Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Do Szkolnego Festiwalu E(x)plory zgłoszono 19 projektów. Zwyciężyły prace Michała Siudy i duetu Angelika Żak-Antoni Cesarz

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
W Szkolnym Festiwalu E(x)plory zorganizowanym w I LO w Kwidzynie uczestniczyło 43 uczniów
W Szkolnym Festiwalu E(x)plory zorganizowanym w I LO w Kwidzynie uczestniczyło 43 uczniów Fot. materiały nadesłane
„Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hills” Michała Siudy oraz „Ratujące częstotliwości” Angeliki Żak i Antoniego Cesarza zajęły I miejsce na Szkolnym Festiwalu E(x)plory zorganizowanym w I LO w Kwidzynie. Festiwal odbywający się pod patronatem Starosty Kwidzyńskiego już po raz czwarty zorganizowany został we współpracy z Fundacją Zaawansowanych Technologii z Warszawy.

Szkolny Festiwal E(x)plory w Kwidzynie był pierwszym z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który umożliwił szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontacje własnych pomysłów z ekspertami oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. W Festiwalu wzięło udział 43 uczniów, który zaprezentowali 19 projektów naukowych. Ze względu na sytuację pandemiczną konkurs, podobnie jak rok wcześniej, odbył się w formule online.

W tym roku w jury Szkolnego Konkursu E(x)plory zasiedli: prof. Grzegorz Lentka z Politechniki Gdańskiej, Grażyna Kamowska - emerytowana nauczycielka I LO w Kwidzynie, Ewa Romanow-Pękal - prezes Stowarzyszenia "Eko-Inicjatywa" w Kwidzynie, Marek Kamowski - emerytowany pracownik firmy "Jabil Poland" w Kwidzynie, Paweł Franckowski z Sati Polska, Zygmunt Urbanowicz z KBR Poland oraz Grzegorz Orlicki z Politechniki Gdańskiej. Po burzliwych obradach ostatecznie pierwsze miejsce zajęły dwa projekty przygotowane przez Michała Siudę („Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hills”) oraz duet Angelika Żak - Antoni Cesarz („Ratujące częstotliwością”). Druga nagrodę otrzymały natomiast projekt Michała Wiśniewskiego („Football board”) oraz praca duetu Natalia Poźniak - Marta Kacprzyk („Invisible white cane”). Przyznano także wyróżnienia, nagrodę publiczności oraz nagrody specjalne ufundowane przez firmę Jabil Poland i Cafe Sati. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki od firm KBR i Sati.

Warto dodać, że Szkolny Festiwal E(x)plory był świętem nauki nie tylko dla uczniów I LO, ale także dla młodzieży szkół powiatu kwidzyńskiego. Oprócz sesji otwartej na której wszyscy uczestnicy Festiwalu przedstawiali swoje projekty odbyły się także wykłady. O tym „Co metrolog robi w samochodzie/samolocie?” opowiadał prof. Grzegorz Lentka, natomiast prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosił prelekcję „Pracowita doktorantka, czyli jak dostać nagrodę Nobla?”. Grzegorz Orlicki z Politechniki Gdańskiej przestawił z kolei wykład „Arduino, czyli sposób na ożywienie pomysłów”. Ponadto, organizatorzy zadbali również o możliwość wzięcia udziału w zajęciach Adam Juźwiaka ze Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa - „Co się patrzysz ?! Ciekawostki o zmyśle wizualnym”.

- Mimo sytuacji pandemicznej Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli kwidzyńskich szkół – podkreślają organizatorzy. - Tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby się jednak odbyć bez wsparcia Starosty Kwidzyńskiego oraz lokalnych firm: Jabil, Sati oraz KBR.

Laureaci Szkolnego Konkursu E(x)plory

1.Michał Siuda „Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hills”,
1.Angelika Żak i Antoni Cesarz „Ratujące częstotliwości”,

2.Natalia Poźniak i Marta Kacprzyk „Invisible white cane”,
2.Michał Wiśniewski „Football board”,

wyróżnienie: Dagna Więckowska „See how I live”,
wyróżnienie: Konrad Andrejunas, Zuzanna Konopacka, Adrian Ściepura i Kacper Wiśniewski „ZdaneNa100”,

Nagrody Specjalne Jabil Poland: Maja Krzeszowska i Agnieszka Zapolska „Innowacyjny śmietnik”, Konrad Browalski i Damian Weiss „WesteLED”, Angelika Żak i Antoni Cesarz „Ratujące częstotliwości”, Michał Siuda „Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hilss”,

Nagrody Specjalne Cafe Sati: Natalia Poźniak i Marta Kacprzyk „Invisible white cane”, Maja Krzeszowska i Agnieszka Zapolska „Innowacyjny śmietnik”,

Nagroda Publiczności: Michał Obuchowski i Wiktor Wiśniewski „Maxima - matematyka na maksa”

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto