Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Ruszył Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Szałamaja”. Jurorzy ocenią 40 wykonawców

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Prezentacje festiwalowe Szałamai 2023 odbywać się będą w kwidzyńskim teatrze
Prezentacje festiwalowe Szałamai 2023 odbywać się będą w kwidzyńskim teatrze Mirosław Wiśniewski
Rozpoczął się 39. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Szałamaja”. Na scenie kwidzyńskiego teatru swoje umiejętności zaprezentuje 40 wykonawców (soliści oraz zespoły), którzy rywalizować będą w trzech kategoriach.

Szałamaja 2023 rozpoczęła się od odniesień do wojny na Ukrainie i wzruszającego utworu zaśpiewanego przez dh Mieczysława Dzikowskiego. Dopiero później ze sceny padły znajome słowa „Jeszcze jeden taki zlot, jeszcze jedna taka myśl, gdzieś daleko jest mój dom, Szałamaja dziś!”, a zebrani razem z M. Dzikowskim odśpiewali hymn kwidzyńskiego festiwalu.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej "Szałamaja" w Kwidzynie odbywa się już po raz 39.

Hm. Michał Hinc z Komendy Chorągwi Gdańskiej, współprowadzący tegoroczną „Szałamaję” przypomniał, że kwidzyński festiwal ma już 39 lat.

- Jest naszą najstarszą lokalną imprezą muzyczna promującą harcerski styl działania. Na przestrzeni lat „Szałamaja” zmieniała się, zmieniały się sceny, dekoracje, jury, zmieniały się również tematy. Jedno pozostało niezmienne: braterstwo, piosenka i „szałamajowy” styl – mówił M. Hinc.

Podczas uroczystego otwarcia tegorocznej „Szałamai” wręczono także kilka odznaczeń. Burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak otrzymał medal za zasługi dla Chorągwi Gdańskiej ZHP, a odznaczenie wręczali: hm. Łukasz Kochowski, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP oraz hm. Andrzej Delewski, komendant hufca ZHP Kwidzyn. Burmistrz przyznał, że choć jest zaszczycony, to medal należy się właśnie harcerzom.

- Od samego początku mieliśmy w was solidne oparcie – podkreślał.

Burmistrz Kwidzyna przypomniał, że dzieci z Ukrainy wraz z dziećmi z Polski wspólnie spędziły wakacje w harcerskim ośrodku w Orkuszu.

- Było to coś co mnie wzruszyło i pokazało „harcerski sposób działania”, który jest synonimem dobrej roboty. Dh Andrzej sięgnął po zewnętrzne pieniądze z Unicefu i zorganizował 2-tygodniowy pobyt dla setki dzieci z Ukrainy. Dzięki temu, że sięgnął po te pieniądze to w Gdańsku, w świetnym miejscu, tuż przy gdańskiej marinie, wypoczęło 200 dzieci, przede wszystkim z Kwidzyna. Powiem tak, gdyby on tego nie zrobił, nie zrobiłby tego nikt. Jak już to jednak zrobił to zaczęto mu tego zazdrościć. Myśmy też tak mówili, ale on nie mówił, że mogę tylko wziął się i to zrobił – mówił wyraźnie poruszony A. Krzysztofiak.

Burmistrz Kwidzyna dodał, że po wszystkim napłynęło wiele podziękowań od rodziców oraz władz miast na Ukrainie, za zorganizowanego tego wypoczynku.

- Ten medal to dla Ciebie od mieszkańców miasta. Dziękuje raz jeszcze i gratuluje wam tej harcerskiej roboty, bo to synonim rzeczy rzetelnych, uczciwych i solidnych – mówił.

Medal za zasługi dla Chorągwi Gdańskiej ZHP otrzymało także Nadleśnictwo Kwidzyn, a odznaczenie odebrał Nadleśniczy Zbigniew Lubiński. List pochwalny Naczelniczki ZHP otrzymała natomiast dh pwd. Julita Walczak, drużynowa 23. Specjalnościowej, Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Bezimienni” z Gardei.

CZYTAJ TEŻ: Stacja Kwidzyn oficjalnie otwarta. Kwidzyńscy harcerze pomogą dzieciom i młodzieży

Z kolei Andrzej Rupieta, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadlinkach, otrzymał tytuł Przyjaciela Chorągwi Gdańskiej. Jak przyznał przyjacielem harcerzy jest jednak od 25 lat, a nawet i dłużej.

- W naszej szkole mamy takiego anioła, panią Grażynę Piwar-Więcek, harcmistrza, byłego komendanta hufca. To taki prawdziwy anioł, który wspiera, motywuje do pracy i pokazuje, jak można robić więcej. Dlatego tez podziękowanie jest dla niej, dla naszych harcerzy, a mamy ich w szkole ponad 60 (zuchów i harcerzy) – mówił A. Rupieta.

- To jest naprawdę nasz ogromny, ogromny przyjaciel – podkreślała G. Piwar-Więcek. - Jest nieliczna ilość harcówek w szkołach, a my właśnie od 2 lat się nią szczycimy. Takiego dyrektora nie ma żadne harcerstwo w szkole i mówię to pełną odpowiedzialnością, bo dzieje się to już kilkadziesiąt lat. Panie dyrektorze bardzo dziękujemy, również w imieniu zuchów, które u nas działają, a przede wszystkim od 4 Drużyny Harcerskiej „Puszcza”.

Pozdrowienia od rodziny z Ukrainy przekazała natomiast Justyna Liguz, radna miejska oraz prezes Kwidzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego. Rok temu kwidzynianka gościła rodzinę przybyłą z Ukrainy, a Szałamaja była pierwszą imprezą kulturalną , w której wspólnie wzięli udział.

- Oleny nie ma już z nami, wraz z dziewczynkami wróciła na Ukrainę. Rozmawiałam z nią i mówiłam, że znów jest „Szałamaja”. Za moim pośrednictwem, składa serdeczne pozdrowienia z Ukrainy i podziękowania za wielkie serce, które Polacy okazali uchodźcom z Ukrainy – mówiła J. Liguz.

Warto dodać, że podczas inauguracji festiwalu oddano również część instruktorom, którzy odeszli w minionym roku. Pamięć o phm Wiesławie Szkutnik oraz phm Marku Florku uczczono minutą ciszy. Pod względem konkursowym pierwszy dzień festiwalowy to przede wszystkim dzień harcerski (występy solistów oraz zespołów), a także prezentacje drużyn nieprzetartego szlaku. W sobotę, 4 marca 2023 r. jurorzy wysłuchają natomiast występów w kategorii piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Dodajmy, że tegoroczny festiwal poprowadzili dh hm Michał Hinc oraz phm Wiktoria Trzcińska, a gwiazdą „Szałamai 2023” był zespół „Wołosatki”.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto