Kwidzyn. Puchar Polski w sumo młodzików i kadetów – siedem medali Judo Zielińscy Kwidzyn [ZDJĘCIA]

Klaudia Kaczor w kat. 50 kg kadetek przegrała jedynie z Renatą Głowaczewską z Gorzowa Wlkp. Fot. Jarosław Kowalski
Patryk Polech zdobył złoty medal w zwodach Pucharu Polski w sumo, które odbyły się w Suwałkach. Zawodnik Judo Zielińscy Kwidzyn triumfował w rywalizacji młodzików w kategorii wagowej 70 kg. Medale w tych zawodach wywalczyli również: Klaudia Kaczor (srebro w kat. 50 i 55 kg), Hubert Olszowiec (srebro w kat. 95 kg), Julia Plata (brąz w kat. +65 kg) oraz debiutantka Maja Kowalska (brąz w kat. 45 kg i 50 kg).

W zawodach Pucharu Polski kadetów, kadetek, młodzików i młodziczek wzięła udział ponad setka zawodniczek i zawodników z różnych stron całego kraju. Warto również dodać, że podczas zawodów startujący walczyli również o punkty rankingowe do kwalifikacji na Mistrzostwa Europy. Do Suwałk przyjechali zatem sportowcy ze wszystkich liczących się klubów sumo z całej Polski: Białystok, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Warszawa, Łódź, Krotoszyn oraz Pyrzyce.

Wśród nich nie zabrakło także reprezentantów Judo Zielińscy Kwidzyn (3 zawodniczki oraz dwóch zawodników).

Brązowe medale Kowalskiej i Platy

W zmaganiach młodziczek w kategorii wagowej 45 kg wystąpiła Maja Kowalska, dla której był to debiut na zawodach tej rangi. Do rywalizacji w tej kategorii stanęło pięć zawodniczek, a po 2 zwycięstwach i dwóch porażkach kwidzynianka zajęła ostatecznie III miejsce. Maja wystartowała również w cięższej kategorii 50 kg i po dwóch zwycięstwach i dwóch porażkach również wywalczyła brązowy medal. Warto również dodać, że Maja jako jedyna pokonała starszą o 2 lata Olivię Jagiełło (Master Łódź), triumfatorkę kategorii 50 kg młodziczek.

Brąz w rywalizacji młodziczek wywalczyła również Julia Plata, która startowała w kategorii wagowej +64 kg. W zmaganiach uczestniczyły 4 zawodniczki, a Julia rozpoczęła walkę od zwycięstwa nad Emilią Warchoł z Lubzina. Dwie kolejne porażki sprawiły jednak, że kwidzynianka zakończyła swój start na III miejscu

Złoto Patryka Polecha

Najwięcej powodów do zadowolenia miał bez wątpienia Patryk Polech, który wygrał rywalizację młodzików w kategorii wagowej 70 kg. Kwidzynianin, jak na aktualnego mistrza Europy przystało, wygrał wszystkie 4 walki i zapewnił sobie pewne zwycięstwo w tej kategorii.

To jednak nie wszystko, bo Patryk spróbował również swych sił w starciu ze starszymi zawodnikami biorąc udział w rywalizacji kadetów, w kategorii wagowej 75 kg. Jak się okazało do turniejowych zmagań w tej kategorii zgłosiło się 9 zawodników, których podzielono na dwie grupy eliminacyjne. Patryk trafił do grupy A, w której rywalizowało 5 sumitów. Po jednym zwycięstwie (nad Damianem Łuckiewiczem z Podlasia Białystok) i 3 porażkami na koncie Patryk zajął ostatecznie przedostatnie, IV miejsce w grupie oraz VII w klasyfikacji ogólnej.

Medalowe zwycięstwo Olszowca

Medal w kategorii kadetów wywalczył natomiast Hubert Olszowiec. Zawodnik Judo Zielińscy Kwidzyn startował w dwóch kategoriach wagowych. W kategorii 85 kg przegrał niestety wszystkie cztery walki i sklasyfikowany został na ostatnim, V miejscu. W kategorii 95 kg zajął natomiast II miejsce. Warto jednak dodać, że zdobycie punktowanego miejsca nieco ułatwił fakt, że do walki w tej kategorii stanęli tylko trzej sumici. Hubert pokonał Macieja Nowakowskiego z LUKS Lubzino oraz przegrał z Kacprem Magdoniem z tego samego klubu i stanął na drugim stopniu podium.

Podwójny sukces Klaudii Kaczor

Dwa srebrne medale w rywalizacji kadetek zdobyła natomiast Klaudia Kaczor, która doszła do finału w kategoriach 50 kg oraz 55 kg. W lżejszej kategorii do walki stanęło 6 zawodniczek, które podzielono na dwie grupy eliminacyjne. Klaudia trafiła do grupy B, którą wygrała odnosząc zwycięstwa nad Aleksandrą Brzeszcz (Master Łódź) i Elizą Sobolewską (Podlasie Białystok). W półfinale Klaudia pokonała Patrycję Wozowicz (Syrena Gnojnica), natomiast w finale musiała uznać wyższość Renaty Głowaczewskiej z Gorzowskiego Stowarzyszenia Sportu i Rekreacji.

Camtu Nguyen z Kwidzyna wywalczyła złoto na Otwartych Mistrz...

W kategorii 55 kg rywalizowało natomiast 7 sumitek, które również podzielono na dwie grupy eliminacyjne. Klaudia trafiła do czteroosobowej grupy A, w której po zwycięstwach nad Oliwią Kuś (Samson Kobylin) i Elizą Sobolewską (Podlasie Białystok) oraz porażce z Blanką Koszewską (Marysin Wawerski Warszawa) zajęła II miejsce w grupie. W efekcie w półfinale zmierzyła się z triumfatorką grupy B: Renatą Głowaczewską. Klaudia skutecznie zrewanżowała się za finałową porażkę w kategorii 50 kg i awansowała do finału. W pojedynku o I miejsce ponownie zmierzyła się jednak z Blanką Koszewską i po raz drugi musiała uznać wyższość rywalki kończąc rywalizację na II miejscu.

-Nie zawiedli faworyci czyli Patryk Polech i Klaudia Kaczor, którzy doszli do finałów. Nieco wyższe pozycje mogli wywalczyć Julia Plata i Hubert Olszowiec, ale niestety zabrakło im trochę takiego sportowego cwaniactwa. Najwięcej powodów do radości sprawiła nam jednak debiutantka Maja Kowalska. Zawodniczka po raz pierwszy walczyła w zawodach tego typu i zdobyła brązowe medale w kategorii 45 kg i 50 kg młodziczek. Jeśli będzie się tak rozwijała jak do tej pory to w przyszłości możemy mieć wiele radości z jej występów. Przypomnijmy, że Maja jako jedyna pokonała starszą od siebie triumfatorkę Pucharu Polski w kategorii 50 kg i była to jedyna porażka tej zawodniczki w tych zawodach – mówi Tomasz Wiśniewski, trener sumitów Judo Zielińscy Kwidzyn.

Kolejne zawody Pucharu Polski zaplanowano w Brzegu Dolnym oraz w Kielcach. Nie wiadomo jednak czy dojdą ode do skutku.
-Do końca kwietnia odwołano wszystkie zawody sportowe – wyjaśnia T. Wiśniewski. - My również zawiesiliśmy treningi, które wznowimy dopiero po rozpoczęciu nauki w szkołach. Czekamy teraz na rozwój sytuacji, ale zdrowie i bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze.