Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krokusy w Katowicach kwitną w... lutym. Gdzie są już szafrany, kwiaty, które zwiastują wiosnę? Zdjęcia z 16 i 17 lutego 2020.

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Pole żółtych szafranów przy Muzeum Śląskim, 17 lutego 2020

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pole żółtych szafranów przy Muzeum Śląskim, 17 lutego 2020 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE DN
Wiosna! Krokusy już zakwitły w Katowicach, choć jest luty. Pole żółtych szafranów jest przy Muzeum Śląskim, a fioletowych - przy blokach w Bogucicach. Koniecznie wybierzcie się na spacer, podziwiać te pierwsze wiosenne kwiaty. Oto zdjęcia krokusów wykonane 16 i 17 lutego 2020. Dlaczego już kwitną kwiaty? Bo zima jest wyjątkowo łagodna i w lutym mamy wiosnę.

To prawda, że krokusy to rośliny, które rozpoczynają wegetację najwcześniej ze wszystkich. Krokusy są zwiastunami wiosny. Ale kwitną w marcu, czasem w kwietniu! Tymczasem w Katowicach pola przepięknych krokusów - żółtych i fioletowych są w tym roku już w połowie lutego. 16 lutego 2020 kilkaset kwiatów podziwiali mieszkańcy Bogucic (to szafrany w kolorze fioletowym), a 17 lutego poletko żółtych szafranów (wiele dopiero wyłaniało się z ziemi) było już widoczne przy Muzeum Śląskim. Ale też 17 lutego 2020 w Katowicach w ciągu dnia było 13 stopni na plusie, noce od kilku dni są bez przymrozków, za to wieje ciepły, południowo-zachodni wiatr, zima prawie wcale nie dokuczała nam w lutym - i oto efekt. Zobaczcie w galerii, jak pięknie wyglądają katowickie trawniki usiane setkami fioletowych i żółtych szafranów.

Jeśli chodzi o pole przy Muzeum Śląskim, to w weekend 22-23 lutego warto się tu na pewno wybrać na spacer, bo pole krokusów powinno być już w pełnym rozkwicie i będzie przypominać prawdziwy kwitnący kobierzec. Ale warto też rozejrzeć się wokół swoich domów - może na trawnikach już są krokusy albo przebiśniegi? Piękne pole krokusów co roku zakwita też w Parku Śląskim. W zeszłym, 2019 roku, pokazywaliśmy Wam piękne kobierce krokusów z tych miejsc, tyle że w marcu i kwietniu. Ale w tym roku wiosna przyszła szybciej.

Dlaczego w tym roku krokusy już kwitną?

Kwitną nie tylko krokusy i nie tylko w Katowicach. W połowie lutego żonkile już rosły na rynku w Bytomiu. Prof. Adam Rostański z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego podkreślał wówczas, że ze wzrostem roślin związane są dwa czynniki.

- Pierwszy to długość dnia. Chodzi o długość naświetlenia w ciągu doby, a w naszej szerokości geograficznej to ważna informacja. Drugim czynnikiem jest temperatura. Jeśli spada regularnie poniżej zera, hamuje to rozwój roślin. W przypadku takiej zimy, jaką mamy teraz, sygnały, które rośliny powinny odbierać w marcu, odbierają już w styczniu - wyjaśniał naukowiec.

- Dochodzi wtedy to zaburzenia tych dwóch aspektów reakcji roślin. Sygnał temperaturowy wprowadza rośliny w błąd. Pośrednio wpływ na wcześniejszy wzrost roślin ma również brak śniegu. Śnieg, gdy zalega, nie dopuszcza promieni słonecznych do powierzchni gleby, a czasem działa wręcz jak lustro, odbijając je. Z drugiej strony brak pokrywy śnieżnej oznacza większy wpływ mrozu na glebę - mówi prof. Rostański.

Krokusy to wiosenne byliny cebulowe. Są pierwszymi zwiastunami wiosny razem z przebiśniegami. Uprawiane były od wielu tysięcy lat. I nie tylko ze względu na efektowne kwiaty, bo pozyskiwano z nich cenny szafran (stąd ich druga nazwa: szafrany). To bardzo cenna przyprawa. Na jeden kilogram potrzeba 150 tys. kwiatów. Służyły też do produkcji perfum.

Można je także sadzić w ogrodach - jesienią

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto