Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Narodowe Czytanie 2022 – Biblioteka Miejsko-Powiatowa zaprosiła na „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Podczas tegorocznej akcji uczestnicy czytali "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza
Podczas tegorocznej akcji uczestnicy czytali "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza Fot. Mirosław Wiśniewski
Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie zaprosiła wszystkich na tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania. Tym razem wybór padł na „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, a hol biblioteczny wypełnił się długą kolejka chętnych do wzięcia udziału w tej ogólnopolskiej akcji.

Kwidzyńska impreza rozpoczęła się w parku znajdującym się na Placu Plebiscytowym, skąd barwny, śpiewający korowód zaprosił mieszkańców do gmachu Biblioteki Miejsko-Powiatowej. Tam odbywało się czytanie fragmentów „Ballad i romansów”, a także miał miejsce quiz ze znajomości działa Adama Mickiewicza. Chętni mogli skorzystać również z przygotowanych przekąsek serwowanych w dworcowej poczekalni. Przed gmachem odbywały się natomiast warsztaty wicia wianków, a także nauka integracyjnych tańców plebejskich.

Dodajmy, że akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a rok później w całej Polsce odbywało się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W kolejnych latach czytano: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Nowele polskie” Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
Lekturą Narodowego Czytania 2022 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony przeczytano natomiast „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Tym razem, w dwusetną rocznicę wydania, zdecydowano się na „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.

Warto przypomnieć, że „Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Mickiewiczowskie poezyje szybko stały się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto