Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Grobem Sotera Nowierskiego zajmą się kwidzyńscy harcerze z ZHP

Arkadiusz Kosiński
Soter Nowierski w powojennym Kwidzynie był kierownikiem pierwszego teatralnego zespołu, który działał w Powiatowym Domu Kultury. Nowierski również malował. Swoją działalnością niewątpliwie zasłużył się dla kulturalnego rozwoju miasta. Zmarł w 1968 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Kwidzynie.

Prozaiczny powód

Od niedawna jednak, na jego grobie przyklejona jest żółta kartka oznaczająca nieuregulowane płatności. Kilkaset złotych zaległości.

- To postać, o której warto przypominać. Wprawdzie Zarząd Zakładu ds. Infrastruktury Miejskiej (spółka zarządzająca cmentarzem - przyp. red) ma w takich przypadkach obowiązek rozpoczęcia procedury windykacyjnej, niemniej jednak nie ma zagrożenia likwidacji tego grobu - zapewnia w rozmowie z nami Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna.

Czytaj również:**Kwidzyn: Zakład Infrastruktury Miejskiej podnosi stawki na Cmentarzu Komunalnym**

Po naszej interwencji, Bera zapewnił, że grobem zaopiekują się teraz kwidzyńscy harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Wiceburmistrz wyjaśnił też, że dyrektor jednostki budżetowej zarządzającej cmentarzem, będzie próbował skontaktować się z rodziną Sotera w sprawie uregulowania opłat. Bera przekonuje, że sprawa jest delikatna i zapewnia, że nie będzie żadnych pochopnych ruchów.

Bera precyzuje jednak, że w przypadku, gdyby nie udało się wypracować pozytywnego stanowiska w sprawie dalszego opłacania kwatery Nowierskiego przez jego rodzinę, ciężko oczekiwać, że to miasto ureguluje te płatności.

- Nie chciałbym składać takich deklaracji. Byłby to na pewno kłopot od strony formalnej. Ktoś może później zapytać, dlaczego ten grób, a nie inny? W tej kwestii są bardzo niejasne kryteria. Zapewniam jednak, że nie ma zagrożenia zlikwidowania tego grobu - wyjaśnia wiceburmistrz Bera.

Zobacz także:**Blog Radka: Kasa na tragedii**

Pamięć o zasłużonych

Grób Nowierskiego to nie jedyne na cmentarzu, zapomniane już miejsce pochówku zasłużonych dla miasta osób. Dobrym rozwiązaniem, by w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji, jak ta z grobem Nowierskiego, może być program ochrony grobów osób zasłużonych dla miasta.

Taki pomysł kiełkuje, w głowie dr Justyny Liguz, kwidzyńskiej historyk i autorki bloga "Galeria historii Powiśla" (www.justynaliguz.blogspot.com), na łamach którego odkrywa karty historii Kwidzyna. To właśnie ona podjęła ostatnio próbę zebrania informacji na temat Nowierskiego i przedstawienia jego sylwetki.

- Jego grupa teatralna zorganizowała aż 37 własnych przedstawień. (...) Dziś, większości kwi-dzyniaków znana jest grupa teatralna Stanisława Borowieckiego jako Zespół ZNP im. Jędrzeja Cierniaka w Kwidzynie. Sam Bo-rowiecki wspominał jak najpierw "podglądał" mistrza Sotera, aby następnie samemu uruchomić własną grupę. (...) Spróbujmy ocalić od zapomnienia tę postać - napisała na blogu Liguz.

Nowierski spoczął w nazywanej przez kwidzynian, Alei Zasłużonych. Swój grób ma tam również m.in. Piotr Połomski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto