Spotkanie z seniorami z prabuckiego klubu "Oaza"
We wtorek, 16 maja, kwidzyńscy policjanci spotkali się z seniorami klubu "Oaza" w Prabutach. Spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu seniorów w domu, w miejscach publicznych i w ruchu drogowym. Omówione zostały także zagrożenia, na jakie narażone są osoby starsze ze strony oszustów.
Uczestników spotkania przywitała asp. szt. Justyna Alicka, kierownik Posterunku w Gardei. Następnie głos zabrała sierż. Karolina Dziadzio, która zwracała uwagę seniorów na rozmaite oszustwa, w szczególności na te metodą "na policjanta i wnuczka". Prabuccy seniorzy mieli również okazję dowiedzieć się, jak działają firmy, które na pokazach sprzedają sprzęt AGD czy zestawy pościeli, a także na co należy zwrócić uwagę i czego się wystrzegać.
- Sprzedawcy zatrudnieni przez takie firmy uciekają się do nieuczciwych praktyk i za wysokie kwoty sprzedają sprzęt w rzeczywistości wart dużo mniej. W rezultacie seniorzy przez wiele miesięcy spłacają zaciągnięte pożyczki, ponieważ nie mają świadomości, że mają prawo do zrezygnowania z zakupu w ciągu 14 dni. W takim przypadku zawsze mogą skorzystać z pomocy Rzecznika Konsumentów, gdy nie upłynął wspomniany termin 14 dni od daty zakupu - przypomina asp. Anna Filar, oficer prasowy KPP Kwidzyn.
W kolejnej części spotkania profilaktyk kwidzyńskiej komendy st. sierż. Damian Borowski omówił kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz zasady działania aplikacji Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjant informował o tym, że każdy może mieć wpływ na to, co się dzieje w otoczeniu i każdy może zgłaszać zauważone wykroczenia, a także niektóre przestępstwa. Zgłoszenia są weryfikowane przez policjantów z różnych komórek, m.in. dzielnicowych, z którymi można się skontaktować za pomocą aplikacji Moja Komenda.
- Zainteresowanie tematyką debaty, pokazuje, że rozmowy na temat bezpieczeństwa są potrzebne i podobne spotkania, będą z pewnością organizowane również w przyszłości. Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112 - podsumowuje A. Filar.
Czytaj też: Aplikacja "Moja komenda" - kontakt z dzielnicowym na wyciągnięcie ręki!
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?