Kwidzyn. Iga Müller i Hanna Perfikowska mistrzyniami Polski w biegu na orientację. Kwidzynianie swoje starty zakończyli zdobyciem 9 medali

OPRAC.:
Podczas dwóch weekendów mistrzostw Polski w bno zawodnicy UMKS Kwidzyn wywalczyli łącznie 9 medali Fot. materiały nadesłane
Hanna Perfikowska oraz Iga Müller wywalczyły tytuł mistrzyń Polski w biegu na orientację. Co więcej, podczas dwóch weekendów MP, zawodnicy UMKS Kwidzyn zdobyli razem aż 9 medali.

Pod koniec maja w Gdyni rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w klasycznym i sztafetowym bno, w których przede wszystkim fantastycznie spisały się kadrowiczki z UMKS Kwidzyn. Mistrzynią Polski w biegu na dystansie klasycznym została Hanna Perfikowska, która o 1 minutę i 24 sekundy wyprzedziła na mecie swoją koleżankę klubową Igę Müller, zostawiając jednocześnie za plecami swoje kolejne rywalki o ponad 3 minuty. Srebrny medal wywalczył natomiast weteran kwidzyńskiej ekipy, startujący w kategorii M75 Edward Pokora.

Tuż za podium, na IV pozycji w kat. K45 mistrzostwa ukończyła z kolei Maja Roszak. Co więcej z bardzo dobrej strony zaprezentował się także trzeci kwidzyński kadrowicz Wiktor Müller, który zajął ostatecznie V miejsce, ze stratą 1 minuty i 14 sekund do medalu. Również na V miejscu zawody ukończył natomiast Zbigniew Mądrzyński, rywalizujący w kat. M65.

- Warto przypomnieć, że w biegu klasycznym trasy charakteryzują się mniejszą ilością punktów kontrolnych i dłuższymi odcinkami pomiędzy punktami, a przewidywany czas zwycięzcy w kategoriach juniorskich i weterański oscyluje w okolicach 50 minut – informuje Tomasz Müller, prezes UMKS Kwidzyn.

Następnego dnia w tym samym miejscu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w biegu sztafetowym. Tu nie zawiodła kwidzyńska sztafeta juniorek (K18) , która w składzie Hanna Perfikowska, Kinga Rygielska, Iga Müller, po zaciętej walce wywalczyła brązowy medal.
Dobrze zaprezentowała się także najbardziej doświadczona sztafeta weteranów, która rywalizując w kat M175 Grzegorz Droń, Edward Pokora i Zbigniew Mądrzyński, kończąc zawody na V miejscu. Takie samo miejsce zajęła również kwidzyńska sztafeta juniorów młodszych (M16) w składzie: Wiktor Droń, Adam Zaremba i Wiktor Rygielski oraz sztafeta weterańska w kat. M105: Piotr From, Piotr Wdowczyk i Przemysław Jędras.

To nie koniec udanych występów zawodników UMKS Kwidzyn. W miniony weekend kwidzynianie wystartowali bowiem w Oleśnicy, gdzie rozgrywane zostały Mistrzostwa Polski w biegu sprinterskim i sztafetach sprinterskich. W sobotnim biegu indywidualnym złoty medal wywalczyła wówczas Iga Müller, zdobywając tym samym tytuł Mistrzyni Polski Juniorek. Do poziomu swojej podopiecznej dopasował się również trener kwidzyńskich juniorów Przemysław Jędras, który w swojej kategorii M40 w świetnym stylu wywalczył srebrny medal. Kolekcję medalową uzupełnił natomiast Edward Pokora, który w kategorii M75 zdobył brąz. Z dobrej strony pokazali się również: Maja Roszak (K45) kończąca ponownie zawody na IV miejscu oraz Hanna Perfikowska (K18 i Wiktor Müller (M18), którzy dobiegli na metę na VII miejscach.

W niedzielę rozegrane zostały natomiast bardzo widowiskowe sztafety sprinterskie. Tu również UMKS wywalczył dwa medale. W kategoriach juniorów sztafety składały się z dwóch zawodników, którzy biegali trasę dwukrotnie na przemian (juniorka / junior / juniorka / junior.) Świetnie w tej konkurencji spisało się rodzeństwo Iga i Wiktor Müller, którzy w sztafecie juniorskiej S18 po zaciętej walce wywalczyli brązowe medale Mistrzostw Polski. Z brązowymi medalami wraca również sztafeta weterańska S175 w składzie: Tomasz Müller, Ewa Romanow - Pękal, Edward Pokora (rywalizowano na trzech zmianach w układzie mężczyzna / kobieta / mężczyzna).

- Dwa weekendy mistrzostw Polski i 9 medali, w tym 2 tytuły mistrzowskie. Każdy powinien się cieszyć a nam pozostaje jednak jeszcze mały niedosyt. To pokazuje jaki poziom sportowy prezentują nasi zawodnicy i czego od siebie oczekujemy – podsumowuje prezes Tomasz Müller.

Jak podkreśla ogromne gratulacje należą się Przemysławowi Jędrasowi, trenerowi kwidzyńskich juniorów UMKS, który świetnie przygotował zawodników do sezonu. Dla kwidzyńskich juniorów i multimedalistów najważniejszy start jest jednak dopiero przed nimi.

- Prosto z Oleśnicy wyjechali do Szklarskiej Poręby na wyjątkowe konsultacje i treningi z najlepszymi seniorami w Polsce, skąd przejadą od razu na kilkudniowy obóz Kadry Narodowej Juniorów do Salgótarján na Węgrzech, gdzie 2 tygodnie później (1-3 lipca) rozegrane zostaną Mistrzostw Europy Juniorów (EYOC). Przypomnijmy, że w krajowych eliminacjach prawo biegania z orzełkiem na piersi podczas tych najważniejszych, juniorskich zawodów w Europie wywalczyło sobie aż troje zawodników UMKS Kwidzyn: Hanna Perfikowska, Iga Müller i Wiktor Müller – podkreśla prezes UMKS Kwidzyn.