Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyńscy policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Jeden z mężczyzn miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Policjanci zatrzymali w Kwidzynie dwóch nietrzeźwych kierujących.
Policjanci zatrzymali w Kwidzynie dwóch nietrzeźwych kierujących. Archiwum naszemiasto.pl/Zdjęcie ilustracyjne
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie w trakcie pełnionej służby zatrzymali dwóch mężczyzn kierujących pod wpływem alkoholu. Jeden z nich miał prawie 1,5 promila, a drugi ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźni za swoje zachowanie odpowiedzą teraz przed sądem.

We wtorek, 5 grudnia przed południem na ulicy Hallera w Kwidzynie jeden z patroli drogówki zatrzymał 43-letniego mieszkańca naszego powiatu. Mężczyzna poruszający się Renault miał w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.

Kolejna osoba wpadła w ręce policjantów na ulicy Grunwaldzkiej w Kwidzynie, gdzie doszło do kolizji drogowej.

- Kierujący Passatem najechał na tył poprzedzającego samochodu marki Audi, okazało się wtedy, że sprawca był nietrzeźwy. Badanie alkomatem pokazało u 68-letniego mężczyzny w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu - informuje asp. Anna Filar, oficer prasowy KPP Kwidzyn.

Jakie są konsekwencje wsiadania za kierownicę po alkoholu?

  • Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
  • Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

  • Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

  • Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
  • Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

Przypomnijmy, że prezydent podpisał nowelizację prawa karnego zaostrzającego kary dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Nowe przepisy wejdą w życie od grudnia przyszłego roku i wtedy, takim osobom grozić będzie m.in. konfiskata samochodu.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto