Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Szpital „Zdrowie” ma trudności w przygotowaniu łóżek dla zakażonych SARS-CoV-2. Zamiast 40 wygospodarowano 26 miejsc

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Oddział COVID w kwidzyńskim szpitalu zlokalizowany został w miejscu oddziału wewnętrznego oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.
Oddział COVID w kwidzyńskim szpitalu zlokalizowany został w miejscu oddziału wewnętrznego oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Fot. archiwum naszemiasto.pl
Szpital w Kwidzynie powinien posiadać 40 łóżek (w tym 5 respiratorowych) przeznaczonych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Póki co udało się wygospodarować tylko 26 miejsc, jednak stało się to kosztem zawieszenia oddziału wewnętrznego. Jak podkreślono olbrzymim problemem szpitala jest m.in. brak centralnej tlenowni.

Jak informuje Spółka „Zdrowie” decyzja Ministra Zdrowia na nałożyła na kwidzyński szpital obowiązek zabezpieczenia 4 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz 40 łóżek dla pacjentów z potwierdzoną obecnością wirusa (w tym 5 łóżek respiratorowych).

Szpital w Kwidzynie przygotował 26 łóżek dla chorych na COVID-19

-Z uwagi na bardzo krótki okres dostosowawczy nie byliśmy i dalej nie jesteśmy w stanie wykonać decyzji w całości. Przekształcenie szpitala w oddział COVID zmusił nas do wykonania dużej ilości prac logistycznych, przeróbek budowlanych, min. utworzenie śluz, przygotowanie osobnych szatni dla personelu medycznego czy przygotowania osobnych wejść/wyjść. Głównym problemy dla nas jest jednak brak centralnej tlenowni. Obecnie posiadamy butle z tlenem i koniecznie potrzebujemy wsparcia w postaci tlenu ciekłego z parownikiem. Zwróciliśmy się do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o pomoc w sfinansowaniu takiej inwestycji – wyjaśnia Elżbieta Jaworska, kierownik działu rozliczeń i statystyki medycznej w kwidzyńskiej spółce „Zdrowie”.

Oddział COVID w kwidzyńskim szpitalu zlokalizowany został w miejscu oddziału wewnętrznego oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. W związku z tym od momentu jego utworzenia szpital zmuszony został do zawieszenia działalności oddziału wewnętrznego.

-Obecnie na oddziale przygotowanych jest 26 łóżek. W 90 proc. oddział jest również obłożony pacjentami zarażonymi wirusem SARS-CoV-2 – informuje E. Jaworska.

O problemie kwidzyńskiego szpitala mówił m.in. burmistrz Andrzej Krzysztofiak. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej wyjaśniał radnym, że spółka „Zdrowie” nie może przygotować wymaganej ilości łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorujących na COVID-19. Samorząd starał się więc pomóc szpitalowi.

-Niby prozaiczna sprawa, jak brak łóżek szpitalnych, ale nie ma ich pod dostatkiem. Nie można pójść do sklepu i kupić. Używamy więc dostępnych nam metod. Uzyskaliśmy pomoc naszych domów pomocy społecznej w Kwidzynie oraz w Ryjewie i kilkanaście łóżek zostanie wypożyczonych. Jednocześnie radny Kazimierz Gorlewicz organizuje pomoc ze strony Zakonu Johannitów, aby do naszego miasta dotarły transporty pomocowe, m.in. łóżek, czym zasilimy potrzeby szpitala – mówił burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak.

Z domów pomocy w Kwidzynie i Ryjewie wypożyczono 14 łóżek

Jak dodał innych potrzeb kwidzyński szpital nie zgłaszał. Samorząd miasta ma jednak przygotowane miejsca noclegowe dla pracowników i ratowników medycznych, którzy nie będą chcieli wracać do swych domów i poddadzą się w pewnym sensie dobrowolnej izolacji.

-Mamy zapewnione dla nich miejsca, jeśli tylko będzie taka potrzeba. Są to miejsca, w których takie osoby będą mogły wypocząć – podkreśla A. Krzysztofiak.

Elżbieta Jaworska potwierdza, że kwidzyński szpital otrzymał wymienione wsparcie od samorządu miasta. Z domów pomocy społecznej wypożyczono 14 łóżek, zwiększając w ten sposób bazę łóżkową w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. To jednak nie jedyna pomoc jaka trafiła do szpitala w Kwidzynie.

-Wojewoda Pomorski wspiera nas w środki ochrony osobistej – mówi E. Jaworska. - Otrzymaliśmy również respiratory (10 sztuk), kardiomonitory (15 sztuk) i zestawy pomp infuzyjnych (3 sztuki).

Apel kwidzyńskiego szpitala do osób mających dobre serce

W mediach społecznościowych pojawił się również apel o pomoc dla kwidzyńskiego szpitala. Podkreślano, ze brakuje bieżących rzeczy, takich jak: woda mineralna niegazowana (w małych opakowaniach), koce czy środki ochrony indywidualnej. Każdy kto chciałby pomóc, może przez całą dobę, zostawiać wymienione rzeczy w recepcji szpitala.

-Niestety środki ochrony indywidualnej zużywane są w szybkim tempie i w dalszym ciągu potrzebujemy kombinezonów, maseczek czy rękawic. Stąd nasz apel o wsparcie naszego szpitala w te najpotrzebniejsze asortymenty, przez wszystkie osoby mające dobre serce – podkreśla E. Jaworska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto