Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Akcja "Zapal znicz pamięci". W niedzielę upamiętnią bohaterów

Arkadiusz Kosiński
Skwer Kombatantów przy ul. Warszawskiej w Kwidzynie
Skwer Kombatantów przy ul. Warszawskiej w Kwidzynie fot. AK
W niedzielę, w południe, odbędzie się ogólnopolska akcja "Zapal znicz pamięci". W powiecie kwidzyńskim koordynują ją Pracownia Regionalna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie.

Miejscami, w których mieszkańcy uczczą pamięć walczących o Polskę podczas II wojny światowej, będą Skwer Kombatantów przy ul. Warszawskiej, tablica poświęcona pamięci nauczycieli i uczniów dawnego Gimnazjum Polskiego, którzy zostali aresztowani przez hitlerowskie służby bezpieczeństwa i wywiezieni do obozu w Tapiawie, oraz pomnik pomordowanych Polaków w Janowie przy kościele parafialnym Jana Chrzciciela - to symboliczna mogiła zamordowanych działaczy plebiscytowych, którzy walczyli o polskość tych ziem. Ostatnie miejsce jest tym bardziej symboliczne, bo w przyszłym roku obchodzić będziemy okrągłą rocznicę głosowania plebiscytowego na Powiślu.

ZOBACZ TEŻ: Kwidzyn: Uroczystości na Rondzie Kresowiaków i obchody 75. rocznicy agresji ZSRR

Celem akcji jest wspomnienie dziejów Polski, związanych z II wojną światową, w której terror i egzekucje na terenie Wielkopolski, Pomorza, Śląska i ziemi łódzkiej były doświadczeniem mieszkańców tych ziem od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku. Zamordowano wówczas - tylko do końca 1939 roku - 40 tysięcy osób, a Niemcy wprowadzili znacznie większy terror niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

W każdym roku, w ramach akcji "Zapal znicz pamięci" wspominane są postaci, związane z walkami o wolną Polskę w kraju i na emigracji. W tym roku jedną z przypominanych osób jest Witold Donimirski (1874-1939), związany również z Powiślem, polski ziemianin, działacz polityczny i społeczny na Powiślu.

Witold Donimirski ukończył prawo w Berlinie i rolnictwo w Halle, polski działacz polityczny, społeczny i oświatowy. Jako właściciel majątku ziemskiego w Czerninie doprowadził majątek do rozkwitu i stanowił przykład dla okolicznych rolników. Brał udział w założeniu Banku Ludowego w Sztumie, w plebiscycie i licznych polskich organizacjach. W 1939 r. aresztowany przez gestapo, osadzony w obozie koncentracyjnym Sachsen-hausen-Oranienburg i zamordowany. Jego żona Wanda została osadzona w KL Ravensbruck. Donimirscy walczyli o zachowanie polskiego oblicza Pomorza, Warmii i Mazur w XIX i XX w. Po wysiedleniu rodzina zamieszkała w Generalnym Gubernatorstwie. Dwie córki Donimirskich - Ewa i Halina uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Jedna z nich - Ewa zginęła. Prócz Donimirskiego, w tym roku przypomniane zostaną również sylwetki innych walczących za Ojczyznę: Wacława Wawrzyniaka, Stanisława Sapocińskiego, Brunona Ochojskiego i Mikołaja Kedacza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwidzyn: 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości na Skwerze Kombatantów

"Zapal znicz pamięci" to wspólna akcja pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i pionów edukacyjnych IPN. Zaangażowały się w nią Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Łódź oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. W tym roku po raz pierwszy akcja zostanie objęta patronatem portalu dzieje.pl.

Polub nas na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto