Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co zgłaszali w 2019 roku mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego?

Karolina Staniszewska
fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Policjanci sprawdzili jakie zagrożenia w 2019 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa najczęściej zaznaczali mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego. Podliczono liczbę zgłoszeń zamieszczonych na mapie przez internautów oraz zweryfikowano je pod kątem najczęściej występujących zagrożeń. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie, dzięki któremu policjanci jeszcze skuteczniej dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

W 2019 roku kwidzyńscy funkcjonariusze odnotowali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 427 sygnałów.

- Akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, miejsca grupowania się małoletnich, nieprawidłowe parkowanie lub oznakowanie drogi, kłusownictwo, używanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym to tylko część zagrożeń jakie można zgłaszać policji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na przestrzeni ubiegłego roku na terenie powiatu kwidzyńskiego mundurowi odnotowali najwięcej zgłoszeń w zakresie przekraczania dozwolonej prędkości (219 zgłoszeń), nieprawidłowego parkowania pojazdów (52 zgłoszenia) oraz spożywania alkoholu w miejscu zabronionym (50 zgłoszeń) - informuje sierż. sztab. Anna Filar, rzeczniczka**Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie**.

Zgłoszenia te stanowiły ponad 75 proc. wszystkich sygnałów społecznych. W zdecydowanej większości naniesione na mapę zgłoszenia pokrywały się i dotyczyły tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla stróżów prawa, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez internautów zagrożeń była również zbieżna z informacjami uzyskanymi przez funkcjonariuszy w trakcie organizowanych debat społecznych z mieszkańcami.

W wyniku weryfikacji wskazanych na mapie w 2019 roku zgłoszeń, policjanci potwierdzili 221 zagrożeń, co stanowiło ponad 51 proc. wszystkich otrzymanych sygnałów. Blisko 171 z nich, w wyniku podejmowanych przez funkcjonariuszy interwencji zostało wyeliminowanych.

- Mimo, że większość zdarzeń ma charakter incydentalny, to jednak weryfikacja tych zagrożeń zmniejsza eskalację wielu negatywnych zjawisk, bądź nie dopuszcza do ich powstawania - dodaje.

Podsumowując roczne statystyki dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, kwidzyńscy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji.

Jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mają możliwość w prosty sposób przekazać policji informacje o zagrożeniach w wyszczególnionych kategoriach, które w ich odczuciu negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Korzystanie z mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić nie ma potrzeby zakładania konta, podawania swoich danych czy numeru telefonu. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - film instruktażowy

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto