Kwidzyn. Osiem medali UMKS w Pucharze Najmłodszych 2020 w biegach na orientacje

Zawodnicy UMKS Kwidzyn po raz trzeci z rzędu zakończyli rywalizację pucharową na podium w klasyfikacji drużynowej. Fot. materiały nadesłane
Osiem medali, w tym cztery z najcenniejszego kruszcu, zdobyli zawodnicy UMKS Kwidzyn startujący w Pucharze Najmłodszych 2020, czyli nieoficjalnych Mistrzostwach Polski do lat 14 w biegach na orientacje. Złoto wywalczyli: Katarzyna Szafarewicz, Gabriela Rombel, Paweł Pękal oraz sztafeta K10. Kwidzynianie zajęli także III miejsce drużynowo i po raz trzeci z rzędu stanęli na podium w tej klasyfikacji.

Zawodnicy UMKS Kwidzyn jechali na odbywający się w dalekim Ulanowie (Podkarpacie) Puchar Najmłodszych 2020, z dużymi obawami, ale też nadziejami na udany występ w tych nieoficjalnych Mistrzostwach Polski dzieci do lat 14 w biegach na orientacje. Wyjątkowe przygotowania do tych zawodów w odniesieniu do ograniczeń związanych z COVID-19 oraz wakacyjny termin ich rozgrywania, nie wpłynęły jednak na kwidzyńskich biegaczy, którzy po raz kolejny udowodnili, że są absolutną czołówką w kraju w tych kategoriach wiekowych.

Złoty sprint Katarzyny Szafarewicz

Zawody tradycyjnie składały się z biegu sprinterskiego w terenie zurbanizowanym, biegu leśnego na dystansie klasycznym i biegu sztafetowego. Pierwszego dnia zawodów rozegrany został sprint zorganizowany na terenie dużego ośrodka wypoczynkowego nad rzeką Tanew. Tego dnia najlepiej z zawodników UMKS spisała się Katarzyna Szafarewicz (SP 4), występująca w najmłodszej kategorii K10. Kwidzynianka wygrała rywalizację i zdobywając swój pierwszy złoty medal. Z doskonałej strony zaprezentowali się również: Adam Zaremba – kat. M13 (SSP) i Klaudia Marciniak – kat. K10 (SP4), którzy wywalczyli srebrne medale. Pełną kolorystykę medali uzupełnił także Jakub Jędras (SP4), który zdobył brąz w najmłodszej kategorii M10.
Przy odrobinie szczęścia dorobek medalowy UMKS mógł być jeszcze większy, jednak: Gabriela Rombel - K10, Paweł Pękal - M10 (SP6) i Paweł Perfikowski - M13 (SSP) ukończyli zawody na IV miejscach, z niewielkimi stratami do medalu. Uzyskane wyniki sprawiły jednak, że po pierwszym dniu zawodów kwidzynianie znajdowali się na III miejscu w klasyfikacji klubowej z minimalną stratą do prowadzącego WKS Wawel Kraków i drugiej drużyny Azymutu Pabianice.

Triumf Gabrieli Rombel i Pawła Pękala

Drugiego dnia obył się „klasyk”, a z szybkimi trasami rewelacyjnie poradzili sobie najwięksi przegrani z pierwszego dnia: Gabriela Rombel - kat. K10 i Paweł Pękal - kat. M10, którzy po bardzo dobrym występie dołączyli do grona złotych medalistów tegorocznego Pucharu Najmłodszych. Na tym jednak dorobek medalowy UMKS tego dnia się zakończył, ponieważ kwidzynianie popełnili zbyt wiele błędów i znaleźli się poza strefą medalową.

- Najlepiej z nich spisały się najmłodsze zawodniczki startujące w kat. K10: Katarzyna Szafarewicz i Klaudia Marciniak, które wywalczyły odpowiednio IV i V miejsce. O prawdziwym pechu może natomiast mówić Paweł Perfikowski, który w kat. M13 ponownie skończył zawody na IV miejscu, przegrywając drugi medal o sekundy. Był to jednak jedyny zawodnik kwidzyńskiej ekipy, który zaliczył dwa równe biegi indywidualne na dobrym poziomie – wyjaśnia Tomasz Müller, prezes UMKS Kwidzyn.

Kolejne złoto wywalczyła sztafeta K10

Uzyskane wyniki pozwoliły również kwidzynianom na utrzymanie III miejsca w klasyfikacji drużynowej. Ostatni dzień zawodów to natomiast najbardziej emocjonujące starty czyli sztafety. Tego dnia faworytami do złota były najmłodsze kwidzyńskie sztafety startujące w K10 i M10.

-Sztafeta dziewcząt składająca się z samych medalistek biegów indywidualnych: Klaudii Marciniak, Gabrieli Rombel i Katarzyny Szafarewicz wywiązała się ze swojego zadania doskonale i dziewczyny sięgnęły po złoty medal. Przez chwilę ze złota cieszyła się również sztafeta chłopców w składzie: Wojciech Droń (SP6), Jakub Jędras i Paweł Pękal, która ukończyła bieg z ponad 5 minutową przewagą nad drugą na mecie sztafetą Wawelu Kraków. Niestety ostatecznie została nieklasyfikowana ponieważ nasz zawodnik, biegnący na ostatniej zmianie, potwierdził jeden niewłaściwy punkt kontrolny. Ten prosty błąd odebrał radość i medale całej trójce. Na otarcie łez w kategorii M12, na drugiej pozycji finiszowała sztafeta, która w składzie Hubert Joniec (SPOMS), Radosław Jankiewicz (SP4) i Marek Kisłowski (SP Rakowiec) zdobyła nieoczekiwanie srebrny medal - dodaje T. Müller.

Za rok UMKS powalczy o zwycięstwo

W sumie Puchar Najmłodszych 2020 zakończył się dla UMKS Kwidzyn wywalczeniem 8 medali (4 złote, 3 srebrne i 1 brązowy) co pozwoliło ekipie zdobyć III miejsce drużynowo i po raz trzeci z rzędu stanąć na podium klasyfikacji klubowej Pucharu.

- Większa szansa na klubowe zwycięstwo powinna pojawić się w 2021 roku. Rocznikowo nikt z naszych zawodników nie odejdzie, ale warunkiem sukcesu będzie również powiększenie ekipy o nowych zawodników. Mamy w składzie sporo 10-latków, dlatego zachęcam wszystkich najmłodszych do zapoznania się z biegiem na orientację i spróbowania swoich sił w tym fantastycznym sporcie. To nie jest wcale trudne. Od początku września UMKS będzie prowadził nabór nowych, młodych zawodników. Będzie więc okazja by dołączyć do tak utytułowanej już drużyny – mówi trener UMKS

Przed nami zgrupowania kadr młodzików i juniorów

Warto dodać, że wyjazd tak licznej reprezentacji UMKS Kwidzyn do odległego o ponad 550 km Ulanowa możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Kwidzynie, które w ramach przyjętego wcześniej projektu pokryło ponad połowę kosztów uczestnictwa w Pucharze Najmłodszych.
Po udanym występie w najważniejszych tegorocznych zawodach najmłodsi wrócą do treningów dopiero po dwutygodniowej przerwie. W drugiej połowie sierpnia wyjadą wówczas na obóz szkoleniowy Kadry Województwa Młodzików w okolice Jastrzębiej Góry. Juniorzy będą z kolei trenować na zgrupowaniu Kadry Narodowej w Jagniątkowie koło Jeleniej Góry.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0