Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Setna rocznica Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Muzeum postawiło na publikacje w Internecie

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Tak wyglądały ubiegłoroczne uroczystości w Janowie zorganizowane z okazji 99 rocznicy Plebiscytu.
Tak wyglądały ubiegłoroczne uroczystości w Janowie zorganizowane z okazji 99 rocznicy Plebiscytu. Fot. Arkadiusz Kosiński
Zamek w Kwidzynie rozpoczął kampanię edukacyjno-promocyjną związaną z setną rocznicą Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Przez lipiec i sierpień w Internecie zamieszczane będą informacje historyczne, a dwa razy w tygodniu także okolicznościowe filmy. Jubileuszowe obchody rocznicowe odbędą się natomiast w najbliższą sobotę, 11 lipca 2020 r. na zamku w Sztumie.

Na prezentacje w murach kwidzyńskiego zamku mieszkańcy będą musieli poczekać do 4 września. Z uwagi na obecną sytuację kwidzyńskie muzeum upamiętniło jednak plebiscytową rocznicę kampanią edukacyjno-promocyjną dostępną w Internecie.

- Jako Zamek w Kwidzynie otrzymaliśmy dofinansowanie z programu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt „O niepodległą Polskę – plebiscyt 1920 na Powiślu” składa się jednak z kilku działań. Pierwotnie otwarcie wystawy planowane było na lipiec, przy czym ze względu na pandemię i fakt, że muzeum musiało być zamknięte, a następnie okres wakacyjny, nie zdążyliśmy z przygotowaniami do wystawy. Dlatego przemodelowaliśmy projekt i postawiliśmy na bardzo szeroką kampanię w Internecie. Od 1 lipca codziennie publikowany jest jeden post historyczny, natomiast we wtorki i czwartki publikowane są jednominutowe filmy animowane. Przygotowaliśmy 14 takich filmów, które prezentowane będą do końca sierpnia. Kampania edukacyjno-promocyjna odbywać się będzie w różnych mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Dodatkowo 4 września 2020 r. odbędzie się także otwarcie wystawy stacjonarnej, zorganizowanej pod takim samym tytułem („O Niepodległą Polskę – Plebiscyt 1920 na Powiślu”), przy czym wystawa będzie jednocześnie otwarta w dwóch oddziałach, w zamku w Kwidzynie i w zamku w Sztumie. W Kwidzynie zaprezentowana zostanie część związana z polityką i działalnością urzędniczą, natomiast w Sztumie przedstawione zostanie życie mieszkańców Powiśla – wyjaśnia Justyna Liguz, kierownik Muzeum w Kwidzynie.

Przypomnijmy, że plebiscyt na Powiślu, Warmii oraz Mazurach odbył się 11 lipca 1920 roku, a jego przebieg nadzorowały bezstronne komisje alianckie. Wprowadzone procedury promowały jednak Niemcy, w efekcie w dwóch okręgach wyborczych (kwidzyńskim i olsztyńskim) za Polską zagłosowało tylko 3,4 proc. uprawnionych do głosowania. Głosami mieszkańców 5 wsi: Bursztych, Kramrowo, Janowo, Nowe Lignowy i Małe Pólko zostały włączone do Polski. Do Rzeczpospolitej przyłączono również port rzeczny w Korzeniewie (jednak bez samej wsi) oraz przyczółek mostowy w Opaleniu. Rejon ten określany nazwą „Mała Polska” był obok dworca w Gardei jedynym polskim przyczółkiem na prawym brzegu dolnej Wisły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto