MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Setna rocznica Plebiscytu na Powiślu. Filmy o Konsulacie Polskim w Kwidzynie oraz polskich rodach

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Justyna Liguz, kierownik Zamku w Kwidzynie, podczas oficjalnych uroczystości jubileuszowych w Janowie oddała cześć bohaterom "Małej Polski".
Justyna Liguz, kierownik Zamku w Kwidzynie, podczas oficjalnych uroczystości jubileuszowych w Janowie oddała cześć bohaterom "Małej Polski".
Zamek w Kwidzynie zaprezentował kolejne filmy dotyczące wydarzeń z 1920 roku. To fragmenty kampanii edukacyjno-promocyjnej związanej z setną rocznicą Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Tym razem przedstawiony został Konsulat Polski w Kwidzynie oraz rody Donimirskich i Sierakowskich.

Z okazji setnej rocznicy Plebiscytu z 1920 roku oraz z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 zamiast typowych uroczystości jubileuszowych Zamek w Kwidzynie postawił na kampanię edukacyjno-promocyjną w Internecie.

- Od 1 lipca codziennie publikowany jest jeden post historyczny, natomiast we wtorki i czwartki publikowane są jednominutowe filmy animowane. Przygotowaliśmy 14 takich filmów, które prezentowane będą do końca sierpnia. Kampania edukacyjno-promocyjna odbywać się będzie w różnych mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Dodatkowo 4 września 2020 r. odbędzie się także otwarcie wystawy stacjonarnej, zorganizowanej pod takim samym tytułem („O Niepodległą Polskę – Plebiscyt 1920 na Powiślu”), przy czym wystawa będzie jednocześnie otwarta w dwóch oddziałach, w zamku w Kwidzynie i w zamku w Sztumie. W Kwidzynie zaprezentowana zostanie część związana z polityką i działalnością urzędniczą, natomiast w Sztumie przedstawione zostanie życie mieszkańców Powiśla – wyjaśnia Justyna Liguz, kierownik Zamku w Kwidzynie.

Przypomnijmy, że plebiscyt na Powiślu, Warmii oraz Mazurach odbył się 11 lipca 1920 roku, a jego przebieg nadzorowały bezstronne komisje alianckie. Wprowadzone procedury promowały jednak Niemcy, w efekcie w dwóch okręgach wyborczych (kwidzyńskim i olsztyńskim) za Polską zagłosowało tylko 3,4 proc. uprawnionych do głosowania. Głosami mieszkańców 5 wsi: Bursztych, Kramrowo, Janowo, Nowe Lignowy i Małe Pólko zostało włączonych do Polski. Do Rzeczpospolitej przyłączono również port rzeczny w Korzeniewie (jednak bez samej wsi) oraz przyczółek mostowy w Opaleniu. Rejon ten określany nazwą „Mała Polska” był obok dworca w Gardei jedynym polskim przyczółkiem na prawym brzegu dolnej Wisły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto