Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już działa. Dzięki niej złapano kłusowników

Redakcja
Pomorze jako jedne z pierwszych województw testuje Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsze efekty programu już są, po wskazówkach z mapy, na terenie gminy Gardeja, złapano dwóch kłusowników.

Ruszył policyjny program Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w wersji pilotażowej przez cały najbliższy miesiąc będzie funkcjonowało na terenie garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj.

Mapa jest dostępna na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku (KLIKNIJ). Informacje tam wykorzystywane opierają się na trzech filarach: w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych; trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo „na wnuczka” i „na policjanta” oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Pierwsze efekty programu już widać. Policjanci z kwidzyńskiej komendy zatrzymali dwóch kłusowników, którzy na terenie jeziora Czarne Dolne w gminie Gardeja, nielegalnie łowili ryby. Mundurowi podjęli działania, po tym jak na mapie zgłoszono to miejsce jako zagrożone kłusownictwem.

- Po kilkugodzinnej obserwacji funkcjonariusze zauważyli dwóch mężczyzn, którzy pływając łódką po akwenie, przeglądali zastawione wcześniej sieci. Kłusownicy zostali zatrzymani przez policjantów zaraz po tym jak dopłynęli do brzegu - informuje mł. asp. Bożena Schab, rzeczniczka prasowa kwidzyńskiej policji.

W trakcie kontroli okazało się, że to dwaj mieszkańcy gminy Gardeja w wieku 60 i 61 lat. Żaden nie posiadał zezwoleń i nie mogli posługiwać się narzędziami rybackimi, które służą tylko do profesjonalnego połowu ryb. Policjanci zabezpieczyli trzy sieci stawne zastawione na jeziorze i jeszcze trzy schowane na brzegu.

Za poławianie w obrębie objętym ochroną i używanie narzędzi rybackich pomimo braku uprawnień do rybołówstwa grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia na okres do 2 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto