Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Uczniowie II LO w projekcie „Radość tworzenia – Ogród Wyspiańskiego”. Współpraca maturzystów z młodzieżą niepełnosprawną

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Uczniowie II LO podczas zajęć w pracowni ceramicznej wykonują kwiaty zainspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego
Uczniowie II LO podczas zajęć w pracowni ceramicznej wykonują kwiaty zainspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego Fot. Bartosz Bakun
„Radość tworzenia – Ogród Wyspiańskiego” - to nazwa projektu realizowanego przez uczniów II LO w Kwidzynie. Maturzyści wykonują z gliny kwiaty zainspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego, które utworzą kompozycję zlokalizowaną na terenie szkoły. Projekt to również współpraca młodzieży szkolnej z niepełnosprawnymi.

Realizacja projektu „Radość tworzenia – Ogród Wyspiańskiego” rozpoczęła się w drugiej połowie września. Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia, wspieranymi przez Fundację „M.A.P.A. Obywatelska”, są: Katarzyna Widz, Anna Kaczmarek-Okońska, Róża Kubiak i Beata Ponczek.

Uczniowie II LO w Kwidzynie tworzą "Ogród Wyspiańskiego"

W wykonanie projektu zaangażowali się natomiast uczniowie dwóch kwidzyńskich szkół: II Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Projekt uzyskał także dofinansowanie ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Funduszu „Akumulator Społeczny”.

Jak informowano celem projektu jest m.in. stworzenie możliwości zawiązania relacji między młodzieżą II LO i młodzieżą z niepełnosprawnościami, ukazanie podmiotowości młodzieży niepełnosprawnej oraz przeciwdziałanie spychaniu tej grupy osób do sfery wykluczenia i „niewidzialności”. W efekcie maturzyści mają okazję zobaczyć „od środka” pracę w szkole specjalnej, co pomoże im w wyborze kierunku studiów i przyszłej drogi zawodowej.

-Projekt jest szansą na zaoferowanie umiejętności, wyeksponowanie zdolności uczniów mieszkańcom Kwidzyna oraz ma dawać radość i satysfakcję ze wspólnej pracy i jej owoców samym uczestnikom – podkreślają jego pomysłodawczynie.

Uczniowie spotykają się w szkole specjalnej, na warsztatach w pracowni ceramicznej, gdzie wraz z nauczycielkami (Anną Kaczmarek-Okońską i Katarzyną Widz) wykonują z gliny kwiaty zainspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Ceramiczne, kolorowe kwiaty zostaną następnie umieszczone na metalowych elementach tworząc kompozycję „Ogrodu Wyspiańskiego”, która stanie na terenie II LO przy ulicy Słonecznej.

-Cieszy mnie, kiedy obserwuję wspólną pracę dwóch grup młodzieży. Podczas tworzenia wyraźnie widać nie tylko radość oraz zaangażowanie, ale i naturalną otwartość na drugiego człowieka - mówi prowadząca pracownię ceramiki Anna Kaczmarek-Okońska.

-Myślę, że w panującej obecnie sytuacji epidemicznej realizację naszego pomysłu wspólnych warsztatów można rozpatrywać w kategorii cudu. Cudu, który w tak trudnej sytuacji nie mógłby się wydarzyć, gdyby nie ogromna odpowiedzialność, nieograniczone pokłady dobrej woli i przekonanie o wartości projektu wszystkich jego uczestników – dyrekcji obu szkół, nauczycieli, rodziców i, przede wszystkim, uczniów – dodaje Beata Ponczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto