Kwidzyn. XVIII Ogólnopolski Bieg Unijny po raz drugi odbył się na terenie kwidzyńskiego stadionu. Rywalizowano na trasie 800, 1600 i 2400 m

Startujący w Ogólnopolskim Biegu Unijnym po raz drugi rywalizowali na terenie kwidzyńskiego stadionu Fot. Mirosław Wiśniewski
Maciej Megier z AZS AWFiS Gdańsk oraz Julia Koralewska z Zawiszy Bydgoszcz triumfowali w XVIII Ogólnopolskim Biegu Unijnym rozgrywanym w Kwidzynie. Kwidzynianie z KKL „Rodło” dominowali natomiast w młodszych kategoriach wiekowych. Niestety tegoroczne zawody to przede wszystkim słaba frekwencja wśród startujących, w efekcie czego w dwóch kategoriach nie można było nawet obsadzić podium.

Organizatorzy długo zwlekali z organizacją zawodów, które tradycyjnie odbywały się w kwietniu.

- Mieliśmy obiecane pieniądze z urzędu miasta, ale niestety procedury tak się przeciągnęły, że pieniądze byłyby dopiero po 25 października lub w listopadzie. Nie było więc sensu tego przekładać. Zastanawialiśmy się jedynie czy zrezygnować z organizacji zawodów czy przeprowadzić je w takim terminie jaki mamy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie, choć liczyliśmy się z tym, że będzie trudno – mówi Lech Kwiatkowski, prezes KKL Rodło Kwidzyn.

Ostatecznie XVIII Ogólnopolski Bieg Unijny połączony z XVI Ogólnopolskim Unijnym Biegiem Osób Niepełnosprawnych po raz drugi rozegrany został na terenie kwidzyńskiego stadionu. Wytyczona pętla wynosiła ok. 800 metrów, którą starsze grupy pokonywały dwu lub trzykrotnie. Niestety frekwencja podczas tegorocznych zawodów była dość niska. Organizatorzy podkreślali, że zabrakło na stracie kwidzyńskich szkół podstawowych, bowiem swoją reprezentację wystawiła jedynie Szkoła Podstawowa nr 2.

- Na pewno ilość uczestników nie była zadowalająca. Zawiodły kwidzyńskie szkoły, które obiecały, że przyjdą. Ze względu na panujące warunki są jednak nieco rozgrzeszone. Było dość zimno i wielu rodziców na pewno nie puściłoby swoich dzieci. Jak na panujące warunki nie było więc najgorzej. Ogólnie jestem zadowolony, choć wiadomo, że nie jest to szczyt możliwości tego biegu. Trzeba jednak cieszyć się z tego co jest – stwierdził Lech Kwiatkowski, prezes KKL „Rodło”.

Rywalizacja w tegorocznym Ogólnopolskim Biegu Unijnym rozpoczęła się od startu rocznika 2008 i młodsi. Jako pierwsi wystartowali chłopcy, z których najszybciej trasę 800 m pokonał Hubert Falkowski z SP 2 Kwidzyn. Triumfator wyprzedził na mecie Filipa Sobiesiaka oraz Błażeja Szczęsnego z SP Cygany. Start dziewcząt na tym dystansie wygrała natomiast Zuzanna Zielińska z SP Prabuty, trenująca również w KKL „Rodło”. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Agata Machnikowska z SP 1 Sztum, a trzecia była Kinga Zaparucha z SP Rodowo (kolejna zawodniczka KKL „Rodło”).
W biegu rocz. 2006-2007 rozgrywanym na trasie 1600 m na trasie wspólnie rywalizowali młodzicy oraz młodziczki. W klasyfikacji końcowej wśród dziewcząt całe podium zajęły zawodniczki KKL „Rodło”. Zwyciężyła bowiem Wiktoria Krysiak, a kolejne miejsca zajęły Antonina Kil oraz Natalia Proć (wszystkie to uczennice II LO w Kwidzynie). Rywalizację młodzików wygrał natomiast Igor Pokorski z SP Cygany, który wyprzedził Jakuba Gorczycę i Jakub Płatka z SP 2 Kwidzyn.

W ostatnim starcie na dystansie 2400 m rywalizowali juniorzy młodsi oraz juniorzy. W młodszej kategorii wiekowej bieg zdominowali gospodarze. W kategorii juniorów młodszych wygrał Miłosz Wesołowski z KKL Rodło Kwidzyn , przed swoim klubowym kolegą Jakubem Wojtasiem i Oskarem Wasikiem z Sokoła Malbork. Zacięta rywalizacja juniorek młodszych rozstrzygnęła się natomiast na ostatniej prostej, kiedy to Milena Frej (KKL „Rodło”) wyprzedziła Hannę Perfkowską (UMKS Kwidzyn). Niestety były to jedyne zawodniczki rywalizujące w tej kategorii wiekowej. Jeszcze smutniej wyglądał start kategorii juniorek, gdzie zwyciężyła Julia Koralewska z Zawiszy Bydgoszcz, rywalizując na trasie sama ze sobą. W kategorii juniorów pewnie triumfował natomiast Maciej Megier z AZS AWFiS Gdańsk, który na mecie wyprzedził Jakuba Bakę oraz Kacpra Bieszke (obaj SKKLA Sopot).