Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn-Bristol. Młody kwidzynianin z brytyjską nagrodą za wynalezienie radaru mikrofalowego

RAFAŁ CYBULSKI
Maciej Klemm miał okazję uścisnąć dłoń Tony'ego Blaira. FOT. ARCHIWUM MACIEJA KLEMMA
Maciej Klemm miał okazję uścisnąć dłoń Tony'ego Blaira. FOT. ARCHIWUM MACIEJA KLEMMA
Projekt młodego naukowca z Kwidzyna ma szansę zrewolucjonizować diagnozowanie raka piersi u kobiet. Maciej Klemm pracuje nad nim na Uniwersity of Bristol.

Projekt młodego naukowca z Kwidzyna ma szansę zrewolucjonizować diagnozowanie raka piersi u kobiet. Maciej Klemm pracuje nad nim na Uniwersity of Bristol. Niedawno odebrał najważniejszą angielską nagrodę dla młodych naukowców, a gratulacje składał mu sam Tony Blair podczas bankietu na 10 Downing Street.

Maciej Klemm ma 29 lat, ukończył I LO w Kwidzynie, z powodzeniem uprawiał też piłkę ręczną. Z drużyną MMTS Kwidzyn awansował do ekstraklasy, ale zaraz potem zrezygnował ze sportu wybierając studia na Politechnice Gdańskiej (wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki). Gdy zdobył tytuł magistra przeniósł się do Zurychu, gdzie na tamtejszej Politechnice (ETH Zurich) w 3 lata zrobił doktorat. Od ponad roku jest pracownikiem naukowym University of Bristol, a jego praca szybko została doceniona, o czym świadczy przyznana mu doroczna nagroda rządu brytyjskiego.

Walczyło o nią 150 młodych pracowników naukowych, 90 z nich zostało zaproszonych do prezentacji swoich projektów w brytyjskim parlamencie, a 10 odebrało nagrody ufundowane przez największe brytyjskie koncerny. Złoty medal był tylko jeden, trafił w ręce dr Macieja Klemma. I tylko on miał zaszczyt odebrać gratulacje od samego premiera, Tony'ego Blaira.

- Od samego początku ten projekt jest bardzo doceniany, zresztą mój wydział jest ostatnio dość często nagradzany i kierownictwo ucieszyło się z kolejnego lauru. Ale sukces to nie tylko moja zasługa, ale całego zespołu z którym pracuję - skromnie podkreśla Maciej Klemm.

Razem zajmują się projektowaniem szerokopasmowego radaru mikrofalowego (ang. Ultra-wideband Microwave Radar). Ten, nad którym pracują teraz, ma być wykorzystany w urządzeniu, które ma zastąpić mammografy i może potencjalnie zrewolucjonizować diagnozowanie raka piersi u kobiet.

- Nowa metoda będzie zdrowsza, bo w trakcie badania nie będzie negatywnego dla organizmu promieniowania jonizującego, a więc pacjentki będzie można badać częściej niż dotychczas. Poza tym będzie on 10-15 razy tańszy od obecnie używanej aparatury - mówi Klemm.

Poza tym teraz badaniom profilaktycznym są poddawane kobiety w wieku minimum 45-50 lat, bo u młodszych trudno o wykrycie nowotworu. Nowe urządzenie ma to zmienić, a wynik badania będzie trójwymiarowy, a nie dwuwymiarowy jak dotychczas.

- Na razie przebadaliśmy kilkanaście kobiet z jednego szpitala. To za mało, by wyciągać wnioski, ale pierwsze próby są optymistyczne. Pod koniec roku nawiążemy współpracę z kolejnymi 2-3 szpitalami i przepadamy 150-180 pacjentek w ciągu kolejnych 16 miesięcy - mówi naukowiec.

W Anglii Maciej Klemm postanowił też wrócić do sportu.

- W Bristolu nie było drużyny więc rozpocząłem treningi z drużyną z Oxfordu. W brytyjskiej I lidze zajęliśmy trzecie miejsce i zagramy w europejskich pucharach, w Challange Cup - mówi Klemm. - Poziom tej dyscypliny na wyspach jest jednak niski, na poziomie naszej 2-3 ligi, a więc teraz akurat dla mnie. Występ w pucharach będzie jednak sporą atrakcją.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto