Kwidzynianie na mistrzostwach świata w piłce ręcznej. Podopieczni trenera Patryka Rombla ograli Tunezję

Kadra Patryka Rombla rozpoczęła mistrzostwa świata od zwycięstwa nad Tunezją
Kadra Patryka Rombla rozpoczęła mistrzostwa świata od zwycięstwa nad Tunezją Fot. materiały ZPRP
Polska pokonała Tunezję 30:28 w pierwszym meczu mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn rozgrywanych w Egipcie. Przy remisie Hiszpanii z Brazylią podopieczni kwidzynianina Patryka Rombla stali się tym samym liderem grupy B. Na boisku pojawił się również Maciej Majdziński (wychowanek MTS Kwidzyn), który jednak zakończył spotkanie bez bramki.

Polska po dobrym początku i prowadzeniu 1:3 pozwoliła niestety rywalom na odrobienie strat. Liderem tunezyjskiego zespołu był Mosbah Sanai, który okazał się nie do zatrzymania przez polskich obrońców. Co więcej, po kolejnych błędach biało-czerwonych, Tunezja odskoczyła uzyskała przewagę 3-4 bramek. Polakom udało się jednak odrobić straty i zakończyć pierwszą połowe remisem 17:17. Po zmianie stron wynik dość długo oscylował wokół remisu. W 48 minucie podopiecznym trenera Patryka Rombla udało się jednak odskoczyć rywalom na 4 bramki – 22:26. I choć Tunezji w końcowych minutach udało się zniwelować straty do jednej bramki to m.in. dzięki udanym interwencjom Piotra Wyszomirskiego udało się dowieźć zwycięstwo do końca.

Kwidzynianie uczestniczą w Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej mężczyzn w Egipcie

Przed meczem trener Patryk Rombel zdecydował, że w kadrze na Tunezję zabraknie Arkadiusza Ossowskiego. Reprezentant MMTS Kwidzyn inauguracyjne starcie w mistrzostwach świata oglądał zatem z trybun. Wśród wybrańców trenera znalazł się natomiast inny kwidzynianin – Maciej Majdziński. Zawodnik niemieckiego Bergischer HC przebywał na boisku przez nieco ponad 16 minut i w tym czasie oddał jeden rzut na bramkę. Niestety jego uderzenie z 9 metra, mierzone w prawe górne okienko bramki rywali, nie przyniosło rezultatu. Na jego konto zaliczono jednak także jedną asystę oraz dwa przechwyty w obronie. Popełnił także dwa błędy techniczne w rozegraniu piłki.

Warto przypomnieć, że turniej w Egipcie jest powrotem Polski na mistrzostwa świata po 4 latach przerwy. Do turnieju rozegranego w 2019 na parkietach Danii oraz Niemiec naszym zawodnikom nie udało się bowiem zakwalifikować (trener Piotr Przybecki). Ostatni występ miał miejsce w roku 2017 we Francji, gdzie pod wodzą trenera Tałanta Dujszebajewa Polska zajęła ostatecznie XVII miejsce. Co ciekawe w pierwszym meczu o miejsca 17-20 również spotkała się z Tunezją, którą pokonała wówczas 28:26. Mecz ten doskonale pamiętają występujący wówczas obecni kadrowicze: Przemysław Krajewski, Patryk Walczak, Arkadiusz Moryto, Michał Daszek, Rafał Przybylski, Tomasz Gębala, Piotr Chrapkowski czy Adam Morawski.

Dodajmy również, że tegoroczne 27. Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn mają wyjątkowy charakter. Decyzją IHF (Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej) rozszerzono bowiem liczbę uczestników turnieju z 24 do 32 zespołów. Dzięki temu w gronie uczestników znalazła się także Polska, która otrzymała od IHF „dziką kartę”. Przed losowaniem poszczególnych grup Biało-Czerwoni znaleźli się w ostatnim, czwartym koszyku. Ostatecznie los przydzielił Polaków do grupy B, do której trafiła także Hiszpania (mistrz Europy - koszyk nr 1), Tunezja (wicemistrz Afryki - koszyk nr 2) i Brazylia (wicemistrz Ameryki - koszyk nr 3).
Po zwycięstwie w swoim pierwszym meczu Polska stała się liderem grupy B. W drugim spotkaniu faworyzowana Hiszpania dość niespodziewanie zremisowała bowiem z Brazylią 29:29. W kolejnym meczu Polska zmierzy się natomiast z Hiszpanią, a więc aktualnymi mistrzami Europy. Mecz ten rozegrany zostanie w niedzielę, 17 stycznia 2021 r. o godz. 20.30. Bezpośrednią relację z tego spotkania oglądać można na platformie YouTube na kanale IHF - Competitions. Warto przypomnieć, że do fazy zasadniczej turnieju awansują trzy pierwsze drużyny w grupie.

Tunezja – Polska 28:30 (17:17)

Tunezja: Maggaiez, Harbaoui – Majdoub 1, Haj 1, Sanai 9, Maaref 2, Rzig 2, Soussi, Toumi 1, Jbeli, Jaballah 5, Darmooul 6, Zaied 1, Jaziri, , Ben Abdallah, Margheli.
Polska: Wyszomirski, Morawski – Olejniczak 1, Krajewski 5, Walczak, Sićko 3, Majdziński, Czuwara, Pilitowski 1, Moryto 11, Daszek 1, M. Gębala 4, Przybylski 3, Dawydzik, T. Gębala 1, Chrapkowski.