Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Eko-Inicjatywa apeluje ws. wycinki drzew i chce nadzwyczajnej sesji Rady Miasta

Redakcja
fot. Waldemar Wylegalski/Polskapress/Zdjęcie ilustracyjne
Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują przepisy, które właścicielom działek pozwalają na wycinkę drzew właściwie bez ograniczeń, pod warunkiem, że nie jest to wycinka pod cele gospodarcze.

Aktualizacja, poniedziałek
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej odbędzie się w czwartek o godz. 16.15, w Urzędzie Miasta.

Wcześniej pisaliśmy...
Kwidzyńscy ekolodzy przekonują, że nowe prawo prowadzi do niekontrolowanej i masowej wycinki drzew, które bardzo często mogą być siedliskiem gatunków chronionych. Rząd już zapowiedział wycofanie nowych regulacji, ale to zdaniem ekologów problemu nie rozwiązuje...

- W ostatnich dniach obserwujemy, że zapowiedź zmian prawnych dotyczących wycinania drzew jeszcze przyspieszyła ich wycinanie na prywatnych posesjach. Są to często bardzo wartościowe drzewa, nieraz o pomnikowych rozmiarach - mówi Robert Pipczyński ze stowarzyszenia Eko-Inicjatywa. - Jako, że pierwszym organem ochrony przyrody jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, dlatego apelujemy do Państwa o interwencje i powstrzymanie tej niczym nie uzasadnionej masowej wycinki drzew, a wszystkich sympatyków drzew prosimy o wsparcie tego apelu.

Ekolodzy przekonują, że argumentem za powstrzymaniem wycinki może być obecność gatunków pospolitych, ale objętych ochroną gatunkową (na zniszczenie ich siedlisk potrzeba decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska). Poniżej kilka przykładów:

Ptaki
W wyniku przyspieszonej aury wiosennej ptaki przystąpiły już do zajmowania terytoriów lęgowych (w tym zajmują miejsca na gniazdo: dziuple lub upatrzone rozwidlenia gałęzi na gniazdo). Aktywność terytorialną wykazują już takie (chronione) gatunki ptaków jak: kos, bogatka, modraszka, kowalik, mazurek, wróbel.

Porosty
Na korze drzew często można obserwować plechy porostów, w tym gatunków chronionych np. z rodzaju odnożyca: odnożyca mączysta, odnożyca opylona, odnożyca kępkowa, odnożyca jesionowa.

Owady i nietoperze
Dziuple drzew to swoisty mikrokosmos owadzi zasiedlony przez dziesiątki jak nie setki gatunków. Sztandarowym chronionym gatunkiem jest pachnica dębowa (tzw. gatunek parasolowy, mający na celu ochronę całego siedliska związanego z drzewem dziuplastym). W dziuplach drzew niebawem mogą pojawić się nietoperze (wszystkie gatunki są objęte ochroną gatunkową) w celu odbycia w nich sezonu rozrodczego.

W związku z ostatnimi wydarzeniami stowarzyszenie Eko-Inicjatywa zaapelowało o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sesji Rady Miejskiej poświęconej tematyce wycinki drzew. Poniżej (lub TUTAJ) treść pisma zaadresowanego do burmistrza Andrzeja Krzysztofiaka.

Zwracam się do Pana z prośbą zwołania w trybie pilnym nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta poświęconej tematyce drzew.
Niedawne poluzowanie zasad wycinki drzew wywołało falę wycinek w całej Polsce, wykraczającą poza bieżące potrzeby i wymogi racjonalnej gospodarki drzewami, Niestety, to zjawisko nie omija także Kwidzyna. Zagrożenie dla drzew w świetle zmian przepisów prawych było przedmiotem obrad Kwidzyńskiej Rady Pożytku Publicznego (17.02.2017r). Troskę o drzewa wykazały wszystkie osoby tworzące Kwidzyńską RPP, w tym także Radni Miasta. Pojawiły się różne pomysły edukacyjne. Jednak nikt nie spodziewał się tak szybkiego zwrotu wydarzeń. Zapowiedź ograniczenia swobody wycinania drzew przez Prezesa Jarosława Kaczyńskiego spowodowała, że drzewa zaczęto wycinać w jeszcze większym tempie – żeby zdążyć. Firmy zajmujące się wycinką mają pełne ręce roboty i nie nadążają ze zleceniami.
Jedynie w ciągu trzech ostatnich dni członkowie Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa uczestniczyli w kilku wizjach lokalnych, bądź to na prośbę osób chcących ratować drzewa, bądź na prośbę tych, którzy chcieli się upewnić czy faktycznie mogą drzewo wyciąć. Z rozeznania, jakie przeprowadziliśmy w firmach zajmujących się wycinką drzew jasno wynika, że zagrożonych pochopnym wycięciem jest co najmniej kilkadziesiąt, a nawet około stu, dojrzałych drzew w mieście. Nie wspominamy tutaj o chęci wycięcia przysłowiowej "choinki", która w przeszłości posadzona w emocjach, obecnie się rozrosła. Faktycznie, dotychczasowe przepisy były pod tym względem za bardzo restrykcyjne i wymagały zmian, ale nie takich, jakie wprowadzono.
Czujemy się w obowiązku powstrzymać mieszkańców Kwidzyna przed pochopnymi decyzjami w sprawie wycinek. Być może są przypadki drzew, które należy usunąć z różnych powodów, jednak nie można tego wykonywać pochopnie. Nie możemy bezradnie czekać na ponowną zmianę przepisów, szkoda drzew, które wzrastały w mieście przez setki lat.
Rozmowy z właścicielami starych drzew uświadomiły nam także potrzebę wsparcia tych osób w fachowej pielęgnacji drzew, pomocy w dbaniu o otocznie drzewa. Ustanowienie programu pomocy dla mieszkańców, np. na wzór programu dofinansowania do zmiany kotłów węglowych na inne bardziej przyjazne dla środowiska, mogłoby powstrzymać te osoby, które chcą szybko skorzystać z okazji, a wobec dużych kosztów związanych z pielęgnacją drzew są bezradni.
Zachowanie drzew w miejskim krajobrazie jest ważne z wielu powodów, wśród których należy podkreślić łagodzenie zmian klimatycznych a także przeciwdziałania smogowi. Drzewa, także prywatne, świadczą bogactwo usług dla całego społeczeństwa. Liczymy na współpracę z Pana strony i zrozumienie wagi zagadnienia. Pozostajemy w dyspozycji, gotowi do merytorycznego wsparcia podczas Sesji Rady Miasta.

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto