Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn - Gniew. Most znowu zagrożony?

Rafał Cybulski
Tak wygląda barka zacumowana na Wiśle w okolicach Świecia
Tak wygląda barka zacumowana na Wiśle w okolicach Świecia Robert Gonia
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła drugi przetarg, mający wyłonić firmę, która zacumuje dwie barki na środku Wisły, w pobliżu planowanej budowy mostu, mającego połączyć Kwidzyn z Gniewem. Wypełnione piaskiem barki mają być formą przyrodniczej kompensacji i stać się miejscem gniazdowania rybitwy rzecznej.

W uzgodnieniach środowiskowych, podpisanych przez wójt gminy Kwidzyn Ewę Nowogrodzką, nieprzekraczalny termin zacumowania został określony jasno - 15 kwietnia. Wedle niektórych, jeśli do tego czasu barki nie zostaną zacumowane, inwestycja może się odwlec o kolejny rok. A przynajmniej do jesieni 2011 roku nie będzie można prowadzić żadnych prac w korycie rzeki.

- Do kwestii tego terminu nie podchodziłbym jednak tak rygorystycznie, bo mamy opinię prof. Macieja Gromadzkiego, że dla rybitwy rzecznej najlepszym okresem zacumowania barek byłby koniec kwietnia. Jeśli nastąpi to wcześniej, mogą się stać miejscem gniazdowania innego gatunku - informuje Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA.


Podobna barka co roku cumowana jest na Wiśle w okolicach Świecia. Tam też służy rybitwom rzecznym. - U nas barka jest zacumowana od początku maja do końca sierpnia - przyznaje Robert Gonia z Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły. 


Nie wiadomo jednak, z jaką reakcją spotka się niedotrzymanie terminu zapisanego w uzgodnieniach środowiskowych. Przecież już wybranie do realizacji projektu mostu typu extradosed spotkało się z trzema protestami organizacji ekologicznych. GDDKiA sporo więc ryzykuje.


- My jednak nie zakładamy czarnego scenariusza i wierzymy, że budowa mostu rozpocznie się 15 czerwca - upiera się rzecznik GDDKiA.


Jednak na razie inwestor musi wyłonić wykonawcę cumowania, a dwa pierwsze przetargi zakończyły się niepowodzeniem. Do pierwszego nikt się nie zgłosił, a do drugiego przystąpiło dwóch oferentów, ale obaj zdaniem GDDKiA przedstawili zbyt drogie propozycje i przetarg unieważniono.

Teraz GDDKiA skorzystała z uproszczonych procedur i szybko ogłosiła trzeci przetarg. Oferty zostaną otwarte już 2 kwietnia. Ale co jeśli znów się nikt nie zgłosi albo oferty będą za drogie?


- Proszę być dobrej myśli. Niedawno sam gościłem w Kwidzynie i wiem, jak bardzo ten most jest w tym miejscu potrzebny - powtarza rzecznik.

Zdaniem burmistrza Kwidzyna Andrzeja Krzysztofiaka nawet jeśli z zacumowaniem barek byłby jednak jakiś problem, to prace przy budowie i tak można rozpocząć na obu brzegach.

- To na tyle skomplikowana inwestycja, że prace w korycie rzeki stanowią tylko jej część. Równie długi jest odcinek od wału po naszej stronie do brzegu - mówi.


Jeśli zgodnie z zapewnieniami budowa rozpocznie się w czerwcu tego roku, to koniec inwestycji jest przewidywany jesienią 2012 roku.



Ptasie barki mają służyć rybitwom rzecznym


Barki wypełnione piaskiem to metoda kompensacji przyrodniczej. 
Barki, które zostaną zacumowane w pobliżu Kwidzyna, mają się stać miejscem gniazdowania rybitwy rzecznej, bo właśnie ten gatunek, według ekologów, miałby ucierpieć najbardziej w wyniku budowy mostu. GDDKiA musi zakotwiczyć dwie barki. Zrobi to kilka kilometrów w dół rzeki od miejsca, gdzie powstanie most. Barki o długości ok. 30-40 metrów i szerokości 6-7 metrów muszą być odpowiednio oznakowane, zarejestrowane i monitorowane, zarówno z wody, jak i lądu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto