Kwidzyn. Udany start zawodników Judo Zielińscy Kwidzyn w Pucharze Polski w sumo. Kwidzynianie wywalczyli 9 medali

W Pucharze Polski kwidzyński klub wygrał również rywalizację w kategorii drużynowej kadetów Fot. materiały nadesłane
Sukcesem zakończył się start kwidzyńskich sumitów w zawodach Pucharu Polski młodzików oraz kadetów. Zawodnicy Judo Zielińscy Kwidzyn zdobyli 9 medali, w tym 3 w kolorze złota. Na najwyższym stopniu podium stawali: Maja Kowalska, Patryk Polech i Hubert Olszowiec. Kwidzyński klub triumfował także w kategorii drużynowej wśród kadetów.

Zawody Pucharu Polski w sumo kadetek, kadetów, młodziczek i młodzików odbyły się w Krotoszynie. Start na nich był o tyle istotny, że punkty uzyskiwane przez startujących na nich zawodników wliczane były do rankingu przyszłych reprezentantów naszego kraju na Mistrzostwa Europy 20201. Klub Judo Zielińscy Kwidzyn prowadzony przez sensei Tomasza Wiśniewskiego reprezentowała czwórka: Klaudia Kaczor, Maja Kowalska, Hubert Olszowiec i Patryk Polech.

Jako pierwsza swoje walki rozpoczęła Maja Kowalska, rywalizująca w dwóch kategoriach wagowych młodziczek (14 lat). W kategorii do 50 kg kwidzynianka zajęła II miejsce, ustępując jedynie Aleksandrze Jędruszczak z Olsztyna. Brązowe medale trafiły natomiast do Nikoli Słowińskiej z Poznania i Sandry Zaborowskiej z Łodzi. W kategorii 55 kg kwidzynianka okazała się natomiast bezkonkurencyjna wyprzedzając Karinę Borkowską z Poznania (srebro) oraz Karoliną Buczną z Kalawy i Nikolę Słowińską z Poznania (brąz). W efekcie swój start w Pucharze Polski Maja zakończyła zdobyciem złotego i srebrnego medalu.

Następnie do rywalizacji przystąpili nieco starsi. W kategorii kadetek (16 lat) do 50 kg walczyła Klaudia Kaczor, która po trzech wygranych walkach zajęła ostatecznie III miejsce. W efekcie kwidzynianka zdobyła brązowy medal tego turnieju wraz z Olivią Jagiełło z Łodzi. Triumfowała Oliwia Sitarska ze Spartakusa Pyrzyce, a srebro wywalczyła Aleksandra Jędruszczak z Olsztyna. Podczas startu w kategorii 55 kg zawodniczce Judo Zielińscy Kwidzyn odnowiła się jednak kontuzja stopy. Mimo to kontynuowała walki, kończąc ostatecznie rywalizację na VII miejscu. Jak się później okazało zdobyte przez Klaudię punkty zaważyły na świetnym miejscu Kwidzyna w klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski. Warto przy tym dodać, że kategorię 55 kg kadetek wygrała Blanka Koszewska z Warszawy, która wyprzedziła Anitę Maleszkę z Kobylina oraz Julię Pul (Podlasie Białystok) i Olivię Jagiełło (Master Łódź).

Znacznie lepiej w turnieju wypadli kwidzyńscy kadeci (16 lat). Patryk Polech rozpoczął starty od walk w kategorii 75 kg. Po zaciętych starciach zawodnik Judo Zielińscy Kwidzyn zajął ostatecznie III miejsce, ex aequo z Adamem Skurą z Łodzi. Wygrał natomiast Bartłomiej Maniecki z Łodzi, a na drugim stopniu podium stanął Bartłomiej Nowakowski z Siedlec.
Jak się okazało brązowy medal Patryka był tylko rozgrzewką przed startem w cięższej kategorii 85 kg. Kwidzynianin nie miał bowiem sobie równych w walce o złoto pewnie pokonując pięciu rywali. Srebro w tej kategorii trafiło do Szymona Zająca z Kaławy, a brąz do Macieja Matuszczyka z Krakowa i Huberta Murzynowskiego z Olsztyna.

Największy sukces z kwidzyńskich reprezentantów odniósł jednak Hubert Olszowiec. W kategorii 95 kg podopieczny trenera Tomasza Wiśniewskiego nie miał sobie równych i zdobył złoto, przechodząc przez rywalizację bez porażki. Srebro wywalczył Dariusz Korczyński z Krakowa, a brązowy medal trafił do Mariusza Koniecznego z Bielawy. Start w nieco cięższej kategorii +95 kg Hubert zakończył natomiast zdobyciem srebrnego medalu. Kwidzynianin przegrał wówczas jedynie z Patrykiem Stańkiem z Krotoszyna. Brązowe medale trafiły natomiast do Macieja Sidorowicza z Warszawy i Łukasza Kruszewicza z Białegostoku.
Patryk Polech i Hubert Olszowiec po raz pierwszy wystartowali również w kategorii Open. W swym debiutanckim starcie kwidzynianie zdobyli brązowe medale. Wygrał Patryk Staniek z Krotoszyna, a srebro trafiło do Dariusza Korczyńskiego z Krakowa. Warto również dodać, że dzięki świetnym występom Patryka i Huberta kwidzyński klub triumfował także w klasyfikacji drużynowej.