Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. 28-letnia kobieta straciła przytomność podczas kąpieli. Poszkodowana trafiła ostatecznie do kliniki w Gdyni

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Jak informują policjanci mieszkanka Kwidzyna prawdopodobnie zatruła się czadem w łazience
Jak informują policjanci mieszkanka Kwidzyna prawdopodobnie zatruła się czadem w łazience Fot. archiwum naszemiasto.pl
28-letnia kobieta trafiła do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań na terenie Kwidzyna, a prawdopodobną przyczyną był czad wydobywający się z piecyka gazowego w łazience.

W minionym tygodniu dyżurny kwidzyńskiej Komendy został powiadomiony o podtruciu tlenkiem węgla. Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowany został policyjny patrol oraz pozostałe służby ratunkowe. Jak się okazało 28-letnia kobieta zasłabła, a następnie straciła przytomność podczas kąpieli. Jak podkreślają policjanci interweniująca na miejscu Straż Pożarna potwierdziła duże stężenie tlenku węgla w tym miejscu.
Nieprzytomną kobietę przewieziono do kwidzyńskiego szpitala, a następnie do kliniki hiperbarycznej w Gdyni. Policjanci będą teraz ustalać czy przyczyną zatrucia mógł być niesprawny gazowy piecyk łazienkowy lub też źle działająca wentylacja.

28-latka straciła przytomność podczas kąpieli - prawdopodobnie zatruła się czadem za sprawą niesprawnego piecyka

Policjanci przypominają!

Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czadu nie zobaczysz, nie poczujesz, a nawet niewielka dawka może zabić... Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
  • blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi ze starych na nowe). Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym, zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia. Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Jak uniknąć zaczadzenia?

  • Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.
  • Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.
  • Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.
  • W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji.
  • Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto