18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: We wtorek rozpocznie się 11. Międzynarodowy Festiwal Animacji Animo

Arkadiusz Kosiński
fot. materiały prasowe
Już w najbliższy wtorek w Kwidzynie, rozpocznie się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Animo, który w tym roku będzie gościł również w Sztumie. Przez tydzień w Teatrze, Czarnej Sali, salach KCK i Muzeum Zamkowego w Kwidzynie, zobaczymy 12 spektakli, koncert, wystawy, filmy animowane, będzie można również wziąć udział w warsztatach.

Pierwszego dnia kwidzyńskiej odsłony Animo, czyli we wtorek (2 października) na kwidzyńską publiczność będzie czekał bułgarski spektakl "Brzydkie kaczątko". To ukazana w świetle ultrafioletowym adaptacja słynnej bajki Hansa Christiana Andersena. Magiczne przedstawienie lalkowe dla dzieci w stylu bardzo zbliżonym do animacji rysunkowej, dynamiczne i kolorowe. Żadnych słów, tylko śliczna muzyka, zabawna i wzruszająca. To opowieść o przygodach małego kaczątka, szukającego swojego miejsca pod słońcem, w którym będzie mile widziane, potrzebne i kochane.

Wieczorem podczas oficjalnego otwarcia festiwalu wystąpi Michał Litwiniec, artysta zaprezentuje się w projekcie Gliniane Pieśni. Litwiniec zafascynowany glinianym światem wpadł pewnego dnia na pomysł, by połączyć nowo odkrytą pasję garncarską z odwieczną pasją muzyczną. Skrzyknął więc siedmiu świetnych muzyków i wybitnego garncarza, i zaprosił ich do wspólnego lepienia instrumentów i stworzenia projektu, który łączyłby tradycyjne pieśni z graną na glinianych instrumentach muzyką. Bezwzględnym warunkiem (zapisanym przez czeskiego kompozytora i autora utworu) wykonania Glinianych Pieśni jest własnoręczne stworzenie wszystkich instrumentów. Warunkiem dodatkowym jest rozczytanie niezwykłej partytury, która kształtem graficznym przypomina połączenie malarstwa Basquiata, Opałki i Twombly'ego.

Czytaj również:**ANIMO 2011: Kwidzyński festiwal wystartował! Wielka parada szczudlarzy na początek! [ZDJĘCIA]**

Kwidzyńskim widzom warto również polecić dwa niezwykłe spektakle. Pierwszy z nich to surrealistyczne "Piosenki dla Alicji" w wykonaniu niemieckiego Figurentheater Wilde&Vogel . W "Piosenkach dla Alicji" wydobyto poematy z "Alicji w krainie czarów" oraz "Po drugiej stronie lustra" Lewisa Carorlla i przekształcono je w sceny i piosenki. Lalkarze i muzycy prowadzą nas do lunatycznej strefy mroku wyobraźni i momentów objawień, które ukazują, dlaczego teksty Carrolla nie należą jedynie do nurtu wspaniałej literatury dziecięcej, ale stanowią również źródło inspiracji dla całej gamy artystów.

Niezwykle ciekawie prezentuje się również grecki "Dom dla klaunów" . Jeden budynek, pięć mieszkań, sześciu bohaterów. Widownia obserwuje ich na żywo, jak żyją swym szarym życiem w ciemnym, klaustrofobicznym otoczeniu, pełni lęku, obsesji i samotności. Teatr Merlin dramatyzuje i demonizuje ich obsesje, by w końcu z pełną surowością ich ukarać i uwolnić. Tragedia i komedia. Poprzez ciemne pokoje "Domów dla klaunów" ukazano samotność współczesnego człowieka; podobne do więzień domy, ludzie usidleni przez nawyki i rutynę, dalecy od swych marzeń. W "Domach dla klaunów" widz znajdzie połączenie różnych technik lalkarskich takich jak marionetki, lalki stołowe, teatr cieni i teatr przedmiotu. Dwaj lalkarze animują marionetkami i przedmiotami nie rzucając się w oczy widzowi, podczas gdy realizm ruchu, malowniczy świat i zmieniające się oświetlenie dopełniają mrocznego uczucia towarzyszącego sztuce.

Prócz rozmaitych spektakli, w trakcie festiwalu nie zabraknie także warsztatów zarówno dla młodszego jak i starszego widza.

"Mamy tylko jedną ziemię", to warsztaty ekologiczne prowadzone przez Compagnie Miettes de Spectacles z Francji. Będą dotykały problemów ekologicznych naszej planety. Pobudzą do refleksji, pogłębią świadomość młodego człowieka i staną się pretekstem do poszukiwań nowych sposobów na lepsze życie w zgodzie z naturą. W ramach warsztatów odbędą się dyskusje, wymiana myśli między dziećmi a artystami oraz zajęcia praktyczne. Z materiałów zebranych (kartonów, butelek plastikowych, itp.) uczestnicy skonstruują obiekty scenograficzne, które pozostawią w miejskiej przestrzeni i które staną się namacalnym dowodem na podjęcie tytułowego tematu.

Zobacz także:**ANIMO: 10. Międzynarodowy Festiwal Animo już za nami! [RELACJA]**

Z warsztatami "Moja metoda animacji" wystąpi Miroslav Dusa. Skierowane są do osób zainteresowanych teatrem lalek: aktorów, nauczycieli, animatorów kultury, studentów. Jak również ludzi, którzy chcą poprawić swoją wiedzę i umiejętności, którzy chcą uczyć się rzemiosła lalkarza, by mieć możliwość zmierzenia się z kreacją sceniczną. Warsztaty składają się z dwóch części, które są ze sobą powiązane. Budowa i tworzenie lalki oraz podstawy animacji.

Natomiast "Teatr dla wnuka" jest przeznaczony dla seniorów, a warsztaty poprowadzą białorusinka Marina Lazarieva, którą można było spotkać podczas poprzedniej edycji Animo oraz kwidzyński, emerytowany instruktor teatralny Mieczysław Jędras. Warsztaty przybliżą historię Teatru Papierowego, który był salonową rozrywką XIX w., a podczas nich seniorzy stworzą własny papierowy teatr, który może stać się miejscem twórczych spotkań w rodzinnym gronie.

Na najmłodszych uczestników festiwalu Animo, na miejskim deptaku w Kwidzynie, przez wszystkie dni festiwalu czekał będzie węgierski Cyrk Tintaló. Tintaló jest niezwykle małym cyrkiem, który pomieści 20-22 dzieci. I tylko dzieci! Rodzice mogą jedynie przyglądać się swoim pociechom przez otwory w ścianie namiotu. Muszą poczekać na zewnątrz, podczas gdy ich pociechy oglądają 25-minutowy pokaz mechanicznych lalek. Na małej scenie pełna szacunku publiczność jest zabawiana przez drewnianego słonia, klownów, artystę trapezowego i balansującego akrobatę.

Kwidzyńska odsłona festiwalu Animo zakończy się, 6 października w sobotę, spektaklem "Aleatorium" w wykonaniu warszawskiego Unia Teatr Niemożliwy.

Powiedzieli o festiwalu:

Sylwia Geelhaar, kierownik Muzeum Zamkowego w Kwidzynie
Ze Sceną Lalkową podczas festiwalu Animo współdziałamy organizacyjnie już od kilku lat i jesteśmy zadowoleni z tej współpracy. Cieszymy się, że tak ciekawa inicjatywa powstała w naszym mieście i że zawsze duża część spektakli oraz warsztaty i wydarzenia towarzyszące odbywają się w salach Muzeum Zamkowego. Program tegorocznego festiwalu zapowiada się bardzo interesująco, zapewne każdy znajdzie jakąś propozycję dla siebie. Muzeum jest bardzo otwarte na różne inicjatywy i działania, a festiwal Animo jest tego kolejnym, bardzo dobrym przykładem. Po dodatkowe informacje zapraszamy na www.zamek.kwidzyn.pl.

Sebastian Czerniak, kierownik Galerii Handlowej Kopernik w Kwidzynie
To ciekawa propozycja kulturalna dla mieszkańców oraz gości, którzy odwiedzą Kwidzyn i Sztum. Często w rozmowach zarówno prywatnych jak i biznesowych, słyszę, że w Kwidzynie nie ma ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu. Jest niepowtarzalna okazja, aby to zmienić. W trakcie Animo każdy znajdzie coś dla siebie, bo są różne formy artystyczne: spektakle, koncerty, wystawy, warsztaty, filmy. Wystąpią artyści z różnych stron świata, będzie okazja do wymiany doświadczeń podczas warsztatów. Warto już dziś wybrać się i zarezerwować bilety. GH Kopernik wspiera Animo, w tym roku przygotowaliśmy specjalnie drink Animo, który będzie serwowany w Cafe Kopernik.

Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna
Gdybyśmy chcieli wskazać wydarzenie, imprezę, zjawisko, miejsce, coś co kojarzyłoby się jednoznacznie i wyłącznie z naszym miastem napotkalibyśmy na pewien problem. Myślę, że swojego wyróżnika jeszcze nie znaleźliśmy. Mamy wszakże wiele szans. Może logo Kwidzyna zostanie bocce - dyscyplina sportowa łatwa, prosta, wręcz dla każdego. Może będzie nim kwidzyński papier produkowany przez znakomity zakład, może nim zostaną „Wieczorne Nastroje” – spotkanie młodych pasjonatów poezji śpiewanej, a może Międzynarodowy Festiwal Animo? Nie wiem. Wiem jednakże, że Międzynarodowy Festiwal Animo to jedna z kilku szans na to, aby mówiąc o Kwidzynie mieć na myśli w dużej mierze Kwidzyn i odwrotnie. Organizatorzy festiwalu to ludzie z pasją. Postanowili, jak przeczytałem kilka lat temu w jednej z recenzji, re-ANIMO-wać sztukę. Okazało się, że można. Niekoniecznie w Warszawie. Warunek konieczny to ludzie. Artyści pełni pasji, niezrażeni często przymykanymi drzwiami w różnych instytucjach. I lider. Pani Dorota Dąbek, której tą drogą składam wyrazy ogromnego szacunku i zapewnienie o dalszej pomocy.

Osoby nagrodzone karnetami w naszym konkursie:

Chciałabym wygrać bilet na festiwal ponieważ przez jesienne przesilenie potrzebuje odprężenia wyciszenia i oderwania od codzienności ... i to właśnie daje teatr :) Magdalena Kopik

To ja powinienem wygrać bilety na Animo, gdyż nikt inny nie doceni walorów sztuki i nie wykorzysta jako inspiracje tego doświadczenia, jak ja. Poza tym, jako studenta, nie stać mnie na karnety. :) Piotr Chomicz

Program festiwalu

2 października (wtorek)
• godz. 11-12 - Mila Theatre "Brzydkie kaczątko"
• godz. 15.30 - 17.30 - warsztaty
• godz. 19.30 - 21 - koncert "Gliniane Pieśni" (otwarcie)

3 października (środa)
• godz. 10-15.30 - cyrk Tintalo
• godz. 11-12.30 - filmy animowane
• godz. 12.30-13.30 - scena studencka "Włóczykij"
• godz. 15.30-17.30 - cyrk Tintalo oraz warsztaty
• godz. 18-19.30 - Barbara Melois "Diaphanie, czyli wspomnienia wróżki"
• godz. 19.30-21 - Figurentheatre Wilde&Vogel "Piosenki dla Alicji"

4 października (czwartek)
• godz. 10-15.30 - cyrk Tintalo/deptak
• godz. 11-12.30 - filmy animowane/KCK
• godz. 12.30-14 - Teatro Neline "O łące i motylu"
• godz. 15.30-17.30 - cyrk Tintalo oraz warsztaty
• godz. 18-19 - David Zuazola "Brudne skrzydło"
• godz. 19.30-20.30 - Malabar Hotel "Głośniej"

5 października (piątek)
• godz. 10-15.30 - cyrk Tintalo
• godz. 11-12.30 - filmy animowane
• godz. 12.30-13.30 - Merlin Puppet Theatre "Domy dla klaunów"
• godz. 15.30-17.30 - cyrk Tintalo oraz warsztaty
• godz. 18-19.30 - Grupa Coincidentia Figurentheatre Wilde&Vogel, Florian Feisel "Krabat"
• godz. 19.30-21 - ANPU Theatre "Romeo i Julia"
• godz. 20.30-21 - filmy animowane

6 października (sobota)
• godz. 11-13.30 - cyrk Tintalo
• godz. 11-12.30 - filmy animowane
• godz. 12.30-13.30 - Mila Theatre "Brzydkie kaczątko"
• godz. 15.30-17.30 - warsztaty
• godz. 18-19.30 - Teatro de Marionetas do Porto "Nic czyli cisza Becketta"
• godz. 19.30-20.30 - Unia Teatr Niemożliwy "Aleatorium" (zakończenie)

Miejsc odbywania się poszczególnych spektakli, szukajcie na stronie internetowej festiwalu www.animofestival.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto