nie akcja, prawdopodobnie mężczyźni ci dowiedziałoby się o raku znacznie później, być może za późno, żeby z nim walczyć.

W 2022 roku akcja Mosznowładcy rozpoczęła się już 1 października i trwać będzie do końca listopada, zapewniając mężczyznom możliwość przebadania się w kolejnych miastach w Polsce.

W ramach akcji zespół urologów z kwidzyńskiego Szpitala „Zdrowie”: dr n. med. Artur Gibas, lek. Marcin Sieczkowski, lek. Krzysztof Czurak przeprowadzą w dniu 21 listopada 2022 bezpłatne konsultacje urologiczne.

Nowotwory męskie groźne, lecz wyleczalne

Co roku w Polsce na nowotwór jądra zapada ponad 2000 mężczyzn. Jest on możliwy do wyleczenia niemal w 100% przypadków - trzeba go jednak odpowiednio wcześnie wykryć i szybko rozpocząć terapię. Niestety, wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje.

Nowotwór jądra jest najczęściej występującym nowotworem u chłopców i mężczyzn przed 30 rokiem życia. Główna grupa ryzyka to 14-35 lat. Rak jądra nie ma dokładnie określonych czynników ryzyka – może przydarzyć się bez względu na styl życia czy historię nowotworów w rodzinie. Polska ma największą śmiertelność tego nowotworu z uwagi na późne wykrycie w wielu przypadkach (15% śmiertelność, dla porównania w Europie wynosi ona ok 5%).

Na raka prostaty z kolei zachoruje co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie.

Rak gruczołu krokowego, inaczej prostaty lub stercza, charakteryzujący się największą dynamiką wzrostu zachorowalności w ostatnich latach, stanowi najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy. W Polsce choroba ta dotyka 16 tys. osób rocznie i stanowi aż 19,3% wśród nowotworów wykrywanych u mężczyzn. Wczesne wykrycie oraz dokładne zlokalizowanie ogniska choroby nowotworowej pozwala na wiarygodną ocenę stopnia złośliwości i zaawansowania, a co za tym idzie, wdrożenie leczenia odpowiedniego i dostosowanego dla danego mężczyzny, dającego szansę na wyzdrowienie.

Najczęściej wykonywanym testem jest badanie krwi

Większość nowotworów prostaty rozwija się powoli i podstępnie, a w początkowej fazie choroby nie powoduje żadnych objawów. Zdarza się, że pacjenci dowiadują się o tym, że chorują na raka stercza dopiero wówczas, kiedy pojawią się u nich objawy związane z jego przerzutami. I choć wcześnie wykryty rak prostaty jest całkowicie wyleczalny, w Polsce nadal notuje się z jego powodu 10 zgonów dziennie.

- Dlatego tak ważna jest diagnostyka i wczesne wykrycie raka – mówi dr n. med. Artur Gibas, Koordynator Oddziału Urologii Szpitala „Zdrowie”. - Jednym z najczęściej wykonywanych testów służących do rozpoznawania chorób gruczołu krokowego jest badanie krwi, w którym oznacza się stężenie antygenu sterczowego (PSA). Zbyt wysoki poziom PSA może wskazywać na zaburzenia w obrębie prostaty. Ich przyczyną może być nowotwór gruczołu krokowego, ale też jego łagodne powiększenie, infekcja czy zapalenie.

Jeżeli po wykonaniu kolejnych badań lekarz wysunie podejrzenie raka prostaty, kieruje pacjenta na biopsję. W ostatnich latach, w celu zwiększenia czułości biopsji, wprowadzono nowoczesną, zaawansowaną technologię fuzji (czyli połączenia) obrazu rezonansu magnetycznego i ultrasonografii. Pozwala to na osiągniecie niedostępnej przedtem precyzji i dokładności diagnostycznej, umożliwiającej wczesne wykrycie nawet bardzo małych nowotworów, charakteryzujących się dużą złośliwością.

Nowoczesna procedura od 3 lat dostępna jest w kwidzyńskim szpitalu

Właśnie taka, nowoczesna metoda diagnostyczna, oferowana jest od 2019 roku pacjentom kwidzyńskiego Szpitala „Zdrowie” (jako pierwszym w województwie pomorskim).

- Wczesne wykrycie oraz dokładne zlokalizowanie ogniska choroby nowotworowej pozwala na wiarygodną ocenę stopnia złośliwości i zaawansowania choroby, a co za tym idzie, wdrożenie odpowiedniego dla danego mężczyzny leczenia, dającego szansę na całkowite wyleczenie – mówi dr n. med. A. Gibas.

Wśród innych, nowoczesnych zabiegów urologicznych, dostępnych w kwidzyńskiej placówce wymienić należy także holmową laserową enukleację prostaty, tzw. HoLEP, czyli małoinwazyjny zabieg, stosowany w rozroście prostaty oraz zabiegi leczenia rozrostu prostaty metodą REZUM.

REZUM to nowoczesna procedura, stosowana szeroko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w Europie w Szwecji i Wielkiej Brytanii, podczas której lekarz oddziałuje na wybrane części prostaty parą wodną, która jest tłoczona za pomocą specjalnego cystoskopu i w ciągu kwadransa wykonuje około 10 wtrysków pary. Energia cieplna pary prowadzi do zniszczenia błony komórek prostaty, ich obumarcia co prowadzi finalnie do zmniejszenia objętości stercza. W Polsce, poza Kwidzynem, procedurę REZUM stosują jeszcze dwie placówki w Polsce, m. in. Centrum Urologii Zaawansowanej Szpitala Św. Anny w podwarszawskim Piasecznie (również należące do grupy EMC Szpitale).

Bezpłatne konsultacje w poniedziałek, 21 listopada

Natomiast holmowa laserowa enukleacja prostaty HoLEP – to także nowoczesny, małoinwazyjny zabieg, przy którym do leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego stosuje się energię lasera. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą.

–Podczas procedury HoLEP usuwa się rozrośniętą tkankę gruczołową, jednocześnie pozwalając ją zachować do dalszych badań w laboratorium histopatologicznym. Dzięki temu można określić charakter zmian w prostacie, co jest istotne w m.in. w diagnostyce raka stercza. W porównaniu do starszych metod leczenia, HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację pacjenta po zabiegu. Jesteśmy jednym z niewielu oddziałów urologicznych w kraju, a kolejnym w grupie szpitali EMC, które dążą do tego, by ta forma leczenia rozrostu gruczołu krokowego stała się metodą pierwszego wyboru. Ponieważ choroby prostaty stają się chorobami cywilizacyjnymi i występują coraz częściej, apeluję do mężczyzn z naszego województwa i całej Polski: Panowie, badajcie się i przybywajcie na konsultacje – apeluje dr n. med. Artur Gibas.

Dodajmy, że bezpłatne konsultacje urologiczne dla mężczyzn odbywać się będą w kwidzyńskim szpitalu „Zdrowie” w poniedziałek, 21 listopada 2022 r., w godzinach: 8.30-13.30. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 882 365 721.

Więcej informacji znaleźć można na stronach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto