Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W kwietniu policjanci potwierdzili 70 proc. zgłoszeń

Redakcja
Mija kolejny miesiąc od uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma wskazywać policjantom i mieszkańcom niebezpieczna miejsca w regionie. W samym kwietniu policjanci z Kwidzyna po weryfikacji zgłoszeń na terenie naszego powiatu, potwierdzili ich aż w 70 procentach.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie pomorskim została uruchomiona 1 lipca 2016 roku i od tego dnia mieszkańcy mogą zgłaszać miejsca zagrożone, którymi potem zajmują się funkcjonariusze policji.
Okazuje się, że mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego chętnie korzystają z tego internetowego narzędzia i zgłaszają policji problemy związane ze swoim bezpieczeństwem w swoim rejonie.

- Dzięki zgłoszeniom na mapie policjanci mają najczęściej do czynienia ze sprawami dobrze znanymi stróżom prawa. W kwietniu zaznaczono 34 miejsca. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło dotychczas przekraczania dozwolonej prędkości przez kierowców we wskazanych miejscach – 14 i spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 11. Aż 70 procent zaznaczonych w tym miesiącu zagrożeń na "Mapie", zostało przez policjantów potwierdzonych - informuje mł. asp. Bożena Schab, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Piraci drogowi nadal "królują" wśród zgłoszeń

To, że jakieś zgłoszenie na mapie zostało przez funkcjonariuszy potwierdzone, nie oznacza, że praca policji w tej sprawie i w tym momencie się kończy. To tak naprawdę początek. Jeżeli jakieś zgłoszenie zostało potwierdzone, policjanci podejmują wszelkie działania mające na celu eliminację takiego zagrożenia. Dotyczy to każdego zgłoszenia, niezależnie od wagi przewinienia.

I tak na przykład w sprawie zgłoszonych zagrożeń dotyczących przekroczeń prędkości czy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, te miejsca są i będą przez mundurowych intensywnie sprawdzane i kontrolowane, aby stopniowo eliminować czynniki zagrażające bezpieczeństwu. Jedną z form eliminacji zagrożenia, jest nakładanie przez policjantów mandatów.

Zgłoszenia może dokonać każdy. "Mapę" można wyświetlić na tabletach i smartfonach, jednak najwygodniej jest skorzystać z komputera. Zgłoszenia są anonimowe. Wystarczy tylko wybrać rodzaj zagrożenia i wybrać miejsce na mapie. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może być także wskazówką dla mieszkańców, gdzie należy szczególnie uważać.

Aby zaznaczyć na mapie miejsce potencjalnie niebezpieczne, należy wejść na stronę internetową Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Po otworzeniu mapy należy wybrać i przybliżyć miejsce, które nas interesuje. Gdy już takie wybierzemy, klikamy na plusik w czerwonym kółku w lewym dolnym rogu "Dodaj zgłoszenie" i umiejscawiamy na mapie nasze zgłoszeniu.

Warto jednak pamiętać, że "Mapa" nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Obserwuj nas na Twitterze!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto