Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kwidzyńscy policjanci podsumowali pierwsze półrocze 2020 roku. Co najczęściej zgłaszali mieszkańcy?

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. KPP Kwidzyn
Funkcjonariusze z Komedy Powiatowej Policji w Kwidzynie podsumowali zgłoszenia naniesione w pierwszym półroczu 2020 roku przez mieszkańców powiatu kwidzyńskiego na interaktywnej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku stycznia do końca czerwca odnotowanych zostało 260 zagrożeń, z czego 120 zgłoszeń zostało potwierdzonych.

Ważnym narzędziem komunikacji pomiędzy obywatelami a policją jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego bardzo chętniej korzystają z tego internetowego narzędzia i zgłaszają Policji problemy związane z bezpieczeństwem w swoim rejonie.

Od początku tego roku kwidzyńscy policjanci odnotowali 260 zgłoszeń z całego powiatu, które zostały naniesione przez internautów na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, z czego 120 zgłoszeń zostało potwierdzonych, a 89 zgłoszeń zostało wyeliminowanych, 1 zgłoszenie było wprowadzone przez pomyłkę. Pięć problemów zgłoszonych przez interaktywną aplikację przekazano do innych instytucji.

Dominujące kategorie zgłoszeń w pierwszym półroczu to: 83 zgłoszenia przekraczania dozwolonej prędkości, 64 zgłoszenia nieprawidłowego parkowania, 43 zgłoszenia używania środków odurzających oraz 28 zgłoszeń spożywania alkoholu w msc. niedozwolonym.

Każdy z otrzymanych sygnałów policjanci sprawdzają podczas codziennych służb. Jeśli zgłoszona informacja potwierdzi się, to policjanci nadają jej status „potwierdzone”, jednocześnie dążąc do usunięcia konkretnego zagrożenia. Opisywane narzędzie często wpływa na poprawę bezpieczeństwa i daje realny wpływ na podniesienie komfortu życia mieszkańców.

W tym samym okresie w 2019 roku odnotowano 153 zgłoszenia z całego powiatu, które zostały naniesione przez internautów na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, z czego 72 zgłoszeń zostało potwierdzonych i tyle samo wyeliminowanych, 79 zgłoszeń zostało wyeliminowanych, a 2 były wprowadzone przez pomyłkę. W ubiegłym roku wśród dominujących kategorii było 76 zgłoszeń dot. przekraczania prędkości, 22 zgłoszenia dot. spożywania alkoholu, 15 nieprawidłowego parkowania oraz 11 używania środków odurzających.

Policjanci przypominają, że KMZB nie służy do zgłaszania interwencji, lecz do wskazania kwestii problemowych, które są weryfikowane w czasie kilku służb – celem określenia, czy jest to incydent, czy sprawa występująca w dłuższym okresie czasu. Jednocześnie trzeba podkreślić, że każde „kliknięcie” niesie za sobą reakcję stróżów prawa i dlatego policjanci proszą o rozważne i przemyślane korzystanie z programu.

W zakończonym półroczu nowym wyzwaniem dla policjantów, tak jak dla całego społeczeństwa, było stawienie czoła zagrożeniu koronawirusem. Mundurowi przez cały czas apelują o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się groźnej choroby. Policjanci w powiecie kwidzyńskim sprawdzają osoby objęte kwarantanną i podnoszą wiedzę o istniejącym cały czas zagrożeniu.

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie, Komisariatu z Prabut, jak i Posterunku Policji w Gardei, Sadlinkach i Ryjewie dziękują mieszkańcom za okazane zaufanie i zapewniają, że w dalszym ciągu będą dokładać starań, aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa w powiecie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto