Kwidzyn. Juniorki MTS zagrają w finale Mistrzostw Polski – kwidzynianki bronią tytułu mistrzyń Polski

Juniorki MTS Kwidzyn wygrały turniej w Kielcach - przed podopiecznymi Roberta Majdzińskiego teraz walka o medale i obronę tytułu mistrzowskiego. Fot. Mirosław Wiśniewski
Zawodniczki MTS Kwidzyn awansowały do turnieju finałowego Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej. Kwidzynianki w półfinale pokonały Arkę Gdynia, Bukowsko-Dopiewski KPR oraz przegrały z gospodyniami turnieju Koroną Handall Kielce. Zwycięstwa nad dwiema pierwszymi zespołami zapewniły jednak kwidzyniankom pewną grę w turnieju Final4 Mistrzostw Polski Juniorek.

W turnieju półfinałowym rozgrywanym w Kielcach zmierzyły się drużyny: MTS Kwidzyn, Arki Gdynia, Bukowsko-Dopiewskiego KPR oraz Korony Handball Kielce. W drugim półfinale rozgrywanym w Warszawie rywalizowały natomiast: Kusy Szczecin, AZS AWF Warszawa, Pogoń 1945 Zabrze oraz Varsovia Warszawa. Stawką obu był awans do turnieju Final 4 Mistrzostw Polski Juniorek czyli zajęcie jednego z dwóch pierwszych miejsc w danym turnieju.

Kwidzynianki swoją rywalizacje rozpoczęły od starcia z Arką Gdynia. Początek meczu był dość wyrównany. Co prawda kwidzynianki rozpoczęły grę od dwóch trafień Dominiki Borowskiej, jednak gdynianki szybko odpowiedziały golami Darii Przywary. W efekcie po 6 minutach gry mieliśmy remis 2:2. W kolejnych minutach natomiast gra toczyła się już bramka za bramę, a wynik oscylował wokół remisu. Stan ten utrzymywał się do 23 minuty i remisu 9:9. Końcówka pierwszej połowy należała jednak do kwidzynianek, które zdominowały rywalki rzucając 6 bramek przy zaledwie jednym trafieniu Arki. W efekcie po 30 minutach gry MTS Kwidzyn prowadził z gdyniankami 15:10.

Po zmianie stron od razu zaatakowały piłkarki Arki, które rzucając 4 bramki z rzędu zmniejszyły istniejącą różnicę do zaledwie jednego trafienia - 15:14. Co więcej kwidzynianki swoją pierwszą bramkę po przerwie zdobyły dopiero po 8 minutach gry. Gole Julii Kubiak i Sandry Guziewicz (karny) pozwoliły jednak kwidzyniankom na bezpieczną ucieczkę bramkową - 17:14. Arka jednak nie ustępowała i po golach Matyldy Mielewczyk (karny) i Martyny Piskorowskiej ponownie zbliżyły się do kwidzynianek na jedną bramkę różnicy - 17:16. Chwilę później sytuacja powtórzyła się po raz kolejny. MTS odskoczył najpierw na cztery bramki - 20:16, po czym gdynianki zbliżyły się na jedna bramkę - 21:20. Na szczęście ostatnie trzy minuty meczu należały już do podopiecznych trenera Roberta Majdzińskiego, a gole Dominiki Szynkaruk, Dominiki Borowskiej i Andżeliki Zimoch pozwoliły zakończyć mecz zwycięstwem 24:20.

MTS Kwidzyn - Arka Gdynia 24:20 (15:10)

MTS: Markava, Kobyłko - Guziewicz 7, Kamieniecka 1, Domka, Boryń 2, Nowicka, Kubiak 2, Zimoch 2, Szynkaruk 1, Gaura 3, Kupc 3, Borowska 3.
Arka: Nowakowska - Petroll 1, Witkowska 1, Lul 2, Przywara 3, Kopańska 2, Peplińska 2, Mielewczyk 4, Bielska 1, Głębocka 1, Piskorowska 2, Dulińska 1.

Dzień później rywalem kwidzynianek był Bukowsko-Dopiewskim KPR, który w pierwszym meczu pokonał Koronę Handball Kielce 20:27. MTS wystąpił jednak osłabiony brakiem Julii Kupc, która w starciu z Arką Gdynia doznała kontuzji lewego kolana oraz Andżeliki Zimoch, która opuściła plac gryz kontuzją lewego stawu skokowego. Mimo to kwidzynianki nie miały większych problemów z pokonaniem rywalek. Początek meczu był dość wyrównany choć w 14 minucie, po serii bramek Wiktorii Gaury na prowadzenie wysunęły się kwidzynianki - 5:3. Jeszcze w tej samej minucie Daria Kaczmarek zmniejszyła straty rywalek do jednego trafienia. I choć w odpowiedzi trafiła Milena Boryń to kolejne trafienie Bukowsko-Dopiewskiego KPR (Julia Głowacka) ponownie zmniejszyło istniejącą różnicę do jednej bramki - 6:5. Ostatnie 10 minut pierwszej połowy należało jednak do podopiecznych trenera Roberta Majdzińskiego, które stopniowo budowały swoją przewagę nad rywalkami. Osiem bramek MTS (w tym 5 goli Sandry Guziewicz), przy zaledwie dwóch trafieniach rywalek pozwoliły kwidzyniankom na zejście do szatni przy prowadzeniu 14:7.
Po przerwie MTS stopniowo powiększał swoją przewagę, która w 38 minucie wynosiła już 9 bramek - 18:9. W 53 minucie meczu wzrosła do 10 trafień - 24:14 i kwidzynianki pewnie zmierzały po kolejne zwycięstwo w tym turnieju. Przy wprowadzeniu 25:15 zawodniczki MTS pozwoliły rywalkom na zmniejszenie strat, jednak mecz zakończył się pewnym zwycięstwem Kwidzyna - 26:20.

MTS Kwidzyn - Bukowsko-Dopiewski KPR 26:20 (14:7)

MTS: Markava, Kobyłko - Guziewicz 9, Gimińska, Myścich, Szynkaruk 4, Czapiewska, Kossakowska, Milewska 3, Gaura 4, Kamieniecka, Boryń 4, Trzaska, Jeżowska 2, Kubiak, Borowska.
KPR: Hoffmann, Hypka - Rychlik 2, Korytowska 4, Kaczmarek 1, Osińska 2, Lisiecka 1, Pawlak 2, Głowacka 5, Kowalewska, Perz, Jaśkowiak 2, Wosińska 1.

Po dwóch zwycięstwach MTS był pewny awansu do finałowej czwórki mistrzostw Polski juniorek. Tym bardziej, że w ostatnim spotkaniu kwidzynianki zmierzyć się miały z gospodyniami turnieju (Korona Handball Kielce), która jako jedyne pozostawały bez zwycięstwa na swoim koncie. Grając bez presji kwidzynianki rozegrały najbardziej zacięte spotkanie w tym turnieju. Gra rozpoczęła się od trafień Martyny Szymanik i Michaliny Pastuszki (karny) oraz prowadzenia gospodarzy 2:0. Swoją pierwszą bramkę w tym spotkaniu MTS zdobył dopiero w 8 minucie gry za sprawą trafienia Julii Kossakowskiej. Kwidzynianki poszły jednak za ciosem i w 12 minucie wyszły na prowadzenie 3:5. Na więcej nie pozwoliły zawodniczki z Kielc, które odpowiedziały bramkami Gabrieli Miśkiewicz i Michaliny Pastuszki. W efekcie w 16 minucie meczu Korona Handball wyszła na skromne prowadzenie 6:5. Chwilę później do remisu doprowadziła Dominika Szynkaruk, gra się wyrównała i do końca pierwszej połowy wynik oscylował już wokół remisu. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się minimalnym prowadzeniem Kielc 12:11.
Po przerwie kwidzynianki szybko odrobiły straty, a w 34 minucie wyszły nawet na prowadzenie - 13:14. Gospodynie szybko doprowadziły jednak do remisu po golu Michaliny Pastuszki, a wyrównana gra utrzymała się do końca spotkania. Wynik do końca oscylował wokół remisu, a żadna z drużyn nie mogła zyskać większej przewagi niż 1-2 bramki, która momentalnie była likwidowana. Na 2 minuty przed końcem meczu, po bramce Julii Kubiak, na tablicy świetlniej widniał wynik 24:24. Końcówkę lepiej rozegrały jednak kielczanki, które w 60 minucie zdobyły gola dającego wygraną w tym spotkaniu. Autorem zwycięskiej bramki była Natalia Godek.

Zwycięstwo, oprócz satysfakcji, nic gospodarzom jednak nie dawało. Turniej i tak wygrał bowiem MTS Kwidzyn, który wyprzedził Arkę Gdynia, Bukowsko-Dopiewski KPR, a Korona Handball Kielce sklasyfikowana została na ostatnim miejscu. Do turnieju Final 4 awans wywalczyły zatem dwie drużyny z Pomorza: MTS Kwidzyn oraz SPR Arka Gdynia. Do turnieju finałowego awansowały również AZS AWF Warszawa (zwycięzca turnieju rozegranego w Warszawie) oraz SPR Pogoń 1945 Zabrze.

Korona Handball Kielce - MTS Kwidzyn 25:24 (12:11)

Korona Handball: Zięba, Szplit - Szymaniak 1, Zygadlewicz 2, Godek 2, Miśkiewicz 1, Grot, Magdziarz 1, Podsiadło 4, Pastuszka 7, Hensoldt 1, Jaworska 1, Staszewska, Niebudek 2, Postrach 2, Kotwica 1.
MTS: Kobyłko, Wasilewska - Gimińska 2, Czapiewska 1, Kossakowska 2, Zimoch 1, Jeżowska 3, Szynkaruk 3, Milewska, Kamieniecka, Kubiak 1, Myścich 2, Boryń 4, Nowicka, Trzaska 2, Domka 3.

Wyniki turnieju w Kielcach:

MTS Kwidzyn - SPR Arka Gdynia 24:20 (15:10), Korona Handball Kielce - Bukowsko-Dopiewski KPR 20:27 (11:14), Bukowsko-Dopiewski KPR - MTS Kwidzyn 20:26 (7:14), Korona Handball Kielce - SPR Arka Gdynia 13:23 (7:12), SPR Arka Gdynia - Bukowsko-Dopiewski KPR 21:28 (9:10), Korona Handball Kielce - MTS Kwidzyn 25:24 (12:11).