Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 18godz.
  • 59min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Kwidzyn. Zakończył się strajk w International Paper. Uzgodniono warunki podwyżek dla pracowników

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
W lutym tego roku doszło do pikiety od bramą kwidzyńskiego zakładu. Uczestniczyli w niej członkowie trzech organizacji działających w IP Kwidzyn: Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników IP Kwidzyn oraz Związku Inżynierów i Techników IP Kwidzyn. Fot. Mirosław Wiśniewski/archiwum
Po piątkowych, wielogodzinnych rozmowach, pracownicy IP Kwidzyn zakończyli strajk. Tym samym rozpoczęło się powolne uruchamianie zakładu. Podpisane porozumienie gwarantuje podwyżkę wynagrodzenia w wysokości 3,1 % (od 1 czerwca 2020 r.) oraz 150 zł brutto. Pracownicy otrzymają również jednorazowy dodatek w wysokości 500 zł brutto.

- Chcieliśmy dużo więcej – przyznaje Marek Ziarkowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” IP Kwidzyn. - Osiągnęliśmy jednak najlepsze możliwe porozumienie.

Strajkujący zaskoczeni działaniem zarząd IP

Związkowcy cieszą się przede wszystkim z tego, ze strajk został zakończony. Podkreślają, że sam w sobie nigdy nie był celem ich działań i nie musiało do niego dojść.

- W zasadzie nie powinno dojść do takiej sytuacji i jesteśmy zdziwieni jak daleko posunął się pracodawca – mówi Marek Kordowski, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników IP Kwidzyn. - Rzadko dochodzi przecież do zatrzymania takiej firmy jak IP. Gdy zaczęło się odstawianie kolejnych maszyn do końca liczyliśmy jednak, że pracodawca siądzie z nami do rozmów.

Do porozumienia jednak nie doszło, a kwidzyńska fabryka International Paper została zatrzymana.

- Naprawdę byliśmy zaskoczeni tym, że pracodawca nie podjął żadnych prób porozumienia, ani po ogłoszeniu referendum, ani po ogłoszeniu strajku. Nie podjęto żadnych prób, aby nie dopuścić do tak trudnej i kosztowanej dla wszystkich decyzji – mówi Marek Ziarkowski z NSZZ „Solidarność” IP Kwidzyn.

Czytaj także

Rozmowy o podwyżkach trwają od października

Przypomnijmy, że rozmowy o corocznych podwyżkach wynagrodzeń w kwidzyńskim zakładzie IP trwają od października ubiegłego roku. Po fiasku początkowych negocjacji od stycznia tego roku weszli z pracodawcą w spór zbiorowy. Związkowcy oczekiwali podwyżki wynagrodzeń w wysokości 415 zł brutto dla każdego pracownika, natomiast pracodawca oferował kwotę 206 zł. Prowadzone mediacje nie prowadziły do porozumienia, więc przed bramą kwidzyńskiego zakładu przeprowadzono akcję protestacyjną. Uczestniczyło w niej około 400 związkowców z trzech organizacji działających w IP Kwidzyn: Międzyzakładowej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników IP Kwidzyn oraz Związku Inżynierów i Techników IP Kwidzyn. Podczas ostatniego spotkania negocjacyjnego pracownicy oczekiwali 380 zł podwyżki, natomiast pracodawca oferował podwyżkę o 5,2 % czyli 251 zł. Do porozumienia jednak nie doszło, a związkowcy rozpoczęli przygotowania do przeprowadzenia referendum strajkowego (17-20 marca 2020 r.). Jak się okazało pracownicy w 85 procentach opowiedzieli się za strajkiem. Jak dodają związkowcy w międzyczasie pracodawca poinformował także, że z uwagi na nową sytuację i panującą pandemię jest skłonny do podwyżki o 4 % czyli niecałe 200 zł. Ta propozycja została jednak odrzucona przez związki zawodowe.

Piątkowe negocjacje toczyły się przez 12 godzin

Po rozpoczęciu strajku protestujący próbowali spotkać się z pracodawcą we środę (11 czerwca 2020 r.), jednak ich prośby pozostały wówczas bez odzewu. Dzień później o spotkanie poprosił Komitet Strajkowy i wówczas wyznaczono termin na piątek, 12 czerwca. Rozmowy rozpoczęły się o godz. 10. i z jedną przerwą trwały do 22.30. Dopiero wówczas osiągnięto porozumienie, które zakończyło akcję strajkową na terenie zakładu. Od tego momentu zaczęło się również powolne uruchamianie produkcji firmy.

Czytaj także

- Pracownicy stanęli na wysokości zadania. Pokazaliśmy również zarządowi, że możemy się zjednoczyć i dbamy przede wszystkim o dobro naszej firmy. Pomimo ogłoszenia strajku pracownicy zadbali bowiem o dobre odstawienie zakładu – mówi M. Kordowski.

Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników IP Kwidzyn podkreśla duży wysiłek pracowników, którzy musieli unieść ciężar strajku i mieć odwagę, żeby podjąć się tych działań.

- Wysiłek był wręcz dramatyczny, bo decyzja o strajku zawsze jest trudna. Mam jednak nadzieję, że w przyszłości nie będziemy już musieli podejmować takich decyzji – mówi M. Kordowski.

Czytaj także

Uzgodniono podwyżki dla pracowników

Zgonie z podpisanym porozumieniem od 1 czerwca 2020 r. wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o 3,1 %, a następnie do tej kwoty dodane zostanie 150 zł brutto. Od 1 marca 2020 r. wzrost wynagrodzeń wyniesie natomiast 4 %, przy czym podział odbędzie się zgodnie z regułami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy IP Kwidzyn. Do tego pracodawca wypłaci również pracownikom jednorazowy dodatek w wysokości 500 zł brutto, który wypłacony zostanie wraz z wynagrodzeniem za wrzesień 2020 r. Warto również dodać, że wywalczone podwyżki nie zostaną przyznane pracownikom którym w dniu zawarcia porozumienia rozwiązano umowę o pracę, pozostają na wypowiedzeniu lub mają podpisane porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy.

Materiał sponsorowany. Za zakupy zapłać telefonem lub zegarkiem

Wideo

Materiał oryginalny: Kwidzyn. Zakończył się strajk w International Paper. Uzgodniono warunki podwyżek dla pracowników - Kwidzyn Nasze Miasto

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
American slavery

150 zl brutto jałmużny tylko polskie pachołki z Solidarnosci tak potrafią. Mialo byc 400.

e
elektryk 22€/godz Essen
13 czerwca, 22:13, Kwidzyniak:

przyjąć porozumienia jeżeli będzie mniej niż 300 zł. To są związki zawodowe? Po co była ta cała szopka? Z piketą później referendum a na koniec że strajkiem skoro i tak nic nie ugrali. Żenada

14 czerwca, 0:08, Gość:

Dlatego te cale porozumienie jest tak mętne.By pracownicy nie zorientowali się, że związki nic nie ugrały, że pracowników zrobiono w bambuko.Teraz związki będą trąbić o swoim zwyciestwie i obawiam się że pracownicy to kupią. Jak to jest, że w związkach od 30 lat te same twarze a zarobki coraz mniej atrakcyjne?

14 czerwca, 7:57, mes:

Nic nie jest mętne. Połowa podwyżki wg stawki osobistej a połowa wg to kwota. nie ma jednej kwoty dla wszytstkich (teoretycznie tracą z wysokimi stawkami) nie ma % od stawki dla wszystkich (tracą z niższymi składkami)

Pierwszy raz podwyżka, którejnie dzieli kierownik

Widze tfardzielu Mes że i ciebie kupili za te 6 czy 8 tysiecy. Zapomiales juz jak zapiedalales za 2.5 i darłeś morde w knajpach ze IP to suk..insyny itd.

Pracownik niewykwalifikowany w UE ma 12€ na godzine razy 160godz bez jezyka i bez szkoły a wykwalifikowany 20€ i więcej czyli elektryk murarz kierowcaTIR razy 160godz minus podatek i ubezpieczenie. Policz sobie gdzie jest ten robol IP przy tej maszynie na krajalni lub wykańczalni w tej UE.

Powinni tobie Mes wpierd..lic w knajpie lub pod bramą żebyś przestał du..pe lizać z tymi swoimi 6000 wypłaty

U
Upokorzyli wszystkich

Cały Kwidzyn patrzy jak IP i ,S' znowu tych biednych roboli w uja zrobili.

Ziarnkowski i Kordowski czy wy kiedyś wywalczycie porządne podwyżki czy tylko zawsze ochłapy z amerykańskiego stołu dla naszych mieszkańców.? Najlepszą podwyżką jest podwyżka o sume czyli 300 500 700zł dla każdego a nie procentowa od sumy. Tych gamoni z ,S' jeszcze nikt nie nauczył tego.

Zakład ktory kiedyś był Nr1 w kwidzynie dziś stał sie pośmiewiskiem i obozem pracy ktory nie potrafi zafundowac porzadnych podwyżek. Ziarnkowski na co ty sie zgodziłeś ? Na ochłap?

Na miejscu pracownikow założyłbym własny zwiazek zawodowy zdala o tego idioty.

Zakład prawie klęknął tylko Ziarnkowski lizał d..pe przez 12 godzin tak dla picu

T
Tomek
14 czerwca, 13:55, Gość:

Tomek "które kierownik im przyzna (lub nie)". Za moich czasów kierownik dzielił kwotę na podwyżki dla brygad, a brygadziści i mistrzowie zmiany decydowali o podwyżkach.Nie kierownik!!Później brygada się zbierala i jasno sie mówiło dlaczego ten dostał więcej a inny mniej , taki katarsis.Wszyscy się lubili a imieniny w brygadzie były nie dla abstynentow.Teraz, jak rozumiem, są niby związki, które na takie numery pozwalają, niby mistrzowie, niby brygadziści i kierownik, który do wszystkiego sie wtrąca. Brawo Wy!

To dawne Cie tu nie ma, bardzo dawno...

R
Ravic
14 czerwca, 14:19, Wojciech:

Ravic: "że z uwagi na nową sytuację i panującą pandemię jest skłonny do podwyżki o 4 %" A kto Wam kazał robić strajk w tak niekorzystnym czasie?W samiuśkim środku pandemii. Podziękujcie zarządowi, że proponował 4%, bo mógł 2% albo i 0,5%. I też bylaby wasza zgoda, bo pandemia? Zmieńcie nazwę, zamiast NSZZ „Solidarność” IP Kwidzyn na NSZZ „Zawsze przegrani” IP Kwidzyn

Zarząd proponawał 5,2% przez 2 lata gdy pandemia już szalała więc zasłanianie się tym jest nie na miejscu. Podwyżka w tym roku jest za wynik z 2019. Związki odrzuciły tą propozycje i to było dużym błędem. Jednak następna propozycja zarządu ( niższa ) była nie do przyjęcia i doprowadziło to do strajku. Obie strony są tutaj winne.

W
Wojciech

Ravic: "że z uwagi na nową sytuację i panującą pandemię jest skłonny do podwyżki o 4 %" A kto Wam kazał robić strajk w tak niekorzystnym czasie?W samiuśkim środku pandemii. Podziękujcie zarządowi, że proponował 4%, bo mógł 2% albo i 0,5%. I też bylaby wasza zgoda, bo pandemia? Zmieńcie nazwę, zamiast NSZZ „Solidarność” IP Kwidzyn na NSZZ „Zawsze przegrani” IP Kwidzyn

G
Gość

Tomek "które kierownik im przyzna (lub nie)". Za moich czasów kierownik dzielił kwotę na podwyżki dla brygad, a brygadziści i mistrzowie zmiany decydowali o podwyżkach.Nie kierownik!!Później brygada się zbierala i jasno sie mówiło dlaczego ten dostał więcej a inny mniej , taki katarsis.Wszyscy się lubili a imieniny w brygadzie były nie dla abstynentow.Teraz, jak rozumiem, są niby związki, które na takie numery pozwalają, niby mistrzowie, niby brygadziści i kierownik, który do wszystkiego sie wtrąca. Brawo Wy!

R
Ravic
14 czerwca, 11:17, Gość:

Jak bylo do przewidzenia odezwali się związkowcy.W artykule napisano, że "pracownicy oczekiwali 380 zł podwyżki, natomiast pracodawca oferował podwyżkę o 5,2 % czyli 251 zł."A co pisze związkowiec Ravic? "Poprzednia propozycja była 4% od stawki w całości od kierownika. Tera wychodzi przy zarobkach ok. 4 tys. wchodzi 280 brutto. Po doliczeniu premii jest to kwota do ręki." 280 - 251 = 29 zł. Czyli strajk był o podwyżkę 29 złotych. Brawo! A co pisze związkowiec Mes? Chyba pisał na haju, bo zrozumiałem tylko ostatnie zdanie:" Pierwszy raz podwyżka, którejnie dzieli kierownik" Czyli bez oceny pracy,no, jak za komuny - czy się stoi, czy się leży pełna pula sie należy!Brawa i długotrwale oklaski dla związkowców!

Po odrzuceniu propozycji 5,2% zarząd zamiast zapronować więcej dał mniej i nie chciał nawet negocjować. Trzymali się tego do dnia w którym przejęto obecne rozwiązanie wymienione w tekscie powyżej. Zanim coś napiszesz to przeczytaj ten artykuł jeszcze raz (chociaż może zwyczajnie nie umiesz liczyć. 'Jak dodają związkowcy w międzyczasie pracodawca poinformował także, że z uwagi na nową sytuację i panującą pandemię jest skłonny do podwyżki o 4 % czyli niecałe 200 zł'. Przy tej propozycja całość była zależna od kierownika także niektórzy dostaliby totalne grosze jeśli mają wrednego przełożonego. Mam nadzieje, że teraz widzisz po co był strajk.

T
Tomek
14 czerwca, 11:17, Gość:

Jak bylo do przewidzenia odezwali się związkowcy.W artykule napisano, że "pracownicy oczekiwali 380 zł podwyżki, natomiast pracodawca oferował podwyżkę o 5,2 % czyli 251 zł."A co pisze związkowiec Ravic? "Poprzednia propozycja była 4% od stawki w całości od kierownika. Tera wychodzi przy zarobkach ok. 4 tys. wchodzi 280 brutto. Po doliczeniu premii jest to kwota do ręki." 280 - 251 = 29 zł. Czyli strajk był o podwyżkę 29 złotych. Brawo! A co pisze związkowiec Mes? Chyba pisał na haju, bo zrozumiałem tylko ostatnie zdanie:" Pierwszy raz podwyżka, którejnie dzieli kierownik" Czyli bez oceny pracy,no, jak za komuny - czy się stoi, czy się leży pełna pula sie należy!Brawa i długotrwale oklaski dla związkowców!

Jeśli cos wiesz o IP, to wiesz także jak pracownicy oceniają podwyżki, które kierownik im przyzna (lub nie)- bo razem z dyrekcja robia raczej wolnoamerykankę - bez mozliwości odwołania sie od decyzji szefa

G
Gość

Jak bylo do przewidzenia odezwali się związkowcy.W artykule napisano, że "pracownicy oczekiwali 380 zł podwyżki, natomiast pracodawca oferował podwyżkę o 5,2 % czyli 251 zł."A co pisze związkowiec Ravic? "Poprzednia propozycja była 4% od stawki w całości od kierownika. Tera wychodzi przy zarobkach ok. 4 tys. wchodzi 280 brutto. Po doliczeniu premii jest to kwota do ręki." 280 - 251 = 29 zł. Czyli strajk był o podwyżkę 29 złotych. Brawo! A co pisze związkowiec Mes? Chyba pisał na haju, bo zrozumiałem tylko ostatnie zdanie:" Pierwszy raz podwyżka, którejnie dzieli kierownik" Czyli bez oceny pracy,no, jak za komuny - czy się stoi, czy się leży pełna pula sie należy!Brawa i długotrwale oklaski dla związkowców!

m
mes
13 czerwca, 22:13, Kwidzyniak:

przyjąć porozumienia jeżeli będzie mniej niż 300 zł. To są związki zawodowe? Po co była ta cała szopka? Z piketą później referendum a na koniec że strajkiem skoro i tak nic nie ugrali. Żenada

14 czerwca, 0:08, Gość:

Dlatego te cale porozumienie jest tak mętne.By pracownicy nie zorientowali się, że związki nic nie ugrały, że pracowników zrobiono w bambuko.Teraz związki będą trąbić o swoim zwyciestwie i obawiam się że pracownicy to kupią. Jak to jest, że w związkach od 30 lat te same twarze a zarobki coraz mniej atrakcyjne?

Nic nie jest mętne. Połowa podwyżki wg stawki osobistej a połowa wg to kwota. nie ma jednej kwoty dla wszytstkich (teoretycznie tracą z wysokimi stawkami) nie ma % od stawki dla wszystkich (tracą z niższymi składkami)

Pierwszy raz podwyżka, którejnie dzieli kierownik

R
Ravic
13 czerwca, 22:13, Kwidzyniak:

przyjąć porozumienia jeżeli będzie mniej niż 300 zł. To są związki zawodowe? Po co była ta cała szopka? Z piketą później referendum a na koniec że strajkiem skoro i tak nic nie ugrali. Żenada

14 czerwca, 00:08, Gość:

Dlatego te cale porozumienie jest tak mętne.By pracownicy nie zorientowali się, że związki nic nie ugrały, że pracowników zrobiono w bambuko.Teraz związki będą trąbić o swoim zwyciestwie i obawiam się że pracownicy to kupią. Jak to jest, że w związkach od 30 lat te same twarze a zarobki coraz mniej atrakcyjne?

Jak nic ugrały ? Poprzednia propozycja była 4% od stawki w całości od kierownika. Tera wychodzi przy zarobkach ok. 4 tys. wchodzi 280 brutto. Po doliczeniu premii jest to kwota do ręki. Nadal źle ?

G
Gość
13 czerwca, 22:13, Kwidzyniak:

przyjąć porozumienia jeżeli będzie mniej niż 300 zł. To są związki zawodowe? Po co była ta cała szopka? Z piketą później referendum a na koniec że strajkiem skoro i tak nic nie ugrali. Żenada

Dlatego te cale porozumienie jest tak mętne.By pracownicy nie zorientowali się, że związki nic nie ugrały, że pracowników zrobiono w bambuko.Teraz związki będą trąbić o swoim zwyciestwie i obawiam się że pracownicy to kupią. Jak to jest, że w związkach od 30 lat te same twarze a zarobki coraz mniej atrakcyjne?

K
Kwidzyniak

przyjąć porozumienia jeżeli będzie mniej niż 300 zł. To są związki zawodowe? Po co była ta cała szopka? Z piketą później referendum a na koniec że strajkiem skoro i tak nic nie ugrali. Żenada

T
Tomek

Czyżby IP chciało doprowadzic do zamknięcia zakładu?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3