Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Sukces akcji "Paczka dla kombatanta". Przygotowano prawie 150 paczek!

Redakcja
fot. materiał prasowy
Około 150 paczek trafiło do mieszkających na Kresach Polaków. To efekt powiatowej odsłony ogólnopolskiej akcji „Paczka dla kombatanta”.

We wszystkich paczkach znalazły się prawie 2 tony produktów.

- To znacznie więcej niż w ubiegłym roku, kiedy zebrano 30 paczek - informuje Lech Makowski, prezes Stowarzyszenia Kresowiaków i Klubu Gazety Polskiej Kwidzyn II, które koordynowały akcję na terenie naszego powiatu.

Paczki pojechały już do naszych rodaków na Białorusi oraz na specjalne życzenie kwidzyńskich ułanów do Stanisławowa na Ukrainie, gdzie do 1939 roku stacjonował 6 Pułk Ułanów Kaniowskich, który im patronuje.

- Wszystkim ofiarodawcom, a także osobom i firmom, które w inny sposób pomogły w naszej akcji serdecznie dziękujemy! Najważniejsza jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny, a którzy poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, przez przebywanie do późnych lat pięćdziesiątych w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie zza wschodnią granicą. Do dziś dumnie pielęgnują pamięć o swoich dowódcach, poległych kolegach, uczą młode pokolenia patriotyzmu, wzmacniają tożsamość polską i narodową kulturę - podsumowuje Makowski.

Jako minus akcji, KGP Kwidzyn II oraz stowarzyszenie Kresowiaków wskazują na brak informacji na ten temat na stronie internetowej Urzędu Miasta, czyli kwidzyn.pl. Mimo próśb ze strony organizatorów, wiadomości o "Paczce dla kombatanta" nie ukazały się na urzędowej witrynie. Zresztą o braku publikacji wiadomości nadsyłanych przez wyżej wymienionych rozmawiano na kwietniowej sesji Rady Miasta. O sprawę pytał radny PiS Roman Szałapski.

- Stowarzyszenie Kresowiaków pyta dlaczego ich ogłoszenia o imprezach nie są publikowane na stronie prowadzonej przez informatyków Urzędu Miejskiego www.kwidzyn.pl. Ukazują się tam ogłoszenia i informacje o działaniach organizacji pozarządowych np. o sukcesach klubu lekkoatletycznego Rodło, program DKF, informacja o obchodach Dnia Autyzmu, a nawet o tym, że podróżnik z Otłowca czyli z gminy Gardeja, wyrusza na wyprawę do Maroka, natomiast spotkania z ciekawymi ludźmi takimi jak historycy, dziennikarze, pisarze organizowane przez Stowarzyszenie Kresowiaków, które jest także organizacją pozarządową, mimo dostarczanych pocztą elektroniczną informacji, są pomijane - mówił Szałapski.

Burmistrz Andrzej Krzysztofiak odparł wówczas, że trudno mu się do sprawy odnieść, bo nie wie, na jaki adres informacje były dostarczane.

- Myślę, że to wynika tylko z błędnego zaadresowania przez stowarzyszenie informacji, bo umieszczamy
w zasadzie wszystkie wiadomości, które są do nas zgłaszane tj. sportowe, kulturalne, spotkania historyczne, prawie wszystko. Jeśli tak było, to nie musi być - tłumaczył Krzysztofiak.

W akcję "Paczka dla kombatanta" zaangażowały się szkoły z całego powiatu, harcerze, duchowni, radni, osoby prywatne. Pełną listę darczyńców publikujemy poniżej.

Gimnazjum nr 3 im. Znaku Rodła w Kwidzynie, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Władysława Gębika w Kwidzynie, Szkoła Podstawowa im. Generała Emila Emila Fieldorfa ps. Nil z Rakowca, Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Grubby z Otłowca, Zespół Szkół z Nebrowa Wielkiego, Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki z Wandowa, Punkt Żłobkowy „Bajeczka” z Kwidzyna oraz Oddziału Obozu Narodowo Radykalnego w Kwidzynie, Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Kwidzynie, 3 Kwidzyńska Drużyna Harcerska „Bona Ventura”, 6 Kwidzyńska Drużyna Harcerska „Dzwonki”, 7 Kwidzyńska Drużyna Harcerska „Nieliczni”, Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo-Kolekcjonerskie Gward, Kwidzyński Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 6 Pułku Ułanów Kaniowskich, proboszcz parafii Św. Brata Alberta Chmielowskiego ksiądz kanonik Wiesław Paradowski, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Śnieg, radny PiS Rady Powiatu Mirosław Górski, radni Rady Miejskiej PIS Roman Szałapski, Sebastian Kasztelan i Lidia Bielawska-Karatysz oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Kresowiaków i Klubu Gazety Polskiej Kwidzyn II: Jan Szmiendowski, Anna Bołt, Piotr Majewski, Eugenia Szczotka, Ewa i Jerzy Schneider, Lech i Bożena Makowscy, Barbara Marlikowska, Marek i Karol Czeszejko-Sochaccy, Helena i Ryszard Kisielewscy, Beata Salamon, Jerzy i Teresa Filipczak, Barbara i Tadeusz Postawa, Jerzy Rędziński, Krystyna i Zdzisław Kuklińscy, Anna i Andrzej Chmielewscy, Ryszard Walenczewski, Zygfryd Wendt, Joanna Sonia Szałapska.

Udział w przygotowaniu paczek miała zawsze przychylna akcji Hurtownia SAD z Kwidzyna. Magazynu do przechowywania paczek nieodpłatnie użyczyła firma INSBUD. Także pracownicy tej firmy pomogli w załadunku paczek do samochodu. Pomocna była także telewizja internetowa Kwidzyn.TV.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto