18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn drugim najmniej zadłużonym miastem powiatowym w województwie pomorskim

Arkadiusz Kosiński/Jacek Klein
fot. Polskapresse
Kwidzyn to drugie najmniej zadłużone miasto ze wszystkich w województwie pomorskim miast powiatowych i na prawach powiatu. Na koniec 2012 roku nasze zadłużenie wyniosło ponad 26 milionów zł, czyli 22,3 proc. w stosunku do planowanych dochodów na rok 2012. Zaraz za nami jest tylko Sztum, który...nie ma w ogóle zadłużenia. Na Pomorzu największe zadłużenie zanotowały Kartuzy i Nowy Dwór Gdański - 57 proc.

Wskaźnik spłaty zadłużenia miasta na koniec 2012 roku wyniósł 8,7 proc. Na koniec tego roku urzędnicy szacują, że zadłużenie spadnie do 19,3 proc, a wskaźnik spłaty zadłużenia do 6,1 proc. Jak wynika z Wieloletniej Prognozy Finansowej uchwalonej przez Radę Miasta na grudniowej sesji, w kolejnych latach odpowiednio zadłużenie i jego wskaźnik spłaty mają się kształtować na poziomie: 2014 (21,3/5,1) - wtedy miasto planuje wziąć kredyt w wysokości 8,5 mln zł, 2015 (18/4,6), 2016 (15,1/3,7), 2017 (12,5/3,1), 2018 (10/2,7), 2019 (7,8/2,5), 2020 (5,6/2,3), 2021 (3,6/2,1), 2022 (1,8/1,9)

Kwidzyn swoje największe zobowiązania zaciągał w ostatnich latach m.in. na budowę hali widowiskowo-sportowej przy ul. Wiejskiej, kompleksową modernizację Placu Jana Pawła II oraz bryły teatru. Miasto wciąż spłaca również pożyczkę, którą wzięło na budowę Zakładu Utylizacji Odpadów w Gilwie. Ostatnią ratę musi zapłacić do końca 2015 roku. Wszystkie zobowiązania finansowe mają zostać uregulowane do końca grudnia 2023 roku.

Czytaj również:**Kwidzyn: Zobaczcie przykładowe wizualizacje targowiska przy ul. Kopernika**

W tym roku, Kwidzyn, podobnie jak wiele innych samorządów na Pomorzu, raczej nie planuje zwiększać swojego zadłużenia. Deficyty budżetowe wielu samorządów mają być ograniczane, w wielu miastach pojawią się nadwyżki. W ten sposób samorządowcy przygotowują się do nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 i nowych zasad ustalania poziomu zadłużenia. Będzie to praktycznie ostatnia możliwość sięgnięcia po tak pokaźne wsparcie. A przygotowywać się muszą, ponieważ najprawdopodobniej skończą się dotacje, a wsparcie będzie miało charakter zwrotny. Na preferencyjnych zasadach, ale trzeba będzie je oddać w przyszłości.

Ograniczenia w zadłużaniu

Samorządy mogą się zadłużać, ale do pewnego stopnia, o czym mówi ustawa o finansach publicznych. Pierwszym progiem, którego muszą trzymać się samorządy jest wskaźnik zadłużenia, który na koniec roku budżetowego nie może wynieść więcej niż 60 proc. wypracowanych dochodów. Drugim progiem jest wskaźnik spłaty zadłużenia. Łączna kwota spłat rat kredytów i pożyczek, wykupów papierów wartościowych, potencjalnych spłat wynikających z udzielonych przez jednostkę samorządu terytorialnego poręczeń i gwarancji nie może przekroczyć 15 proc. dochodów, a w przypadku, gdy relacja do PKB państwowego długu publicznego przekroczy poziom 55 proc. spłaty w całości wynikające z zobowiązań zaciągniętych przed datą ogłoszenia tej relacji - 12 proc. Przekroczenie 60 proc. poziomu zadłużenia ma poważne konsekwencje. W uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego na kolejny rok musi być zapisane, że wydatki muszą mieć w całości odzwierciedlenie w dochodach. Organy jednostek samorządu terytorialnego nie mogą też udzielać poręczeń i gwarancji.

Takie zasady obowiązują do końca tego roku. Od 2014 wskaźniki będą ustalane indywidualnie. Wartość spłat i obsługi zobowiązań w stosunku do planowanych dochodów nie będzie mogła przekroczyć średniej z relacji dochodów bieżących pomniejszonych o wydatki bieżące oraz powiększonych o wpływy uzyskane ze sprzedaży majątku, do dochodów ogółem za ostatnie trzy lata. Istotne znaczenie dla możliwości zadłużania będzie miało wykazanie nadwyżki budżetowej. Dla tego wiele miast planuje obecnie wyższe dochody niż wydatki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto