Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: XVII Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej

Redakcja
W dniach 2-3 września odbędzie się XVII Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskie-go. Do zapowiedzi dołączyliśmy kilkanaście zdjęć z poprzedniej edycji imprezy.

Wrzesień tradycyjnie otwiera impreza dla wszystkich muzyki i kultury łowieckiej. Wydarzenie corocznie organizowane przez Kwidzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckich gromadzi w Kwidzynie sygnalistów myśliwskich z całego Pomorza, ale i nie tylko.

Festiwal odbędzie się na Placu Jana Pawła II. Przesłuchania solistów rozpoczną się o godz. 12.30 na dziedzińcu zamkowym. W programie festiwalu znalazły się również warsztaty dla sygnalistów, które odbędą się w godz. 12.30-15.

Uroczyste otwarcie przeglądu zaplanowano na godz. 15, a godzinę po inauguracji w rogi dąć będą zespoły sygnalistów, którzy zaprezentują myśliwskie sygnały. Po przesłuchaniach odbędzie się koncert gwiazdy wieczoru (godz. 19), ale organizatorzy nie zdradzają na razie kto to będzie. Tradycyjnie w pobliżu katedry i teatru nie zabraknie rozmaitych stoisk z artykułami łowieckimi.

Drugiego dnia przeglądu odbędzie się prezentacja psów myśliwskich (godz. 11 - scena przed teatrem) oraz msza hubertowska, która o godz. 12.30 odprawiona zostanie w kościele pw. św. Trójcy. Dwudniowy festiwal zakończy uroczysty koncert laureatów przeglądu, który rozpocznie się o godz. 15.

Tomasz Bielawski, pamięci którego poświęcony jest festiwal, to autor „Myśliwca”, pierwszej polskiej książki o myślistwie, w której opisał polowania w okolicach Bystrzca, Prabut, Kwidzyna, Watkowic, Sztumu i Gniewa.

Jak czytamy w Kwidzynopedii, w „Myśliwcu”, Bielawski jako pierwszy opisał tak gruntownie łowiectwo opierając się o rodzime przykłady i osobiste doznania. Przedstawił w nim dynamicznie ujętą scenę polowania na lisy i zające. Występują w niej postacie obdarzone imionami oraz psy z nazwami. Do narracji zostały wplecione okrzyki myśliwskie, dialogi, przytoczenia, odznaczające się potocznym językiem i stylem.

W zbiorach polskich przetrwały dwa kompletne egzemplarze pierwszego wydania „Myśliwca”. Jeden z nich znajduje się w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich PAN we Wrocławiu, drugi w Bibliotece Kórnickiej PAN.

XIII Festiwal Łowiecki Knieja 2016 w Sierakowicach i XII Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto